9-ichi Xalqaro Talabalar Simpoziumi: “Tadqiqotchilik va kreativ sa’y-harakatlarni qo‘llaymiz”
15-ta xorijiy va mahalliy universitetlar hamkorligida va Jizzax davlat pedagogika universiteti mezbonligida 9-ichi Xalqaro Talabalar Simpoziumini boshlandi. Yevropada boshlagan va turli davlat va shaharlarda tashkillashtirilgan simpozium 3 yillik Samarqand mezbonligidan so‘ng Jizzaxga yetib keldi.
Bu yilgi simpozium rekord o‘rnatdi, 350 ta mahalliy va xalqaro talabalar qatnashmoqda. Bulardan 120 tasi oflayn, qolgani onlayn. Tadbirning xalqaro holati bois barcha taqdimotlar ingliz tilida bo‘lib o‘tadi.Simpoziumda Ruminiya. Ozarbayjon, Turkiya, Qozog‘iston kabi bir necha xorijiy davlatlaridan vakillar ishtirok etishi kutilmoqda. Ayni damda mehmonlar kutib olinmoqda
JDPUda talabalar simpoziumi boshlandi.
“Tadqiqotchilik va kreativ sa’y-harakatlarni qo‘llaymiz» shiori ostida o‘tkazilayotgan xalqaro talabalar simpoziumini JDPU rektori Sh.Sharipov ochib berdi. Simpoziumni Dr. Azamat Akbarov boshqarib bormoqda. Ochilish marosimida O‘zbekiston, Qozog‘iston va Ozarbayjondan OTM rektorlari, ta’lim fidoyilari chiqishlar qilishdi. Ular Xalqaro Talabalar simpozium ishiga omad tilashdi.
350 va mahalliy va xalqaro talabalar ishtirokida o‘tkazilayotgan xalqaro simpoziumdagi barcha taqdimotlar ingliz tilida bo‘lib  o‘tadi. Ta’kidlash joizki Talabalar simpoziumi talabalarga o‘z ishlarini xalqaro anjumanga yoki ma’lum bir fanga oid ilmiy anjumanlarga teng professional muhitda taqdim etish imkoniyatini beradi.
JDPUda talabalar simpoziumi taqdirlash marosimi bilan yakun topdi.
Talabalarning o‘ziga xos g‘oyalarini jamlash, ularning muayyan mavzularga oid fikr-mulohazalarini bilish, ular o‘rtasida ilmiy munozaralar olib borishga imkoniyat yaratish, og‘zaki taqdimot ko‘nikmalarini rivojlantirish va yaxshilash, talabalar va professor-o‘qituvchilar o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashga maqsadida tashkil etilgan simpoziumning ochilish marosimi faol ishtirokchilarni taqdirlash bilan yakun topdi.
15-ta xorijiy va mahalliy universitetlar hamkorligida va Jizzax davlat pedagogika universiteti mezbonligida 9-ichi Xalqaro Talabalar Simpoziumi tushdan so‘ng shu’balarga bo‘lingan holda  offlayn hamda onlayn ma’ruzalarning taqdimoti  bilan davom etadi.

9-й Международный студенческий симпозиум: «Мы используем научные и творческие усилия»
В сотрудничестве с 15 зарубежными и отечественными вузами на базе Джизакского государственного педагогического университета стартовал 9-й Международный студенческий симпозиум. Симпозиум, стартовавший в Европе и организованный в разных странах и городах, прибыл в Джизак после трех лет пребывания в Самарканде.
В этом году симпозиум установил рекорд: в нем приняли участие 350 местных и иностранных студентов, 120 офлайн, а остальные онлайн. В связи с международным характером мероприятия все презентации пройдут на английском языке. Румыния на симпозиуме. Ожидается участие представителей ряда зарубежных стран, таких как Азербайджан, Турция и Казахстан. В настоящее время принимаются гости.
В ДжГПУ стартовал студенческий симпозиум.
Международный студенческий симпозиум под лозунгом «Мы применяем научные и творческие усилия» открыл ректор ДжГПУ Ш.Шарипов. Симпозиумом управляет доктор Азамат Акбаров. На церемонии открытия выступили ректоры вузов Узбекистана, Казахстана и Азербайджана, а также деятели образования. Они пожелали успехов в работе Международного студенческого симпозиума.
Все презентации на Международном симпозиуме, в котором примут участие 350 местных и иностранных студентов, будут проводиться на английском языке. Стоит отметить, что Студенческий симпозиум дает студентам возможность представить свою работу в профессиональной среде, эквивалентной международной конференции или научной конференции по определенной тематике.
Студенческий симпозиум в ДжГПУ завершился церемонией награждения.
Церемония открытия симпозиума организованного с целью собрать уникальные идеи студентов, узнать их мнение по определенным темам и создать возможность для проведения научных дискуссий между ними, развития и совершенствования навыков устной презентации, укрепления связей между студентами и преподавателями завершилась награждением активных участников.
9-й Международный студенческий симпозиум в сотрудничестве с 15 зарубежными и местными университетами, организованный Джизакским государственным педагогическим университетом, продолжится во второй половине дня презентацией офлайн- и онлайн-лекций, разделенных на секции.