Doktorantlar bilan navbatdagi yuzma-yuz muloqot.
Bugun universitet rektori Maqsudjon Yuldashev tashabbusi bilan doktorantlar bilan navbatdagi — bu o‘quv yili boshlanganidan beri uchinchi — yuzma-yuz suhbat tashkil etildi.Uchrashuvda 3-kurs doktorantlar o‘z ilmiy rahbarlari bilan birgalikda ishtirok etdilar. Muloqot davomida rektor har bir doktorant bilan shaxsan suhbatlashib, ilmiy ishni yakuniga yetkazishda duch kelayotgan muammo va to‘siqlar, shuningdek, universitet tomonidan ko‘rsatilayotgan ko‘mak va imkoniyatlar haqida so‘radi.
Rektor ayniqsa, ilmiy ishda sustkashlikka yo‘l qo‘yayotgan yoki himoyaga chiqish jarayonida qiyinchilikka duch kelayotgan doktorantlar bilan ham alohida suhbatlar o‘tkazdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, asosiy muammolar quyidagilar bilan bog‘liq:
• ilmiy ishni yakunlash uchun zarur tadqiqot bazasi va ma’lumotlarga yetarlicha ega emaslik;
• ilmiy rahbar va doktorant o‘rtasidagi ish jarayonida uzilishlar;
• himoya jarayonlari va taqdimot tayyorgarligida metodik ko‘mak yetishmasligi.
Muloqot davomida doktorantlar ilmiy ishlarning joriy holati haqida axborot berdilar va himoyaga tayyor ekanliklarini bildirishdi. Shuningdek, ular PhD dissertatsiyalarini himoya qilish jarayonini yengillashtirish, ekspertlar va maslahatchilar bilan samarali hamkorlik qilish zarurligini ta’kidladilar.Rektor Maqsudjon Yuldashev 20 nafar doktorantning har biri bilan suhbatlashib, aniq muammolarni belgilab oldi va ularni hal etish bo‘yicha tegishli fakultet dekanlariga, ilmiy tadqiqotlar bo‘limi va mas’ullariga aniq topshiriqlar berdi.
Ushbu muloqotning asosiy maqsadi — doktorantlarning ilmiy izlanishlarini amaliy natijaga olib chiqish, ularning himoya jarayonida yuzaga kelayotgan byurokratik va tashkiliy to‘siqlarni bartaraf etishdir.Universitet rahbariyati ta’kidlashicha, doktorantlar endi o‘z muammolarini tegishli mas’ullar yoki prorektorlar orqali bevosita yetkazishlari mumkin. Har bir murojaat shaxsan ko‘rib chiqiladi va hal etish uchun mas’ul shaxslar belgilanadi.
Muloqot oxirida rektor doktorantlarni faol bo‘lishga, ilmiy natijalarni amaliy ahamiyatga ega ishlanmalarga aylantirishga va himoyani o‘z vaqtida, sifatli yakunlashga chaqirdi.

Очередная личная встреча с докторантами
В Джизакском государственном педагогическом университете последовательно продолжаются открытые диалоги с докторантами.
Сегодня по инициативе ректора университета Максуджона Юлдашева была организована очередная — третья с начала этого учебного года — очная встреча с докторантами. В мероприятии приняли участие докторанты 3-го курса вместе со своими научными руководителями. В ходе встречи ректор лично побеседовал с каждым докторантом и поинтересовался проблемами и препятствиями, с которыми они сталкиваются при завершении научной работы, а также обсудил поддержку и возможности, предоставляемые университетом.
Ректор также провел отдельные беседы с докторантами, которые проявляют медлительность в научной работе или сталкиваются с трудностями при выходе на защиту. По его словам, основные проблемы связаны со следующим:
• недостаточная исследовательская база и нехватка данных, необходимых для завершения научной работы;
• перерывы в рабочем процессе между научным руководителем и докторантом;
• недостаток методической поддержки в процессе защиты и подготовки презентаций.
В ходе беседы докторанты доложили о текущем состоянии своих научных работ и выразили готовность к защите. Они также подчеркнули необходимость упрощения процесса защиты PhD диссертаций и важность эффективного сотрудничества с экспертами и консультантами. Ректор Максуджон Юлдашев побеседовал с каждым из 20 докторантов, определил конкретные проблемы и дал четкие поручения деканам соответствующих факультетов, отделу научных исследований и ответственным лицам по их решению.
Основная цель этого диалога — довести научные исследования докторантов до практических результатов, устранить бюрократические и организационные препятствия, возникающие в процессе их защиты. Руководство университета подчеркивает, что теперь докторанты могут напрямую сообщать о своих проблемах соответствующим ответственным лицам или проректорам. Каждое обращение рассматривается в индивидуальном порядке, и назначаются лица, ответственные за его решение.
В завершение встречи ректор призвал докторантов проявлять активность, трансформировать научные результаты в разработки, имеющие практическую значимость, и своевременно и качественно завершать защиту диссертаций.