Jizzax davlat pedagogika universitetida bo‘lib o‘tgan Kengashning 4-sonli majlisi an’anaviy tarzda taqdirlash marosimi bilan ochildi. Universitet rektori Maqsudjon Abdullayevich Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan ilmiy daraja diplomlarini ustoz-pedagoglarga tantanali ravishda topshirdi.
Rektor o‘z so‘zida ilmiy daraja olgan ustozlarni tabriklab, ulardan keyingi faoliyatlarida ham ta’lim sifati va samaradorligini oshirishga munosib hissa qo‘shishlarini tiladi.
Shundan so‘ng universitetimizga tegishli yutuqlar yuzasidan tahlillar taqdim etildi. Ta’kidlanishicha, oxirgi yillardagi yutuqlarning 90 foizi sport yo‘nalishida qo‘lga kiritilgan. Shu munosabat bilan iqtidorli talabalarni xalqaro olimpiadalarga tayyorlash, ta’lim sifatini oshirish va ilmiy salohiyatni yuksaltirish masalalariga alohida e’tibor qaratilishi lozimligi aytildi.Rektor joriy yil oktyabr oyidan boshlangan ingliz tili kurslarida pedagoglar ishtirokini va o‘quv jarayoni monitoringini kuzatib borilayotganini qayd etdi. Shuningdek, shanba kuni «kasbiy rivojlantirish kuni» sifatida belgilangani va o‘tgan hafta birinchi seminar samarali o‘tgani alohida ta’kidlandi.
Uning aytishicha, barcha ishlar formal tarzda emas, sidqidildan amalga oshirilishi, aniqlangan kamchiliklar birgalikda bartaraf etilgandagina yuqori natijaga erishish mumkin. «Muammolarni yechimsiz qoldirmaylik, ishga jon kuydirib yondashaylik», — dedi rektor.Shuningdek, xorijiy oliy ta’lim muassasalari va tashkilotlar bilan hamkorlik masalalariga ham to‘xtaldi. Universitet faoliyati uchun haqiqiy manfaat keltiradigan, doimiy amaliy ishlab kelayotgan hamkorlar bilan ishlash muhimligi ta’kidlandi. «Hamkorlik soni ko‘p, ammo sifati bo‘lmasa, buning foydasi yo‘q. Bizning hamkorligimiz talabalar bilim sifatida o‘z ifodasini topsin», — dedi universitet rahbari.
Majlisda ilmiy darajaga ega bo‘lgan ustozlarning obro‘-e’tiborini yuksak qo‘yish, boshqa pedagoglar uchun ham namuna sifatida ko‘rsatish zarurligi qayd etildi. Rektor universitet ilmiy salohiyatini oshirish bo‘yicha qat’iy maqsad qo‘yilganini va bu yo‘nalishda amaliy ishlar davom ettirilayotganini bildirdi. Xorijlik mutaxassislarni jalb qilish, ta’lim sifatini oshirish bo‘yicha takliflar va fikrlar ham muhokama qilindi.
Rektor so‘zi yakunida universitetdagi ijtimoiy-ma’naviy muhitda ijobiy o‘zgarishlar sezilayotganini va bu holat uni quvontirayotganini ta’kidladi. Shundan so‘ng kun tartibidagi asosiy masalalar muhokamasiga kirishildi.

4-е заседание Совета Джизакского государственного педагогического университета началось с церемонии награждения.
4-е заседание Совета, состоявшееся в Джизакском государственном педагогическом университете, традиционно открылось церемонией награждения. Ректор университета Максуджон Абдуллаевич в торжественной обстановке вручил преподавателям дипломы о присуждении ученых степеней, выданные Высшей аттестационной комиссией при Министерстве высшего образования, науки и инноваций.
В своем выступлении ректор поздравил преподавателей, получивших ученые степени, и пожелал им внести достойный вклад в повышение качества и эффективности образования в своей дальнейшей деятельности.
После этого был представлен анализ достижений нашего университета. Было отмечено, что 90% достижений за последние годы были получены в области спорта. В связи с этим было подчеркнуто, что необходимо уделить особое внимание подготовке одаренных студентов к международным олимпиадам, повышению качества образования и развитию научного потенциала. Ректор отметил, что с октября текущего года ведется мониторинг участия преподавателей в курсах английского языка и контроль учебного процесса. Также было особо подчеркнуто, что суббота была определена как «День профессионального развития», и первый семинар на прошлой неделе прошел эффективно.
По его словам, высоких результатов можно достичь только тогда, когда вся работа выполняется не формально, а от души, и выявленные недостатки устраняются совместно. «Давайте не оставлять проблемы нерешенными, будем подходить к работе с энтузиазмом», — сказал ректор. Он также затронул вопросы сотрудничества с зарубежными высшими учебными заведениями и организациями. Была подчеркнута важность работы с постоянными партнерами, которые приносят реальную пользу деятельности университета. «Количество партнерств велико, но без качества это бесполезно. Пусть наше сотрудничество отражается в качестве знаний студентов», — сказал руководитель университета.
На совещании было подчеркнуто, что необходимо высоко ценить авторитет преподавателей, имеющих ученую степень, и ставить их в пример другим педагогам. Ректор заявил, что поставлена четкая цель по повышению научного потенциала университета, и практическая работа в этом направлении продолжается. Также были обсуждены предложения и мнения по привлечению зарубежных специалистов и повышению качества образования.
В заключение своего выступления ректор подчеркнул, что в социально-духовной атмосфере университета наблюдаются позитивные изменения, и это обстоятельство его радует. После этого приступили к обсуждению основных вопросов повестки дня.