A.Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universitetida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
A.Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universiteti Maktabgacha va boshlang‘ich ta’lim fakulteti Boshlang‘ich ta’lim pedagogikasi kafedrasida 2025-yil 14-noyabr kuni “Boshlang‘ich ta’limning zamonaviy tendensiyalari: ta’lim va tarbiya jarayonida didaktik vositalardan foydalanishning dolzarb vazifalari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Tadbirni universitet rektori, professor Yuldashev Maqsud Abdullayevich ochib berib, mamlakatimizda ta’lim sohasi, xususan maktabgacha va boshlang‘ich ta’lim yo‘nalishlariga berilayotgan e’tibor, zamonaviy didaktik vositalar va sun’iy intellektning o‘quv jarayonidagi o‘rni haqida so‘z yuritdi.
Konferensiyada O‘zbekiston bilan bir qatorda Turkiya, Ozarbayjon, Rossiya, Qozog‘iston, Tojikiston kabi davlatlarning yetakchi olimlari, pedagoglari va metodistlari ishtirok etib, boshlang‘ich ta’limning dolzarb masalalari, innovatsion metodlar, sun’iy intellektdan foydalanishning afzalliklari, xalqaro baholash dasturlari hamda ilg‘or pedagogik yondashuvlar bo‘yicha ma’ruzalar taqdim etdilar.
Xususan, Turkiya Respublikasidan prof. Dr. Mustafa Çevik, Ozarbayjon Fan va ta’lim vazirligidan Buyukaga Mikayili, Janubiy Qozog‘iston universitetidan prof. Saule Abdrazakhovna, Yangi Asr universitetidan prof. Dilmurad Mamatov, Guliston davlat universiteti professori Baxtiyor Raximov va boshqa mutaxassislarning chiqishlari ilmiy muhokamalarga boy bo‘ldi.
Tadbir doirasida ma’ruzalar tinglanib, fikr almashuvlar o‘tkazildi. Anjuman yakunida 200 dan ortiq mahalliy va 20 ga yaqin xorijiy tadqiqotchilarning maqolalaridan iborat ilmiy to‘plamni chop etish rejalashtirilgan.

В Джизакском государственном педагогическом университете имени А. Кадыри прошла международная научно-практическая конференция
14 ноября 2025 года на кафедре педагогики начального образования факультета дошкольного и начального образования Джизакского государственного педагогического университета имени А. Кадыри была проведена международная научно-практическая конференция на тему «Современные тенденции начального образования: актуальные задачи использования дидактических средств в процессе обучения и воспитания».
Мероприятие открыл ректор университета, профессор Юлдашев Максуд Абдуллаевич. Он выступил с речью о внимании, уделяемом в нашей стране сфере образования, в частности, направлениям дошкольного и начального образования. Ректор также затронул темы современных дидактических средств и роли искусственного интеллекта в учебном процессе.
В конференции наряду с Узбекистаном приняли участие ведущие ученые, педагоги и методисты из таких стран, как Турция, Азербайджан, Россия, Казахстан, Таджикистан, которые представили доклады по актуальным вопросам начального образования, инновационным методам, преимуществам использования искусственного интеллекта, международным программам оценки и передовым педагогическим подходам.
В частности, выступления проф. д-ра Мустафы Чевика из Республики Турция, Буюкаги Микаили из Министерства науки и образования Азербайджана, проф. Сауле Абдразаховны из Южно-Казахстанского университета, проф. Дильмурада Маматова из Университета Нового Века, профессора Гулистанского государственного университета Бахтияра Рахимова и других специалистов были насыщены научными дискуссиями.
В рамках мероприятия были заслушаны доклады и проведены обмены мнениями. По итогам конференции планируется издание научного сборника, включающего статьи более 200 отечественных и около 20 зарубежных исследователей.