JDPUda “Zamonaviy filologiyaning dolzarb masalalari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida “Zamonaviy filologiyaning dolzarb masalalari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Mazkur nufuzli anjuman JDPU Ingliz tili nazariyasi va metodikasi kafedrasi professori, uzoq yillar ta’lim taraqqiyotiga beqiyos hissa qo‘shib kelayotgan Mamatov Abdug‘ofur Eshonqulovichning 70 yillik yubileyiga bag‘ishlandi.
Tadbir professor Abdug‘ofur Mamatovning hayot yo‘li, ilmiy faoliyati va pedagogik merosiga bag‘ishlangan videotaqdimot bilan boshlandi. Shundan so‘ng so‘z JDPU rektori, pedagogika fanlari doktori, professor Maqsudjon Yuldashevga berildi. Universitet rahbari barcha ishtirokchilarni konferensiyada ko‘rganidan mamnunligini bildirib, Jizzax viloyati hokimi Ulug‘bek Mustafoyevning tabrigini o‘qib eshittirdi hamda viloyat hokimligi va universitet nomidan yubiley sohibiga topshirilgan esdalik sovg‘alarini tantanali ravishda taqdim etdi.
Anjumanda respublikamizning turli hududlaridan — Samarqand, Buxoro, Farg‘ona, Surxondaryo va boshqa viloyatlardan taniqli olimlar, professor-o‘qituvchilar, filologiya sohasi mutaxassislari ishtirok etdi. Ular ustoz Abdug‘ofur Mamatovning ilm-fanga qo‘shgan hissasi, ko‘plab yetuk mutaxassislar tayyorlashdagi o‘rni va insoniy fazilatlari haqida iliq fikrlar bildirdilar.
Tadbir davomida ustozning shogirdlari va hamkasblari: “Ona tilini chuqur bilgan inson chet tilini tez o‘zlashtiradi. Chet tilini egallagan kishi esa ona tilining mohiyatini yanada teran anglaydi”, degan fikrlar bilan professorning tilshunoslikdagi o‘rni va tamoyillarini e’tirof etdilar.
Ustozning ilm-fan yo‘lida ko‘rsatgan fidoyiligi, halolligi, insonparvarligi yuksak qadrlanib, “Abdug‘ofur Mamatovdek zotni qancha e’zozlasak, shuncha kam”, degan so‘zlar yangradi. Yubiley sohibi sahnaga ko‘tarilganida, unga bildirilgan samimiy tilaklar, tashakkurlar, esdalik sovg‘alari tadbirga alohida ko‘tarinkilik bag‘ishladi.
Professorlar o‘z chiqishlarida: “Odamga mehr-muhabbatni aytib turish kerak. Bugun biz ustozni qanchalik yaxshi ko‘rishimizni aytish uchun birlashdik. Barchamizni birlashtirgan buyuk ne’mat — bu ilm va ma’rifat”, deya ta’kidladilar.
Ustoz Abdug‘ofur Mamatov ko‘plab yosh olimlar, tadqiqotchilar va o‘qituvchilar shakllanishiga hissa qo‘shgan ilm fidoyisi sifatida e’tirof etildi. Konferensiya davomida uning ilmiy maktabi, ta’lim sohasidagi o‘rni va merosi alohida qayd etildi.
Konferensiya yakunida Universitetning badiiy jamoasi tomonidan konsert dasturi taqdim etilib, anjuman ishtirokchilariga quvonch va ilhom ulashdi. Shuningdek, ko‘plab shogirdlar, talaba-yoshlar ustozni samimiy tabriklab, uning ilmiy maktabi va insoniy siymosiga bo‘lgan hurmat-ehtiromlarini izhor etdilar.
Ustoz Abdug‘ofur Mamatov ko‘plab yosh olimlar, tadqiqotchilar va o‘qituvchilarning shakllanishiga hissa qo‘shgan fidoyi ilm arbobi sifatida yana bir bor e’tirof etildi. Anjuman uning ilmiy merosi va ta’lim sohasidagi buyuk xizmatlarini yuksak qadrlash bilan yakunlandi.

В ДжГПУ прошла международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы современной филологии»
В Джизакском государственном педагогическом университете состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы современной филологии». Это престижное мероприятие было посвящено 70-летнему юбилею профессора кафедры теории и методики английского языка ДжГПУ Маматова Абдугафура Эшонкуловича, который на протяжении долгих лет вносит неоценимый вклад в развитие образования.
Мероприятие началось с видеопрезентации, посвященной жизненному пути, научной деятельности и педагогическому наследию профессора Абдугафура Маматова. Затем слово было предоставлено ректору ДжГПУ, доктору педагогических наук, профессору Максуджону Юлдашеву. Руководитель университета выразил удовлетворение присутствием всех участников на конференции, зачитал поздравление хокима Джизакской области Улугбека Мустафоева и торжественно вручил юбиляру памятные подарки от имени хокимията области и университета.
В конференции приняли участие известные ученые, профессора и преподаватели, специалисты в области филологии из различных регионов нашей республики — Самаркандской, Бухарской, Ферганской, Сурхандарьинской и других областей. Они тепло отзывались о вкладе наставника Абдугафура Маматова в науку, его роли в подготовке многих высококвалифицированных специалистов и его человеческих качествах.
Во время мероприятия ученики и коллеги учителя отметили роль и принципы профессора в лингвистике, высказав следующие мысли: «Человек, глубоко знающий свой родной язык, быстро осваивает иностранный язык. А тот, кто овладел иностранным языком, еще глубже постигает сущность своего родного языка».
Самоотверженность, честность и гуманизм учителя на пути науки высоко ценились, и прозвучали слова: «Как бы мы ни чтили такого человека, как Абдугафур Маматов, этого всегда будет недостаточно.» Когда юбиляр поднялся на сцену, искренние пожелания, слова благодарности и памятные подарки придали мероприятию особую торжественность.
В своих выступлениях профессора подчеркнули: «Нужно выражать людям любовь и привязанность. Сегодня мы собрались, чтобы сказать, как сильно мы любим учителя. Великое благо, которое объединяет всех нас, — это знание и просвещение».
Наставник Абдугафур Маматов был признан подвижником науки, внесшим значительный вклад в становление многих молодых ученых, исследователей и преподавателей. В ходе конференции особо отмечались его научная школа, роль и наследие в сфере образования.
В завершение конференции художественный коллектив Университета представил концертную программу, подарив радость и вдохновение участникам мероприятия. Кроме того, многочисленные ученики и студенты искренне поздравили учителя, выразив свое глубокое уважение к его научной школе и человеческим качествам.
Наставник Абдугафур Маматов вновь был признан преданным деятелем науки, внесшим значительный вклад в формирование многих молодых ученых, исследователей и преподавателей. Конференция завершилась высокой оценкой его научного наследия и выдающихся заслуг в сфере образования.