Hurmatli hamkasblar va aziz professor-o‘qituvchilar!
Bugun, 11-noyabr – kasaba uyushmalari kuni munosabati bilan barchangizni chin qalbimdan tabriklayman. Bu yil O‘zbekistonda kasaba uyushmalari tashkil etilganiga 120-yil to‘lmoqda. Shu yillar mobaynida kasaba uyushmalari xodimlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, mehnatni qadrlash hamda birdamlikni mustahkamlashda muhim rol o‘ynadi desak aslo mubolag‘a qilmagan bo‘lamiz.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, kasaba uyushmalarining 120-yillik faoliyatidagi tarixiy voqealardan biri, albatta, 2019-yilning 6-dekabrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan imzolangan “Kasaba uyushmalari to‘g‘risida”gi yangi Qonun bo‘ldi. Ushbu Qonun kasaba uyushmalari faoliyatini yangi bosqichga olib chiqdi va ularning vakolatlarini kengaytirdi. Shuningdek, Prezident Sh.Mirziyoyevning 2020-yilda bo‘lib o‘tgan 8-Qurultoy ishtirokchilariga yo‘llagan tabrigida ilgari surilgan takliflar asosida 11-noyabrni rasman “Kasaba uyushmalari kuni” etib belgilash an’anasi shakllandi. Darhaqiqat, Prezident Sh.M.Mirziyoyev ta’kidlaganlaridek, jamiyatimizda ijtimoiy adolatni ta’minlash, odamlarni rozi qilish bilan bog‘liq amaliy islohotlarimizda 8 millionga yaqin a’zoga ega, eng xalqchil va katta nodavlat tashkilot bo‘lgan kasaba uyushmalarining munosib hissasi bor
Jizzax davlat pedagogika universiteti kasaba uyushma qo‘mitasi ham xodimlarimiz uchun munosib mehnat sharoitini yaratish, ularning ma’naviy va moddiy qo‘llab-quvvatlanishini ta’minlashga alohida e’tibor qaratmoqda. Universitetda xodimlarni sog‘lom muhitda faoliyat olib borishi uchun bir qator muhim tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Birgina joriy yilning sentyabr oyidan  boshlab  o‘tgan qisqa vaqtda universitetda turli ma’naviy va sport tadbirlari tashkil etildi. Xususan, 1-oktyabr “O‘qituvchi va murabbiylar” kuni munosabati bilan fakultet va bo‘limlar o‘rtasida shuningdek, faxriylarimiz va nafaqadagi xodimlar orasida ham mehnat sharafi va birdamlikni mustahkamlash maqsadida sport musobaqalar tashkil etildi. O‘tkazilgan barcha tadbirlarda  g‘oliblar va faol qatnashchilar rag‘batlantirilmoqda. Universitetimizda xodimlarni sog‘lom va samarali muhitda faoliyat olib borishlari uchun turli muhim tadbirlar doimiy ravishda tashkil etilmoqda. Masalan, haftaning har shanba-yakshanba kunlari yurtimizning diqqatga sazovor maskanlariga sayohatlar uyushtirilmoqda. Zominga sayohat turkumi xodimlarimizga nafaqat tabiat qo‘ynida dam olish, ishga yangi energiya va yuqori kayfiyat bilan kirishish imkonini beryapti. Shuningdek, teatr va kino namoyishlari xodimlar va ularning oilalari uchun oilaviy dam olish va madaniy hordiq chiqarishlari uchun yordam bermoqda.  Bu tadbirlar xodimlarimiz salomatligini mustahkamlash bilan bir qatorda, ularning kasbiga va jamoaga munosabatini yaxshi tomonga o‘zgartirishga  xizmat qilmoqda. Bugun universitetda barcha nafaqa yoshidagi xodimlarimizning yubiley tantanalari ham munosib nishonlanmoqda, bir so‘z bilan aytganda, ularning mehnatlari e’tirof etilmoqda.
Albatta, oldimizda hali ham qilinadigan ishlar ko‘p. Biz xodimlar uchun munosib mehnat sharoitlarini ta’minlash, yoshlar va xotin-qizlar manfaatlarini himoya qilish, sanatoriya va oromgohlarda dam olish o‘rinlari va  imkoniyatlarni kengaytirish kabi vazifalarni izchil davom ettiramiz.
Barcha xodimlarimizni kasaba uyushmalari kuni bilan yana bir bor tabriklayman. Sizlar bilan birgalikda olib borilayotgan ishlarimiz – nafaqat universitetimiz, balki butun millatimiz taraqqiyoti uchun muhimdir.

Уважаемые коллеги и профессора-преподаватели!
От всей души поздравляю всех вас с 11 ноября — Днем профсоюзов. В этом году исполняется 120 лет со дня создания профсоюзов в Узбекистане. Ничуть не преувеличивая, можно сказать, что за эти годы профсоюзы сыграли важную роль в защите прав и интересов работников, повышении ценности труда и укреплении солидарности.
Следует особо отметить, что одним из исторических событий в 120-летней деятельности профсоюзов, безусловно, стал новый Закон «О профессиональных союзах», подписанный Президентом Республики Узбекистан 6 декабря 2019 года. Этот Закон вывел деятельность профсоюзов на новый уровень и расширил их полномочия. Также на основе предложений, выдвинутых Президентом Ш.Мирзиёевым в своем поздравлении участникам 8-го Съезда, состоявшегося в 2020 году, сформировалась традиция официального объявления 11 ноября «Днем профсоюзов». Действительно, как подчеркнул Президент Ш.М.Мирзиёев, в практических реформах, связанных с обеспечением социальной справедливости в нашем обществе и удовлетворением потребностей людей, есть достойный вклад профсоюзов, которые являются самой народной и крупной негосударственной организацией, насчитывающей около 8 миллионов членов.
Профсоюзный комитет Джизакского государственного педагогического университета также уделяет особое внимание созданию достойных условий труда для наших сотрудников, обеспечению их моральной и материальной поддержки. В университете реализуется ряд важных мероприятий для того, чтобы сотрудники работали в здоровой среде.
Только за короткий период с сентября текущего года в университете были организованы различные духовные и спортивные мероприятия. В частности, в связи с Днем «Учителя и наставники» 1 октября среди факультетов и отделений, а также среди ветеранов и пенсионеров были организованы спортивные соревнования для укрепления трудовой славы и солидарности. Победители и активные участники всех проведенных мероприятий поощряются. В нашем университете постоянно организуются различные важные мероприятия для того, чтобы сотрудники работали в здоровой и эффективной среде. Например, каждую субботу и воскресенье организуются экскурсии по достопримечательностям нашей страны. Серия поездок в Заамин позволяет нашим сотрудникам не только отдохнуть на природе, но и приступить к работе с новой энергией и хорошим настроением. Кроме того, театральные и кинопоказы помогают сотрудникам и их семьям проводить семейный отдых и культурный досуг.  Эти мероприятия не только укрепляют здоровье наших сотрудников, но и способствуют улучшению их отношения к профессии и коллективу. Сегодня в университете достойно отмечаются юбилейные торжества всех наших сотрудников пенсионного возраста, одним словом, признается их труд.
Конечно, нам еще многое предстоит сделать. Мы последовательно продолжим решать такие задачи, как обеспечение достойных условий труда для сотрудников, защита интересов молодежи и женщин, расширение возможностей и мест отдыха в санаториях и лагерях.
Еще раз поздравляю всех наших сотрудников с Днем профсоюзов. Работа, которую мы проводим вместе с вами, важна не только для нашего университета, но и для развития всей нашей нации.
Поздравляю всех вас с Днём профсоюзов!
С уважением, ректор Джизакского государственного педагогического университета, профессор М.А.Юлдашев