Jizzax davlat pedagogika universiteti Xorijiy tillar fakulteti professor-o‘qituvchilari jahon oliy ta’lim muassasalari reytingida 680-o‘rinni egallagan Vengriya Respublikasining nufuzli ta’lim maskanlaridan biri — Obuda universitetida bo‘lib turishibdi.
Obuda universiteti til o‘qituvchilari tomonidan tashkil etilgan “Professional Development Course: English for Academic and Specific Purposes” nomli xalqaro malaka oshirish kursida ishtirok etayotgan JSDPU vakillari turli davlatlardan kelgan pedagoglar bilan tajriba almashmoqda, o‘z kasbiy mahoratini oshirmoqda.
Mazkur kurs xorijiy tillarni o‘qitish metodikasini takomillashtirish, akademik va kasbiy ingliz tilida samarali muloqot ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan bo‘lib, unda qatnashish professor-o‘qituvchilarimiz uchun xalqaro tajriba va yangi bilimlarni amaliyotga tatbiq etish imkonini beradi.

Professors and teachers from the Faculty of Foreign Languages at Jizzakh State Pedagogical University are currently visiting one of the prestigious educational institutions of the Republic of Hungary — Óbuda University, which ranks 680th in the world higher education rankings.
Representatives of JSPU participating in the international training course titled “Professional Development Course: English for Academic and Specific Purposes,” organized by language instructors of Óbuda University, are exchanging experiences with educators from various countries and enhancing their professional skills.
This course is aimed at improving foreign language teaching methodologies and developing effective communication skills in academic and professional English. Participation in it provides our professors and teachers with the opportunity to gain international experience and apply newly acquired knowledge in practice.