Jizzax davlat pedagogika universitetida “Har shanba — uzluksiz kasbiy rivojlantirish kuni” deb e’lon qilingan tashabbus doirasida professor-o‘qituvchilar uchun navbatdagi seminar-trening bo‘lib o‘tdi. Tadbir universitet Madaniyat saroyida tashkil etildi.
Mazkur seminar-treningda Jizzax davlat pedagogika universiteti rahbariyati hamda pedagog-o‘qituvchilar ishtirok etdilar.
Tadbir avvalida Ta’lim menejmenti kafedrasi mudiri Tursunov Diyor “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Jizzax viloyatiga tashrifi hamda xalq deputatlari Jizzax viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasidagi nutqi” mavzusida ma’ruza qildi.
Shuningdek, Jizzax davlat pedagogika universiteti akademik litseyi direktori Bozormurod Abduvohidov tomonidan “Iqtidorli talabalarni xalqaro va fan olimpiadalariga tayyorlash” mavzusida ma’ruza o‘qildi. Unda iqtidorli yoshlar bilan ishlash, ularni qo‘llab-quvvatlash va xalqaro maydonga olib chiqish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbir davomida Tarix fakulteti, Umumiy tarix kafedrasi o‘qituvchisi Ozodbek Ne’matov tomonidan “Scopus va ResearchGate bazalarida profil yaratish hamda ilmiy maqola tayyorlash” mavzusida amaliy seminar-trening tashkil etildi. Unda xalqaro ilmiy bazalarda faoliyat yuritish, maqolalarni tayyorlash va nashr etish bo‘yicha zarur tavsiyalar berildi.
Seminar-trening yakunida ma’ruzachilar va ishtirokchilar o‘rtasida qisqa savol-javoblar o‘tkazilib, o‘qituvchilarni qiziqtirgan masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashildi.

Within the initiative declared as “Every Saturday – Continuous Professional Development Day,” another seminar-training for professors and teachers was held at Jizzakh State Pedagogical University. The event was organized at the University’s Culture Palace.
The leadership of Jizzakh State Pedagogical University and teaching staff participated in this seminar-training.
At the beginning of the event, the head of the Education Management Department, Tursunov Diyor, gave a lecture on the topic “The visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Jizzakh region and his speech at the extraordinary session of the Jizzakh Regional Council of People’s Deputies.”
Furthermore, a lecture on the topic “Preparing talented students for international and subject Olympiads” was delivered by the Director of the Jizzakh State Pedagogical University Academic Lyceum, Bozormurod Abduvohidov. It paid special attention to working with talented youth, supporting them, and bringing them to the international arena.
During the event, a practical seminar-training on the topic “Creating a profile in Scopus and ResearchGate databases and preparing a scientific article” was organized by Ozodbek Ne’matov, a teacher at the Department of General History, Faculty of History. It provided necessary recommendations on operating in international scientific databases, and preparing and publishing articles.
At the conclusion of the seminar-training, a brief Q&A session was held between the speakers and participants, with comprehensive discussion of issues that interested the teachers.