Afg‘oniston voqealari ishtirokchilariga ehtirom.
Afg‘onistonda xalqaro terrorizm va diniy ekstremizmga qarshi harbiy harakatlarning tugatilganligining 37-yilligi xotira va ehtirom ruhida yodga olindi.
Ushbu kun munosabati bilan viloyatimizda qator tashkilot va idoralar vakillari ishtirokida xotira tadbirlari o‘tkazildi. Jumladan, Jizzax davlat pedagogika universiteti rahbariyati vakillari, faxriylar, professor-o‘qituvchilar hamda talabalar Xotira bog‘ida jam bo‘lib, “Motamsaro ona”haykali poyiga gulchambarlar qo‘ydilar.
Tadbir davomida Afg‘oniston urushida halok bo‘lgan yurtdoshlarimiz xotirasi bir daqiqa sukut bilan yod etildi.
Ma’lumot o‘rnida ta’kidlash joizki, Jizzax viloyatidan 1956 nafar yigit Afg‘oniston urushida ishtirok etgan. Ularning 35 nafari halok bo‘lgan, 210 nafari esa nogiron bo‘lib qaytgan.

Дань уважения участникам событий в Афганистане
В Афганистане в духе памяти и уважения была отмечена 37-я годовщина завершения военных действий против международного терроризма и религиозного экстремизма.
По случаю этого дня в нашей области были проведены памятные мероприятия с участием представителей ряда организаций и ведомств. В частности, представители руководства Джизакского государственного педагогического университета, ветераны, профессорско-преподавательский состав и студенты собрались в Парке Памяти и возложили венки к подножию памятника «Скорбящая мать».
В ходе мероприятия минутой молчания почтили память наших соотечественников, погибших в афганской войне.
Следует отметить для справки, что 1956 юношей из Джизакской области принимали участие в войне в Афганистане. 35 из них погибли, а 210 вернулись инвалидами.
Подвиг и самоотверженность наших героических соотечественников навсегда сохранятся в памяти нашего народа.