Jizzax davlat pedagogika universiteti mezbonligida bo‘lib o‘tayotgan Pencak Silat sport turidan xalqaro musobaqasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Jizzax Kibersport Arenasida bo‘lib o‘tgan marosimda xalqaro va milliy delegatsiya vakillari, 600 dan ziyod sportchilar, murabbiylar, hakamlar va talaba yoshlar ishtirok etishdi.
Ochilish marosimida so‘zga chiqqanlar bu kabi musobaqalar nafaqat chempionlarni yetishtirishga, balki millatlar o‘rtasidagi o‘zaro hurmat, do‘stlik va madaniy almashinuvni mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidlab o‘tishdi.
«Biz uchun bu musobaqaga mezbonlik qilish – katta sharaf va mas’uliyat. Jizzax davlat pedagogika universiteti pedagogika, sport va ta’lim sohalarida xalqaro hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga intiladi. Ushbu tadbir ana shu yo‘nalishdagi muhim qadamlardan biridir. Bugun Jizzaxga kelgan har bir mehmon – bizning aziz do‘stimiz,hamkorimiz va qadrli mehmonimizdir. Universitetimiz jamoasi musobaqaning yuqori darajada o‘tishi, barcha ishtirokchilarning munosib qabul qilinishi va muvaffaqiyatli ishtirok etishi uchun bor kuch-g‘ayratini safarbar etgan. O‘ylaymanki, barcha sportchilar ushbu nufuzli musobaqada faol, halol va yuksak ruhda ishtirok etishadi”-deydi universitet rektori Sh.Sharipov
Pencak Silat – bu faqat sport emas, bu – madaniyat, tarbiya, birdamlik va tinchlik ramzidir. Sportning PINCHAK-SILAT turi bo‘yicha Jizzax Davlat pedagogika universiteti hamda O‘zbekiston PINCHAK-SILAT federatsiyasi hamkorligida tashkil etilgan Markaziy Osiyo ochiq chempionatiga 16-may kuni start berildi. Musobaqalar 19-may kuniga qadar davom etadi.

В Джизакском государственном педагогическом университете состоялась церемония открытия международного соревнования по Pencak Silat
В церемонии, состоявшейся на Джизакской киберспортивной арене, приняли участие представители международных и национальных делегаций, более 600 спортсменов, тренеров, судей и студентов.
Выступавшие на церемонии открытия отметили, что подобные соревнования способствуют не только подготовке чемпионов, но и укреплению взаимного уважения, дружбы и культурного обмена между народами.
«Для нас большая честь и ответственность принимать эти соревнования. Джизакский государственный педагогический университет стремится к дальнейшему углублению международного сотрудничества в области педагогики, спорта и образования. Данное мероприятие является одним из важных шагов в этом направлении. Каждый гость, прибывший сегодня в Джизак, — наш дорогой друг, партнер и уважаемый гость. Коллектив нашего университета мобилизовал все силы для того, чтобы соревнования прошли на высоком уровне, чтобы все участники были достойно приняты и успешно выступили. Думаю, все спортсмены примут активное, честное и воодушевленное участие в этом престижном соревновании,» — сказал ректор университета Ш.Шарипов.
Pencak Silat — это не только спорт, это символ культуры, воспитания, солидарности и мира. 16 мая стартовал открытый чемпионат Центральной Азии, организованный Джизакским государственным педагогическим университетом совместно с Федерацией ПИНЧАК-СИЛАТ Узбекистана. Соревнования продлятся до 19 мая.