Filologiya fakultetida ilmiy-metodik seminar o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti Filologiya fakulteti Rus tili va adabiyoti kafedrasida ilmiy-metodik seminar tashkil etildi. Tadbirda kafedra professor-o‘qituvchilari hamda magistrantlar ishtirok etdilar.
Seminar davomida quyidagi masalalar muhokama qilindi: Rus tili va adabiyoti kafedrasi huzurida doimiy faoliyat yurituvchi ilmiy-metodik seminar ish rejasini muhokama etish va tasdiqlash;Kafedra professori A.T. Nurmanovning Rossiya Federatsiyasi Rossiya xalqlar do‘stligi universitetida 2025-yil 10-sentabrdan 10-oktabrgacha bo‘lib o‘tgan ilmiy stajirovkasi bo‘yicha hisobotini tinglash;“Hozirgi rus tili fani bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlarda sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish” mavzusida master-klass tashkil etish.
Kafedra mudiri dotsent E.R. Xasanov seminarni ochib, kafedra faoliyatida xalqaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish borasida olib borilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. Kafedra professori A.T. Nurmanov ilmiy-metodik seminarlarning zamonaviy ta’lim jarayonidagi o‘rni, maqsad va vazifalari haqida so‘z yuritib, seminar ish rejasi bilan ishtirokchilarni tanishtirdi. Shuningdek, u Rossiya xalqlar do‘stligi universitetining ta’lim sifatini ta’minlash, ta’lim jarayonini raqamlashtirish va xalqaro tajriba almashinuvi yo‘nalishidagi ilg‘or amaliyotlari to‘g‘risida ma’ruza qildi.
Seminarning amaliy qismida kafedra o‘qituvchisi S.Yu. Islyamova tomonidan “Hozirgi rus tili fani bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlarda sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish” mavzusida master-klass o‘tkazildi. Mazkur mahorat darsi ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi va o‘quv jarayoniga innovatsion yondashuvlarni tatbiq etish bo‘yicha foydali tavsiyalar berildi.

На факультете филологии прошёл научно-методический семинар.
На кафедре русского языка и литературы факультета филологии Джизакского государственного педагогического университета был проведен научно-методический семинар.
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав кафедры и магистранты.
В ходе семинара были обсуждены следующие вопросы: обсуждение и утверждение плана работы постоянно действующего научно-методического семинара при кафедре русского языка и литературы; заслушивание отчета профессора кафедры А.Т. Нурманова о научной стажировке в Российском университете дружбы народов Российской Федерации с 10 сентября по 10 октября 2025 года; организация мастер-класса на тему «Использование технологий искусственного интеллекта на практических занятиях по современному русскому языку».
Заведующий кафедрой доцент Э.Р. Хасанов открыл семинар и проинформировал о проводимой работе по расширению международных связей в деятельности кафедры. Профессор кафедры А.Т. Нурманов рассказал о роли, целях и задачах научно-методических семинаров в современном образовательном процессе и ознакомил участников с планом работы семинара. Он также выступил с докладом о передовых практиках Российского университета дружбы народов в области обеспечения качества образования, цифровизации образовательного процесса и международного обмена опытом.
В практической части семинара преподаватель кафедры С.Ю. Ислямова провела мастер-класс на тему «Использование технологий искусственного интеллекта на практических занятиях по современному русскому языку.» Данный мастер-класс вызвал большой интерес у участников и предоставил полезные рекомендации по внедрению инновационных подходов в учебный процесс.