Filologiya fakultetida ilmiy-metodik seminar o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti Filologiya fakulteti Rus tili va adabiyoti kafedrasida ilmiy-metodik seminar tashkil etildi. Tadbirda kafedra professor-o‘qituvchilari hamda magistrantlar ishtirok etdilar.
Seminar davomida quyidagi masalalar muhokama qilindi: Rus tili va adabiyoti kafedrasi huzurida doimiy faoliyat yurituvchi ilmiy-metodik seminar ish rejasini muhokama etish va tasdiqlash;Kafedra professori A.T. Nurmanovning Rossiya Federatsiyasi Rossiya xalqlar do‘stligi universitetida 2025-yil 10-sentabrdan 10-oktabrgacha bo‘lib o‘tgan ilmiy stajirovkasi bo‘yicha hisobotini tinglash;“Hozirgi rus tili fani bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlarda sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish” mavzusida master-klass tashkil etish.
Kafedra mudiri dotsent E.R. Xasanov seminarni ochib, kafedra faoliyatida xalqaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish borasida olib borilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. Kafedra professori A.T. Nurmanov ilmiy-metodik seminarlarning zamonaviy ta’lim jarayonidagi o‘rni, maqsad va vazifalari haqida so‘z yuritib, seminar ish rejasi bilan ishtirokchilarni tanishtirdi. Shuningdek, u Rossiya xalqlar do‘stligi universitetining ta’lim sifatini ta’minlash, ta’lim jarayonini raqamlashtirish va xalqaro tajriba almashinuvi yo‘nalishidagi ilg‘or amaliyotlari to‘g‘risida ma’ruza qildi.
Seminarning amaliy qismida kafedra o‘qituvchisi S.Yu. Islyamova tomonidan “Hozirgi rus tili fani bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlarda sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish” mavzusida master-klass o‘tkazildi. Mazkur mahorat darsi ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi va o‘quv jarayoniga innovatsion yondashuvlarni tatbiq etish bo‘yicha foydali tavsiyalar berildi.

A scientific-methodological seminar was held at the Faculty of Philology.
A scientific-methodological seminar was organized at the Department of Russian Language and Literature of the Faculty of Philology at Jizzakh State Pedagogical University. The event was attended by professors, teachers, and master’s students of the department.
During the seminar, the following issues were discussed:
• Discussion and approval of the work plan for the permanent scientific-methodological seminar operating under the Department of Russian Language and Literature;
• Hearing the report by Professor A.T. Nurmanov on his scientific internship at the Peoples’ Friendship University of Russia (RUDN University) from September 10 to October 10, 2025;
• Organizing a master class on the topic “Using Artificial Intelligence Technologies in Practical Classes on Modern Russian Language.”
The head of the department, Associate Professor E.R. Xasanov, opened the seminar and provided information about the work being carried out to expand international cooperation in the department’s activities. Professor A.T. Nurmanov spoke about the role, goals, and tasks of scientific-methodological seminars in the modern educational process and introduced the participants to the seminar’s work plan. He also gave a lecture on the advanced practices of the Peoples’ Friendship University of Russia in ensuring educational quality, digitalizing the educational process, and international experience exchange.
In the practical part of the seminar, a master class on the topic “Using Artificial Intelligence Technologies in Practical Classes on Modern Russian Language” was conducted by department teacher S.Yu. Islyamova. This skills session generated great interest among the participants and provided useful recommendations for applying innovative approaches to the educational process.