Jizzax davlat pedagogika universitetida “Har shanba — uzluksiz kasbiy rivojlantirish kuni” deb e’lon qilingan tashabbus doirasida professor-o‘qituvchilar uchun navbatdagi seminar-trening bo‘lib o‘tdi. Tadbir universitet Madaniyat saroyida tashkil etildi.
Mazkur seminar-treningda Jizzax davlat pedagogika universiteti rahbariyati hamda pedagog-o‘qituvchilar ishtirok etdilar.
Tadbir avvalida Ta’lim menejmenti kafedrasi mudiri Tursunov Diyor “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Jizzax viloyatiga tashrifi hamda xalq deputatlari Jizzax viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasidagi nutqi” mavzusida ma’ruza qildi.
Shuningdek, Jizzax davlat pedagogika universiteti akademik litseyi direktori Bozormurod Abduvohidov tomonidan “Iqtidorli talabalarni xalqaro va fan olimpiadalariga tayyorlash” mavzusida ma’ruza o‘qildi. Unda iqtidorli yoshlar bilan ishlash, ularni qo‘llab-quvvatlash va xalqaro maydonga olib chiqish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbir davomida Tarix fakulteti, Umumiy tarix kafedrasi o‘qituvchisi Ozodbek Ne’matov tomonidan “Scopus va ResearchGate bazalarida profil yaratish hamda ilmiy maqola tayyorlash” mavzusida amaliy seminar-trening tashkil etildi. Unda xalqaro ilmiy bazalarda faoliyat yuritish, maqolalarni tayyorlash va nashr etish bo‘yicha zarur tavsiyalar berildi.
Seminar-trening yakunida ma’ruzachilar va ishtirokchilar o‘rtasida qisqa savol-javoblar o‘tkazilib, o‘qituvchilarni qiziqtirgan masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashildi.

В Джизакском государственном педагогическом университете в рамках инициативы «Каждая суббота — день непрерывного профессионального развития» прошел очередной семинар-тренинг для профессорско-преподавательского состава. Мероприятие было организовано во Дворце культуры университета.
В данном семинаре-тренинге приняли участие руководство и педагоги-преподаватели Джизакского государственного педагогического университета.
В начале мероприятия заведующий кафедрой менеджмента образования Турсунов Диёр выступил с докладом на тему «Визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Джизакскую область и его выступление на внеочередной сессии Джизакского областного Кенгаша народных депутатов».
Также директор академического лицея Джизакского государственного педагогического университета Бозормурод Абдувохидов выступил с докладом на тему «Подготовка одаренных студентов к международным и предметным олимпиадам». В нем особое внимание было уделено вопросам работы с талантливой молодежью, ее поддержки и продвижения на международную арену.
В ходе мероприятия преподавателем кафедры всеобщей истории факультета истории Озодбеком Нематовым был проведен практический семинар-тренинг на тему «Создание профиля в базах данных Scopus и ResearchGate, а также подготовка научной статьи.» На семинаре были даны необходимые рекомендации по работе с международными научными базами данных, подготовке и публикации статей.
По завершении семинара-тренинга между докладчиками и участниками был проведен краткий сеанс вопросов и ответов, в ходе которого состоялся обстоятельный обмен мнениями по вопросам, интересующим преподавателей.