Jizzax davlat pedagogika universitetida talabalar nafaqat bilim oladi, balki do‘stlik, birdamlik va milliy an’analarni qadrlaydi.
1-sonli talabalar turar joyida o‘tgan “Dekanlar osh” festivali ham ana shu qadriyatlarning yorqin namunasi.Tadbirni ochib bergan Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor Farrux Akchayev osh chempionatiga start berdi.
TTJ hovlisi gavjum, oshga harakat va shirin tabassumlar, lutf-kalomlar dilga yoqadi. Bir tarafda sabzilar chopilgan, boshqa joyda go‘sht-piyoz qovurilib, olov miltillaydi. Kimdir o‘choqqa o‘t qalayapti, talaba qizlar dasturxonni hafsala bilan bezash taraddudida … Xullas, har bir fakultet o‘z uslubini namoyish etishga harakat qilmoqda. Hech kim qo‘l qovushtirib turgani yo‘q!
Qozonlar birdek qaynab, havoni qitiqlab yuborgan xushbo‘y hid barchaga “intizorlik” degan tuyg‘uni ulashmoqda. Dekanlar oshga gazak tayyorlashni ham unutmagan. Qo‘shiqlar, quvnoq raqslar esa bayramona muhitga yanada joziba qo‘shgan.
Universitetning “Pazanda” to‘garagi a’zolari o‘zlarining sirli retseptlarga boy, hil-hil salatlari bilan mehmonlarni xushnud etishdi.Yosh pazandalar tayyorlagan har bir salat nafaqat ko‘rinishi, balki ta’mi orqali ham mehmonlarni maftun etdi. Sabzavotlarning sharshara hidi, bezakli tartibi, mazali souslari barchaga zavq bag‘ishladi.
Vaqt keldi! Doshqozonlar qopqog‘i birin-ketin ochildi. Laganlardagi palovxonto‘ralar ko‘z quvnatadigan darajada turfa bezak va ta’m bilan suzildi. “Qaysini tatib ko‘ray?” degan muammo hakamlar hay’atini o‘ylatib qo‘ydi.
Hakamlar hay’ati 9 ta fakultet tayyorlagan oshga baho berar ekan, har bir laganga mehr bilan suzilgan taomda jamoa mehnati,birdamlikni ham hisobga olishdi. Osh damlash haqiqatan ham san’at ekanining isboti bu!
1. Eng mazali oshMaktabgacha va boshlang‘ich ta’lim fakulteti2. Eng nafis ko‘rinishTarix fakulteti3. Milliy ruhdagi oshPedagogika, psixologiya va inklyuziv ta’lim fakulteti4. Eng yangicha taomlanishTabiiy fanlar fakulteti5. Eng xushbo‘y oshFizika-texnologik ta’lim fakulteti6. Eng jamoaviy mehnat mahsuliFilologiya fakulteti7. Tomoshabinlar mehriJismoniy tarbiya va sport fakulteti8. Eng diyetik oshTibbiyot fakulteti9. Eng mehr bilan tayyorlangan oshAniq fanlar fakulteti
Festival natijasiga ko‘ra faqat bitta fakultet emas, JDPUning o‘zi — yagona jamoa sifatida g‘olib deb topildi. Bu kun JDPU tarixida munosib sahifa bo‘lib qoldi.
Turkcha qo‘shiqmi, xorazmcha raqsmi — farqi yo‘q. Hamma raqsga tushdi, quvondi, kuldi. hatto qozonlar ham “shaqq” etib raqsga tushib ketgudek.Shogirdlar, ustozlar, dekanlar… bir safda, bir ritmda! Osh festivali JDPU xotiralar daftariga katta harflar bilan bitildi. Zero bunday bayram… tez unutiladiganlardan emas! 😊🍚✨

At Jizzakh State Pedagogical University, students not only gain knowledge but also value friendship, solidarity, and national traditions.
The “Deans’ Plov” festival held at Student Dormitory No. 1 is a vivid example of these values. Farrukh Akchayev, the Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work, who opened the event, started the plov championship.
The dormitory courtyard was bustling, filled with effort, sweet smiles, and pleasant conversations that warmed the heart. In one area, vegetables were being chopped, elsewhere meat and onions were sizzling, and flames flickered. Someone was stoking the fire, female students were thoughtfully setting the tablecloths… In short, every faculty was trying to showcase their unique style. No one was standing idle with their hands folded!
The cauldrons bubbled uniformly, and the tantalizing aroma filling the air shared a sense of “anticipation” with everyone. The deans hadn’t forgotten to prepare side dishes for the plov either. Songs and cheerful dances added even more charm to the festive atmosphere.
Members of the university’s “Pazanda” (Chef) club delighted the guests with their salads, rich with secret recipes and variety. Each salad prepared by the young chefs captivated the guests not only with its appearance but also with its taste. The fresh aroma of the vegetables, their artistic arrangement, and delicious sauces brought joy to all.
The time came! The cauldron lids were opened one after another. The servings of plov in the large dishes were visually stunning, floating with varied decorations and flavors. The dilemma of “Which one should I try?” gave the judging panel much to think about.
As the judging panel evaluated the plov prepared by the 9 faculties, they also took into account the teamwork and solidarity poured into each dish with love. This truly proved that cooking plov is an art!
1. Most Tasty PlovFaculty of Preschool and Primary Education
2. Most Elegant AppearanceFaculty of History
3. Plov in the National SpiritFaculty of Pedagogy, Psychology and Inclusive Education
4. Most Original PresentationFaculty of Natural Sciences
5. Most Aromatic PlovFaculty of Physics and Technological Education
6. Best Product of TeamworkFaculty of Philology
7. Audience’s FavoriteFaculty of Physical Education and Sports
8. Most Dietetic PlovFaculty of Medicine
9. Plov Prepared with the Most LoveFaculty of Exact Sciences
Based on the festival results, not just one faculty, but JSPU itself was declared the winner as a single, unified team. This day has become a worthy page in JSPU’s history.
A Turkish song or a Khorezm dance—it didn’t matter. Everyone danced, rejoiced, and laughed. It even seemed like the cauldrons might start dancing with a ‘clang’. Students, teachers, deans… all in one line, in one rhythm! The Plov Festival was written into JSPU’s book of memories in capital letters. Because such a celebration… is not one to be quickly forgotten! 😊🍚✨