JDPUda “Korrupsiya taraqqiyot kushandasi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Davra suhbatida Korrupsiya, uning turlari, ko‘rinishlari va oqibatlari. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 5-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi yig‘ilishida ko‘tarilgan dolzarb masalalar xususida so‘z bordi.
Unda so‘zga chiqqanlar mahalla faollari, nuroniylar, ziyolilar, yozuvchi va shoirlar, san’at va madaniyat xodimlari, tadbirkorlar, taniqli shaxslar, rahbarlar, deputat va senatorlar – umuman butun jamoatchilik birlashib, korrupsiyaga kurashish bo‘yicha “halollik vaksinasi” bilan emlanish lozimligini ta’kidlashdi. Shuningdek @JIZDOSTLIKMFY_BOT anonim bot orqali sotsiologik so‘rovnomada qatnashish va har kim o‘zi to‘g‘ri deb topgan fikrini belgilashi, bu orqali korrupsiyani keltirib chiqarayotgan omillar, sabab va sharoitlarni ma’lum miqdorda bo‘lsa ham aniqlash mumkinligi to‘g‘risida aytib o‘tildi.
Davra suhbati davomida korrupsiya, manfaatlar to‘qnashuvi bo‘yicha o‘zaro savol-javoblar bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, korrupsiya, manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish bo‘yicha chora-tadbirlarni yanada kuchaytirish bo‘yicha fikrlar, takliflar bildirildi.Davra suhbatiga O‘zbekiston Respublikasi DXX Akademiyasi professor va dotsentlari, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Jizzax viloyati hududiy boshqarmasidan vakillar, universitet professor-o‘qituvchilari, talaba yoshlar ishtirok etishdi.

A roundtable discussion was held at the JSPU on the topic “Corruption as a Development Tool”.
The roundtable discussion focused on corruption, its types, manifestations and consequences, and topical issues raised by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at a meeting of the National Anti-Corruption Council on March 5 of this year.
The speakers, including mahalla activists, enlighteners, intellectuals, writers and poets, art and culture workers, entrepreneurs, celebrities, leaders, deputies and senators – the entire community in general – emphasized the need to unite and get vaccinated with the “honesty vaccine” to combat corruption. It was also mentioned that everyone can participate in a sociological survey through the anonymous bot @JIZDOSTLIKMFY_BOT and indicate their opinion, which will help to identify, at least to a certain extent, the factors, causes and conditions that cause corruption.
During the roundtable discussion, questions and answers were held on corruption and conflict of interest. Also, opinions and proposals were expressed on further strengthening measures to prevent corruption and conflict of interest. The roundtable discussion was attended by professors and associate professors of the Academy of State Security of the Republic of Uzbekistan, representatives of the Jizzakh regional department of the Ministry of Higher Education, Science and Innovations, university professors and teachers, and young students.