Ulug‘lardan hikmat bor. O‘tganlarni ulug‘lash tiriklarga hadya bermoq bilan barobardir. Shunday insonlar borki, ularning vafotidan keyingi sog‘inch vaqt o‘tishi bilan nafaqat unutilmaydi, balki borgan sari chuqurlashib boradi. Ana shunday ustozlardan biri Jizzax davlat pedagogika universitetining birinchi rektori, professor B.O‘rinboyevdir.  Jizzax davlat pedagogika universiteti 50-yillik tantanalarini nishonlamoqda. Shu munosabat bilan tashkil etilgan “Barhayot siymo” ma’naviy-ma’rifiy tadbiriga  universitetning birinchi rektori professor B.O‘rinboyevning farzandlari, shogirdlari taklif etildi. Mehmonlar dastlab universitet rektori qabulida bo‘lishdi. Samimiy suhbat tarzida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda universitet rektori oliygohga birinchilardan bo‘lib rahbarlik qilgan ustoz B.O‘rinboyevning yaxshi fazilatlari, fidoyiliklari haqida so‘zladi. Shundan so‘ng mehmonlar universitet hayotiga bag‘ishlangan panno va qaydlarni hurmat bilan ko‘zdan kechirdilar.
Universitet bilan tanishuv…
JDPU birinchi rektori B.O‘rinboyev xotirasiga bag‘ishlangan » Barhayot siymo» ma’naviy-ma’rifiy tadbiriga taklif etilgan mehmonlar universitetda yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishishdi. «Professorlar bog‘i»da bo‘lishdi.
Ulug‘ ustozning yodi
Jizzax davlat pedagogika universiteti 50-yillik tantanalari munosabati bilan tashkil etilgan  “Barhayot siymo» ma’naviy-ma’rifiy tadbiri madaniyat saroyida davom etdi. Tadbirda B.O‘rinboyevning safdoshlari, oila a’zolari, hamqishloqlari, yaqin do‘stlari va shogirdlari va talaba yoshlar ishtirok etishdi.  Tadbirni universitet rektori Sh Sharipov ochib berdi. U o‘z so‘zida olimning oliy ta’lim ravnaqiga, tilshunoslik ilmining rivojlanishiga qo‘shgan hissasi ulkan ekanligini ta’kidladi. Shundan keyin marhum professor B. O‘rinboyevning farzandlari, hamkasblari va shogirdlari ustozni xotirlab so‘zga chiqishdi. Ular shu oliygohni tashkil etishda qatnashgan  ko‘plab ustozlarning xizmatlari va yodda qolgan esdaliklarini so‘zlab berishdi.
Aqlini taniganidan to so‘nggi kuni, so‘nggi nafasigacha ilm o‘rgangan B.O‘rinboyevning mehnatlari zoye ketmadi, u o‘zidan yuzlab shogird va ezgu amallarni  qoldirdi.Tadbirda olimning oila a’zolari va shogirdlariga universitet 50-yilligi munosabati bilan tashkil etilgan esdalik sovg‘alari va 5 jilddan iborat “Universitet sari odimlar” kitobi topshirildi.

Джизакскому государственному педагогическому университету – 50 лет. Вспоминая наставника…
У великих есть мудрость. Возвеличивать ушедших — все равно что вознаграждать живых. Есть люди, чья тоска после смерти не только не забывается с течением времени, но и становится все глубже.
Одним из таких наставников является первый ректор Джизакского государственного педагогического университета, профессор Б.Уринбаев.  Джизакский государственный педагогический университет отмечает свое 50-летие. На духовно-просветительское мероприятие «Барҳаёт сиймо,» организованное в связи с этим, были приглашены дети и ученики первого ректора университета профессора Б.Уринбаева. Гости сначала побывали на приеме у ректора университета. На встрече, прошедшей в форме искренней беседы, ректор университета рассказал о добродетелях и самоотверженности Б.Уринбаева, одного из первых руководителей вуза. После этого гости с уважением осмотрели панно и заметки, посвященные жизни университета.
Знакомство с университетом…
Гости, приглашенные на духовно-просветительское мероприятие «Барҳаёт сиймо,» посвященное памяти первого ректора ДжГПУ Б.Уринбоева, ознакомились с созданными в университете условиями. Побывали в «Профессорском саду»/
Память о великом наставнике
Во Дворце культуры продолжилось духовно-просветительское мероприятие «Барҳаёт сиймо,» организованное в связи с 50-летним юбилеем Джизакского государственного педагогического университета. В мероприятии приняли участие соратники Б.Уринбаева, члены его семьи, односельчане, близкие друзья и ученики, студенческая молодежь.  Мероприятие открыл ректор университета Ш. Шарипов. В своем выступлении он отметил огромный вклад ученого в развитие высшего образования, развитие языкознания. После этого выступили дети покойного профессора Б. Уринбаева, его коллеги и ученики. Они рассказали о заслугах и воспоминаниях многих учителей, участвовавших в создании этого университета.
Труды Б.Уринбаева, научившегося до последнего дня, до последнего вздоха, не пропали даром, он оставил у себя сотни учеников и добрых дел.На мероприятии членам семьи и ученикам ученого были вручены памятные подарки в связи с 50-летием университета и книга «Шаги к университету» в 5 томах.