Ulug‘lardan hikmat bor. O‘tganlarni ulug‘lash tiriklarga hadya bermoq bilan barobardir. Shunday insonlar borki, ularning vafotidan keyingi sog‘inch vaqt o‘tishi bilan nafaqat unutilmaydi, balki borgan sari chuqurlashib boradi. Ana shunday ustozlardan biri Jizzax davlat pedagogika universitetining birinchi rektori, professor B.O‘rinboyevdir.  Jizzax davlat pedagogika universiteti 50-yillik tantanalarini nishonlamoqda. Shu munosabat bilan tashkil etilgan “Barhayot siymo” ma’naviy-ma’rifiy tadbiriga  universitetning birinchi rektori professor B.O‘rinboyevning farzandlari, shogirdlari taklif etildi. Mehmonlar dastlab universitet rektori qabulida bo‘lishdi. Samimiy suhbat tarzida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda universitet rektori oliygohga birinchilardan bo‘lib rahbarlik qilgan ustoz B.O‘rinboyevning yaxshi fazilatlari, fidoyiliklari haqida so‘zladi. Shundan so‘ng mehmonlar universitet hayotiga bag‘ishlangan panno va qaydlarni hurmat bilan ko‘zdan kechirdilar.
Universitet bilan tanishuv…
JDPU birinchi rektori B.O‘rinboyev xotirasiga bag‘ishlangan » Barhayot siymo» ma’naviy-ma’rifiy tadbiriga taklif etilgan mehmonlar universitetda yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishishdi. «Professorlar bog‘i»da bo‘lishdi.
Ulug‘ ustozning yodi
Jizzax davlat pedagogika universiteti 50-yillik tantanalari munosabati bilan tashkil etilgan  “Barhayot siymo» ma’naviy-ma’rifiy tadbiri madaniyat saroyida davom etdi. Tadbirda B.O‘rinboyevning safdoshlari, oila a’zolari, hamqishloqlari, yaqin do‘stlari va shogirdlari va talaba yoshlar ishtirok etishdi.  Tadbirni universitet rektori Sh Sharipov ochib berdi. U o‘z so‘zida olimning oliy ta’lim ravnaqiga, tilshunoslik ilmining rivojlanishiga qo‘shgan hissasi ulkan ekanligini ta’kidladi. Shundan keyin marhum professor B. O‘rinboyevning farzandlari, hamkasblari va shogirdlari ustozni xotirlab so‘zga chiqishdi. Ular shu oliygohni tashkil etishda qatnashgan  ko‘plab ustozlarning xizmatlari va yodda qolgan esdaliklarini so‘zlab berishdi.
Aqlini taniganidan to so‘nggi kuni, so‘nggi nafasigacha ilm o‘rgangan B.O‘rinboyevning mehnatlari zoye ketmadi, u o‘zidan yuzlab shogird va ezgu amallarni  qoldirdi.Tadbirda olimning oila a’zolari va shogirdlariga universitet 50-yilligi munosabati bilan tashkil etilgan esdalik sovg‘alari va 5 jilddan iborat “Universitet sari odimlar” kitobi topshirildi.

There is wisdom from the old people. Honoring the dead is like giving a gift to the living. There are people whose longing after their death is not only not forgotten over time, but deepens more and more. One of such teachers is the first rector of Jizzakh State Pedagogical University, Professor B. Orinbayev.Jizzakh State Pedagogical University is celebrating its 50th anniversary. The children and students of the first rector of the university, Professor B. Orinboyev, were invited to the “Barhayat siymo” spiritual and educational event organized in this regard. The guests were first received by the rector of the university. During the meeting held in the style of a sincere conversation, the rector of the university spoke about the good qualities and dedication of teacher B. Orinboyev, who was one of the first to lead the university. After that, the guests respectfully looked at the panels and records dedicated to the life of the university.
Getting to know the university…
The guests invited to the spiritual and educational event “Barhayat siymo” dedicated to the memory of the first rector of JSPU B. Orinboyev got to know the conditions created at the university. They visited the “Professors’ Garden”.
The memory of the great teacher
The spiritual and educational event “Barhayot siymo” organized in connection with the 50th anniversary of the Jizzakh State Pedagogical University continued in the Palace of Culture. B. Orinboyev’s comrades, family members, fellow villagers, close friends and students and students took part in the event. The event was opened by the rector of the university Sh. Sharipov. In his speech, he noted that the contribution of the scientist to the development of higher education and the development of the science of linguistics is huge. After that, the children, colleagues and students of the late professor B. Orinboyev spoke in memory of the teacher. They spoke about the services and memorable memories of many teachers who participated in the establishment of this university.
The work of B. Orinbayev, who studied science from the moment he became aware of his mind to the last day, until his last breath, was not wasted, he left behind hundreds of students and good deeds. At the event, the scientist’s family members and students were presented with souvenirs organized in connection with the 50th anniversary of the university and the 5-volume book “Towards the University”.