Jizzax davlat pedagogika universitetida talabalar nafaqat bilim oladi, balki do‘stlik, birdamlik va milliy an’analarni qadrlaydi.
1-sonli talabalar turar joyida o‘tgan “Dekanlar osh” festivali ham ana shu qadriyatlarning yorqin namunasi.Tadbirni ochib bergan Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor Farrux Akchayev osh chempionatiga start berdi.
TTJ hovlisi gavjum, oshga harakat va shirin tabassumlar, lutf-kalomlar dilga yoqadi. Bir tarafda sabzilar chopilgan, boshqa joyda go‘sht-piyoz qovurilib, olov miltillaydi. Kimdir o‘choqqa o‘t qalayapti, talaba qizlar dasturxonni hafsala bilan bezash taraddudida … Xullas, har bir fakultet o‘z uslubini namoyish etishga harakat qilmoqda. Hech kim qo‘l qovushtirib turgani yo‘q!
Qozonlar birdek qaynab, havoni qitiqlab yuborgan xushbo‘y hid barchaga “intizorlik” degan tuyg‘uni ulashmoqda. Dekanlar oshga gazak tayyorlashni ham unutmagan. Qo‘shiqlar, quvnoq raqslar esa bayramona muhitga yanada joziba qo‘shgan.
Universitetning “Pazanda” to‘garagi a’zolari o‘zlarining sirli retseptlarga boy, hil-hil salatlari bilan mehmonlarni xushnud etishdi.Yosh pazandalar tayyorlagan har bir salat nafaqat ko‘rinishi, balki ta’mi orqali ham mehmonlarni maftun etdi. Sabzavotlarning sharshara hidi, bezakli tartibi, mazali souslari barchaga zavq bag‘ishladi.
Vaqt keldi! Doshqozonlar qopqog‘i birin-ketin ochildi. Laganlardagi palovxonto‘ralar ko‘z quvnatadigan darajada turfa bezak va ta’m bilan suzildi. “Qaysini tatib ko‘ray?” degan muammo hakamlar hay’atini o‘ylatib qo‘ydi.
Hakamlar hay’ati 9 ta fakultet tayyorlagan oshga baho berar ekan, har bir laganga mehr bilan suzilgan taomda jamoa mehnati,birdamlikni ham hisobga olishdi. Osh damlash haqiqatan ham san’at ekanining isboti bu!
1. Eng mazali oshMaktabgacha va boshlang‘ich ta’lim fakulteti2. Eng nafis ko‘rinishTarix fakulteti3. Milliy ruhdagi oshPedagogika, psixologiya va inklyuziv ta’lim fakulteti4. Eng yangicha taomlanishTabiiy fanlar fakulteti5. Eng xushbo‘y oshFizika-texnologik ta’lim fakulteti6. Eng jamoaviy mehnat mahsuliFilologiya fakulteti7. Tomoshabinlar mehriJismoniy tarbiya va sport fakulteti8. Eng diyetik oshTibbiyot fakulteti9. Eng mehr bilan tayyorlangan oshAniq fanlar fakulteti
Festival natijasiga ko‘ra faqat bitta fakultet emas, JDPUning o‘zi — yagona jamoa sifatida g‘olib deb topildi. Bu kun JDPU tarixida munosib sahifa bo‘lib qoldi.
Turkcha qo‘shiqmi, xorazmcha raqsmi — farqi yo‘q. Hamma raqsga tushdi, quvondi, kuldi. hatto qozonlar ham “shaqq” etib raqsga tushib ketgudek.Shogirdlar, ustozlar, dekanlar… bir safda, bir ritmda! Osh festivali JDPU xotiralar daftariga katta harflar bilan bitildi. Zero bunday bayram… tez unutiladiganlardan emas! 😊🍚✨

Национальное единство в ДжГПУ: Фестиваль плова деканов
В Джизакском государственном педагогическом университете студенты не только получают знания, но и ценят дружбу, единство и национальные традиции.
Ярким примером этих ценностей стал фестиваль «Плов деканов», прошедший в студенческом общежитии №1. Открывая мероприятие, проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Фаррух Акчаев дал старт чемпионату по плову.
Двор общежития оживлённый, суета вокруг плова, сладкие улыбки и любезные слова радуют душу. С одной стороны нарезана морковь, в другом месте жарятся мясо и лук, мерцает огонь. Кто-то разжигает огонь в очаге, студентки старательно накрывают на стол… Словом, каждый факультет стремится продемонстрировать свой стиль. Никто не стоит сложа руки!
Казаны кипят одинаково, распространяя в воздухе аппетитный аромат, который вызывает у всех чувство предвкушения. Деканы не забыли приготовить закуски к плову. Песни и веселые танцы еще больше усилили праздничную атмосферу.
Члены кружка «Повар» университета порадовали гостей разнообразными салатами, богатыми секретными рецептами. Каждый салат, приготовленный молодыми поварами, очаровал гостей не только своим внешним видом, но и вкусом. Аромат свежих овощей, их декоративное оформление и вкусные соусы доставили удовольствие всем присутствующим.
Время пришло! Крышки казанов открылись одна за другой. Плов на блюдах был подан с впечатляющим разнообразием украшений и вкусов, радуя глаз. Вопрос «Какой же попробовать?» заставил членов жюри призадуматься.
Оценивая плов, приготовленный девятью факультетами, жюри также учитывало коллективный труд и сплоченность команды, вложенные в каждое блюдо, с любовью разложенное по тарелкам. Это действительно доказательство того, что приготовление плова — настоящее искусство!
1. Самый вкусный пловФакультет дошкольного и начального образования2. Самый изысканный видФакультет истории3. Плов в национальном духеФакультет педагогики, психологии и инклюзивного образования4. Самое инновационное блюдоФакультет естественных наук5. Самый ароматный пловФакультет физико-технологического образования6. Самый коллективный продукт трудаФилологический факультет7. Любовь зрителейФакультет физической культуры и спорта8. Самый диетический пловМедицинский факультет9. Плов, приготовленный с наибольшей любовьюФакультет точных наук
По итогам фестиваля победителем был признан не только один факультет, но и сам Джизакский государственный педагогический университет как единая команда. Этот день стал достойной страницей в истории ДЖГПУ.
Турецкая ли песня или хорезмский танец — неважно. Все танцевали, радовались, смеялись. Даже казаны, казалось, вот-вот «зазвенят» и пустятся в пляс. Студенты, преподаватели, деканы… в одном ряду, в едином ритме! Фестиваль плова был вписан крупными буквами в книгу воспоминаний ДжГПУ. Ведь такой праздник… не из тех, что быстро забываются! 😊🍚✨