2025-yil 28-may kuni ijtimoiy tarmoqdagi https://t.me/eltuz2022 telegram kanalining “JDPU rektori ijtimoiy tarmoqlarda o‘zini reklama qilishdan qachon bo‘shaydi?” sarlavhasi ostida e’lon qilingan murojaatga Jizzax davlat pedagogika universiteti rahbariyati tomonidan shu kunning o‘zida e’tibor qaratildi va quyidagicha rasmiy munosabat bildiriladi.
Murojaatda “yakuniy nazorat savollari o‘tilmagan mavzulardan tayyorlanganligi” haqidagi iddaolar bildirilgan. Ta’kidlash lozimki, yakuniy nazorat shakli va savollari har bir fanning xususiyatidan kelib chiqib, tegishli kafedra tomonidan belgilanadi. Universitetda o‘quv-uslubiy boshqarmasi semestr yakunida yakuniy nazoratlarni markazlashgan holda o‘tkazish uchun mas’ul hisoblanadi.
Yakuniy nazorat savollari universitet o‘quv-uslubiy boshqarmasi xodimlariga fakultet dekani rahbarligida tashkil etilgan ekspert komissiyasi xulosasi asosida taqdim etiladi. Ushbu savollar fanning sillabusida belgilangan ma’ruza, amaliy, seminar va mustaqil ta’lim mavzulari asosida tuzilishi, hamda kafedra yig‘ilishida muhokama qilingan bo‘lishi shart. Agar nazorat savollari bilan bog‘liq qandaydir muammo yuzaga kelsa, bu holat ekspert komissiyasi xulosasi va tegishli kafedra o‘qituvchilari ishtirokida bartaraf etiladi.
Murojaatda registrator ofisi rahbari A. Avazovga nisbatan poraxo‘rlik ayblovlari ham keltirilgan bo‘lib, ushbu fikrlar asossiz hisoblanadi. Shuni ma’lum qilamizki, agar murojaatchilarda aniq faktlar va dalillar mavjud bo‘lsa, universitetning Korrupsiyaga qarshi kurashish «Komplayens nazorat» tizimini boshqarish bo‘limiga  yoki @jdpiantikorrbot telegram kanal orqali murojaat qilishlari mumkin. Asossiz va dalilsiz bildirilgan tuhmatlar uchun qonunchilikda belgilangan tartibda javobgarlik belgilanganini eslatib o‘tamiz.
Murojaatda talabalarning turli tadbirlarga, jumladan kino ko‘rishga majburiy jalb qilinishi va bilet sotib olishga majburlanayotgani haqida ham iddao bildirilgan. Shuni alohida ta’kidlaymizki, talabalarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish maqsadida universitetda turli ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar, jumladan, teatr, kino va milliy musiqa konsertlari tashkil qilinadi. Bu tadbirlar dars jarayonlariga xalaqit bermasdan, ixtiyoriylik asosida amalga oshiriladi.
Jizzax davlat pedagogika universitetining bosh binosida 5 ta ma’ruza zali mavjud bo‘lib, ularda isitish tizimi to‘liq ishlaydi. Qishki mavsumda isitish tizimida hech qanday muammo kuzatilmagan. Kunlar isishi munosabati bilan talabalar uchun qulaylik yaratish maqsadida ma’ruza zallariga 5 ta katta hajmdagi 10 ta kichik hajmdagi ventilyatorlar qo‘yiladi.
Murojaatda universitet rektorining ijtimoiy tarmoqlardagi chiqishlari tanqid qilingan. Ma’lumot uchun, bugungi kunda oliy ta’lim muassasasi rahbarining davlat qarorlari, farmonlar, islohotlar va jamiyatdagi muhim voqealar yuzasidan ochiq munosabat bildirishi – zamon talabi hisoblanadi. Rektorning faolligi jamoatchilik bilan ochiq muloqot qilish, tizimdagi yangiliklar va jarayonlar haqida jamoani xabardor etishga qaratilgan.
Jizzax davlat pedagogika universiteti rahbariyati ta’lim sifatini oshirish, talabalar uchun qulay va samarali o‘quv muhitini yaratish, hamda shaffoflik va ochiqlik tamoyillariga amal qilishni ustuvor vazifa sifatida belgilagan. Murojaatda keltirilgan har bir masala yuzasidan tegishli o‘rganish ishlari olib boriladi va zarur chora-tadbirlar ko‘riladi.

ОФИЦИАЛЬНОЕ ОТНОШЕНИЕ РУКОВОДСТВА ДЖИЗАКСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО ПЕДАГОГИЧЕСКОГО УНИВЕРСИТЕТА
28 мая 2025 года руководство Джизакского государственного педагогического университета в тот же день обратило внимание на обращение, опубликованное в социальной сети в Telegram-канале https://t.me/eltuz2022 под заголовком «Когда ректор ДЖГПУ перестанет заниматься саморекламой в социальных сетях?», и официально выразило следующую позицию по этому поводу.
В обращении утверждается, что «вопросы итогового контроля были подготовлены по не пройденным темам.» Следует отметить, что форма и вопросы итогового контроля определяются соответствующей кафедрой исходя из специфики каждого предмета. Учебно-методическое управление университета отвечает за централизованное проведение итоговых контрольных работ в конце семестра.
Вопросы итогового контроля предоставляются сотрудникам учебно-методического управления университета на основании заключения экспертной комиссии, созданной под руководством декана факультета. Эти вопросы должны быть составлены на основе тем лекций, практических занятий, семинаров и самостоятельной работы, указанных в силлабусе дисциплины, и обсуждены на заседаниях кафедры. В случае возникновения каких-либо проблем, связанных с контрольными вопросами, эта ситуация разрешается с учетом заключения экспертной комиссии и при участии преподавателей соответствующей кафедры.
В обращении также содержатся обвинения во взяточничестве в отношении руководителя офиса регистратора А. Авазова, которые считаются необоснованными. Сообщаем, что если у заявителей есть конкретные факты и доказательства, они могут обратиться в отдел управления системой «Комплаенс контроль» по борьбе с коррупцией университета или через Telegram-канал @jdpiantikorrbot. Напоминаем, что за необоснованную и бездоказательную клевету предусмотрена ответственность в установленном законодательством порядке.
В обращении также утверждается, что студентов принуждают к участию в различных мероприятиях, включая просмотр фильмов, и заставляют покупать билеты. Особо отметим, что в целях содержательной организации свободного времени студентов в университете проводятся различные духовно-просветительские мероприятия, в том числе театральные постановки, кинопоказы и концерты национальной музыки. Эти мероприятия проводятся на добровольной основе, без вмешательства в учебный процесс.
В главном здании Джизакского государственного педагогического университета имеется 5 лекционных залов, в которых полностью функционирует система отопления. В зимний период проблем с системой отопления не наблюдалось. В связи с потеплением в лекционных залах будут установлены 5 больших и 10 малых вентиляторов для создания комфортных условий студентам.
В обращении подвергнуты критике выступления ректора университета в социальных сетях. Для справки, сегодня открытое отношение руководителя высшего учебного заведения к государственным решениям, указам, реформам и важным событиям в обществе является требованием времени. Активность ректора направлена на открытый диалог с общественностью, информирование коллектива о новостях и процессах в системе.
Руководство Джизакского государственного педагогического университета в качестве приоритетной задачи определило повышение качества образования, создание комфортной и эффективной учебной среды для студентов, а также соблюдение принципов прозрачности и открытости. По каждому вопросу, поднятому в обращении, будет проведено соответствующее изучение и приняты необходимые меры.