JDPUda “Korrupsiya taraqqiyot kushandasi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Davra suhbatida Korrupsiya, uning turlari, ko‘rinishlari va oqibatlari. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 5-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi yig‘ilishida ko‘tarilgan dolzarb masalalar xususida so‘z bordi.
Unda so‘zga chiqqanlar mahalla faollari, nuroniylar, ziyolilar, yozuvchi va shoirlar, san’at va madaniyat xodimlari, tadbirkorlar, taniqli shaxslar, rahbarlar, deputat va senatorlar – umuman butun jamoatchilik birlashib, korrupsiyaga kurashish bo‘yicha “halollik vaksinasi” bilan emlanish lozimligini ta’kidlashdi. Shuningdek @JIZDOSTLIKMFY_BOT anonim bot orqali sotsiologik so‘rovnomada qatnashish va har kim o‘zi to‘g‘ri deb topgan fikrini belgilashi, bu orqali korrupsiyani keltirib chiqarayotgan omillar, sabab va sharoitlarni ma’lum miqdorda bo‘lsa ham aniqlash mumkinligi to‘g‘risida aytib o‘tildi.
Davra suhbati davomida korrupsiya, manfaatlar to‘qnashuvi bo‘yicha o‘zaro savol-javoblar bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, korrupsiya, manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish bo‘yicha chora-tadbirlarni yanada kuchaytirish bo‘yicha fikrlar, takliflar bildirildi.Davra suhbatiga O‘zbekiston Respublikasi DXX Akademiyasi professor va dotsentlari, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Jizzax viloyati hududiy boshqarmasidan vakillar, universitet professor-o‘qituvchilari, talaba yoshlar ishtirok etishdi.

В ДжГПУ состоялась беседа на тему «Коррупция — враг развития»
В ходе беседы обсуждались коррупция, ее виды, проявления и последствия. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 марта текущего года выступил по актуальным вопросам, поднятым на заседании Национального совета по противодействию коррупции.
Выступившие на мероприятии активисты махалли, аксакалы, представители интеллигенции, писатели и поэты, деятели искусства и культуры, предприниматели, известные личности, руководители, депутаты и сенаторы — в целом вся общественность — подчеркнули необходимость объединиться и пройти вакцинацию «вакциной честности» в борьбе с коррупцией. Также было отмечено, что через анонимный бот @JIZDOSTLIKMFY_BOT можно принять участие в социологическом опросе и отметить мнение, которое каждый считает правильным, что позволит выявить, хотя бы в определенной степени, факторы, причины и условия, способствующие возникновению коррупции.
В ходе беседы состоялся обмен вопросами и ответами по теме коррупции и конфликта интересов. Также были высказаны мнения и предложения по дальнейшему усилению мер по предотвращению коррупции и конфликтов интересов. В круглом столе приняли участие профессора и доценты Академии СГБ Республики Узбекистан, представители Джизакского областного управления Министерства высшего образования, науки и инноваций, профессорско-преподавательский состав и студенты университета.