Aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish PF‑173 farmoni mazmuni tushuntirildi.
Jizzax viloyati statistika boshqarmasi mas’ul xodimi Ismoilov Sarvarjon ishtirokida o‘tkazilgan seminarda “O‘zbeksiton Respublikasida aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbiri va PF‑173 farmoni mazmun‑mohiyati”tushuntirildi.
Seminar davomida ishtirokchilarga 2026‑yilda olib boriladigan aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbirining maqsadlari va ahamiyati to‘liq yetkazildi. Xususan, PF‑173 farmoni asosida aholi demografik, ijtimoiy‑iqtisodiy holati hamda qishloq xo‘jaligi faoliyati haqida keng qamrovli ma’lumotlar to‘plash ko‘zda tutilgani ta’kidlandi.
Shuningdek, ro‘yxatga olish ikki bosqichda – onlayn tarzda va uyma‑uy xodimlar orqali amalga oshirilishi, yig‘ilgan ma’lumotlar strategik rivojlanish, ijtimoiy dasturlarni samarali amalga oshirish va investitsiyalarni jalb qilishda muhim ahamiyatga ega ekani ma’lum qilindi.
Seminar ishtirokchilari PF‑173 farmoni mazmun‑mohiyati va ro‘yxatga olish jarayonida aholi bilan qanday ish olib borish kerakligi bo‘yicha savollar berishdi va mutaxassislar tomonidan atroflicha javoblar berildi.
Jizzax viloyati statistika boshqarmasi mas’ul xodimi seminar yakunida aholi va qishloq xo‘jaligi ro‘yxatga olish tadbirining har bir aholi uchun ahamiyatli ekanini, jamoatchilik va mahalla faollari bilan yaqin hamkorlikda olib borilishini ta’kidladi.

Разъяснено содержание указа УП-173 о проведении переписи населения и сельского хозяйства.
На семинаре с участием ответственного сотрудника Управления статистики Джизакской области Исмаилова Сарваржона были разъяснены «суть мероприятия по переписи населения и сельского хозяйства в Республике Узбекистан и содержание Указа ПФ-173».
В ходе семинара участникам были полностью разъяснены цели и значение переписи населения и сельского хозяйства, которая будет проведена в 2026 году. В частности, было отмечено, что в соответствии с указом УП-173 предусмотрен сбор всесторонней информации о демографическом, социально-экономическом положении населения, а также о сельскохозяйственной деятельности.
Shuningdek, ro‘yxatga olish ikki bosqichda – onlayn tarzda va uyma‑uy xodimlar orqali amalga oshirilishi, yig‘ilgan ma’lumotlar strategik rivojlanish, ijtimoiy dasturlarni samarali amalga oshirish va investitsiyalarni jalb qilishda muhim ahamiyatga ega ekani ma’lum qilindi.
Участники семинара задали вопросы о содержании и сути Указа УП-173, а также о том, как следует работать с населением в процессе регистрации. Специалисты предоставили подробные ответы на эти вопросы.
По завершении семинара ответственный сотрудник Управления статистики Джизакской области подчеркнул, что мероприятие по переписи населения и сельского хозяйства имеет большое значение для каждого жителя и будет проводиться в тесном сотрудничестве с общественностью и активистами махалли.