Jizzax davlat pedagogika universitetida iqtidorli talabalarning IT sohasiga bo‘lgan qiziqishlarini oshirish va ularning startap yo‘nalishidagi bilimlarini kengaytirish maqsadida “IT-industriya va startaplarni rivojlantirish” mavzusida seminar-trening tashkil etildi.
Tadbirda “IT Par” va “Startap Garaj” hududiy bosh menejeri Narimanov Shoxrux BaxodirovichStartaplar va ularni rivojlantirish bosqichlari” mavzusida ma’ruza o‘qib, talabalarni startap g‘oyalari, grantlar va venchur fondlar faoliyati bilan tanishtirdi.
Shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligi Jizzax yoshlar texnoparki direktori Xudayberdiev Samad ZakirovichG‘oyadan – amaliyotgacha” mavzusidagi taqdimoti orqali yoshlar texnoparkining faoliyati, startaplarni qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlari hamda innovatsion loyihalarni amalga oshirish jarayonlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Tadbir davomida talabalar startap yo‘nalishidagi amaliy jarayonlar, moliyalashtirish manbalari va IT sohasidagi zamonaviy tendensiyalar yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi

A seminar-training on the topic “IT Industry and Startup Development” was organized.
At Jizzakh State Pedagogical University, a seminar-training on the topic “IT Industry and Startup Development” was organized with the aim of increasing talented students’ interest in the IT field and expanding their knowledge in the area of startups.
At the event, Shokhrukh Bakhodirovich Narimanov, regional general manager of “IT Park” and “Startup Garage”, delivered a lecture on “Startups and Their Development Stages”, introducing students to startup ideas, grants, and the activities of venture funds.
Additionally, Samad Zakirovich Xudayberdiev, Director of the Jizzakh Youth Technopark under the Innovation Development Agency at the Ministry of Higher Education, Science and Innovations, gave a presentation titled “From Idea to Practice” and provided detailed information about the technopark’s activities, opportunities for supporting startups, and the processes for implementing innovative projects.
During the event, students received answers to their questions about practical processes in the field of startups, sources of funding, and modern trends in the IT industry.