JDPUda kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik holati o‘rganildi.
Oliy, o‘rta-maxsus va kasbiy ta’lim tashkilotlarining bino va inshootlari hamda talaba turar joylarini 2025/2026-yil kuz-qish mavsumiga tayyorlash, joylarga chiqib amaliy yordam ko‘rsatish hamda zaxira qilingan ko‘mir mahsulotlarining sifati, miqdori va saqlanishi holatini o‘rganish bo‘yicha ishchi guruh Jizzax davlat pedagogika universitetida bo‘ldi.
Tashrif davomida universitetning bino va inshootlari, o‘quv-laboratoriyalari, ustaxonalari, talabalar turar joylari hamda muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik darajasi o‘rganildi.
Mazkur jarayonda Oliy ta’limni rivojlantirish tadqiqotlari markazi bosh mutaxassisi A. Karamanov hamda Jizzax viloyati oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar boshqarmasi boshlig‘i  ishtirok etdi.

At JSPU, the state of preparedness for the autumn–winter season was assessed.
A working group visited Jizzakh State Pedagogical University to inspect the readiness of the buildings and facilities of higher, secondary-special, and vocational education institutions, as well as student dormitories, for the 2025/2026 autumn–winter season, to provide practical assistance on-site, and to examine the quality, quantity, and storage conditions of the coal reserves.
During the visit, the readiness of the university’s buildings and facilities, educational laboratories, workshops, student dormitories, and engineering-communication networks for the autumn–winter season was assessed.
A. Karamanov, Chief Specialist of the Center for Higher Education Development Research, and the Head of the Jizzakh Regional Department of Higher Education, Science, and Innovation also took part in this process.
Based on the results of the assessment, relevant recommendations were provided, and measures aimed at making more effective use of the available resources were determined.