Jizzax davlat pedagogika universitetida iqtidorli talabalarning IT sohasiga bo‘lgan qiziqishlarini oshirish va ularning startap yo‘nalishidagi bilimlarini kengaytirish maqsadida “IT-industriya va startaplarni rivojlantirish” mavzusida seminar-trening tashkil etildi.
Tadbirda “IT Par” va “Startap Garaj” hududiy bosh menejeri Narimanov Shoxrux BaxodirovichStartaplar va ularni rivojlantirish bosqichlari” mavzusida ma’ruza o‘qib, talabalarni startap g‘oyalari, grantlar va venchur fondlar faoliyati bilan tanishtirdi.
Shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligi Jizzax yoshlar texnoparki direktori Xudayberdiev Samad ZakirovichG‘oyadan – amaliyotgacha” mavzusidagi taqdimoti orqali yoshlar texnoparkining faoliyati, startaplarni qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlari hamda innovatsion loyihalarni amalga oshirish jarayonlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Tadbir davomida talabalar startap yo‘nalishidagi amaliy jarayonlar, moliyalashtirish manbalari va IT sohasidagi zamonaviy tendensiyalar yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi

Был организован семинар-тренинг на тему «Развитие IT-индустрии и стартапов»
В Джизакском государственном педагогическом университете был организован семинар-тренинг на тему «Развитие IT-индустрии и стартапов» с целью повышения интереса одаренных студентов к сфере информационных технологий и расширения их знаний в области стартапов.
На мероприятии региональный главный менеджер «IT Park» и «Стартап Гараж» Нариманов Шохрух Баходирович выступил с лекцией на тему «Стартапы и этапы их развития», где ознакомил студентов со стартап-идеями, грантами и деятельностью венчурных фондов.
Также директор Джизакского молодежного технопарка Агентства инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Худайбердиев Самад Закирович в своей презентации на тему «От идеи к практике» подробно рассказал о деятельности молодежного технопарка, возможностях поддержки стартапов и процессах реализации инновационных проектов.
В ходе мероприятия студенты получили ответы на интересующие их вопросы о практических процессах в сфере стартапов, источниках финансирования и современных тенденциях в области IT.