«Jonlanaylik, uyg‘onaylik, o‘zgaraylik, natijaga erishaylik», — dedi universitet rektori
Filologiya fakultetida bo‘lib o‘tgan yig‘ilish tashkiliy masala bilan boshlandi. Unda Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori Maqsud Yuldashev fakultet dekani Fazilat Ibragimovaning boshqa lavozimga o‘tganini ma’lum qilib, uning o‘rniga Sherzod Xoliqulovich Jabborovning Filologiya fakulteti dekani etib tayinlanganini e’lon qildi.Rektor yangi dekanni mas’uliyatli vazifani sidqidildan bajarishga, fakultetda har bir yo‘nalish bo‘yicha o‘ziga xos muhit va zamonaviy dizayn yaratishga da’vat etdi.
Yangi tashabbus — o‘zbek tilini jahonga tanitish
Yig‘ilishda o‘zbek tili va adabiyoti yo‘nalishi ustozlariga xorijliklar uchun o‘zbek tilini o‘rgatish bo‘yicha 6 oylik maxsus onlayn kurslar tashkil etish vazifasi topshirildi. Bu orqali nafaqat til, balki o‘zbek madaniyatini ham jahon miqyosida targ‘ib etish maqsad qilingan. — «O‘zbek madaniyati o‘zbek tili bilan yoyiladi», — deya ta’kidladi rektor Maqsud Yuldashev.
Ilmiy salohiyatga asoslangan rag‘bat
Shu o‘rinda rektor universitetda salohiyati 50 foizdan yuqori bo‘lgan kafedralar rag‘batlantirilishini ma’lum qildi. Ayniqsa, O‘zbek adabiyotini o‘qitish metodikasi kafedrasi ilmiy salohiyat darajasi 74 foizdan yuqori bo‘lgani uchun universitet bo‘yicha birinchi o‘rinni egallagani ta’kidlandi.Ushbu kafedra jamoasi 50 foiz ustama bilan rag‘batlantiriladi. Bu tashabbus ta’lim sifati va ilmiy faoliyat samaradorligini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Takliflar va muhokamalar
Yig‘ilish davomida professor-o‘qituvchilarning taklif va mulohazalari tinglandi. O‘rinli, amaliy ahamiyatga ega va universitet salohiyatini yuksaltirishga xizmat qiladigan takliflar qo‘llab-quvvatlanishi belgilab olindi.
Muomala madaniyati — natija kaliti
Yig‘ilish so‘ngida rektor muomala madaniyati haqida alohida to‘xtalib o‘tdi.— «Biz top 1000 talik universitetlar ro‘yxatiga kirishimiz mumkin. Ammo agar muomala madaniyatimizni to‘g‘rilamasak, bu natijaga erishish qiyin bo‘ladi. Talabalarga samimiy va oddiy munosabatda bo‘lish — bu ham bitta katta natija», — dedi Maqsudjon Yuldashev.Yig‘ilishda bildirilgan fikrlar va qo‘yilgan vazifalar Filologiya fakultetining yangi bosqichga ko‘tarilishiga, universitet nufuzi va samaradorligini oshirishga xizmat qiladi. Rektorning «Jonlanaylik, uyg‘onaylik, o‘zgaraylik, natijaga erishaylik» degan da’vosi butun jamoa uchun harakat shioriga aylandi.

“Let’s revive, awaken, transform, and achieve results,” said the university rector.
The meeting at the Faculty of Philology began with an organizational matter. Jizzakh State Pedagogical University Rector Maqsud Yuldashev announced that the faculty dean, Fazilat Ibragimova, had moved to another position and declared that Sherzod Xoliqulovich Jabborov had been appointed as the new Dean of the Faculty of Philology in her place. The rector invited the new dean to perform his responsible duties conscientiously and to create a unique atmosphere and modern design for each specialization within the faculty.
New Initiative – Introducing the Uzbek Language to the World
During the meeting, the teaching staff of the Uzbek Language and Literature department were tasked with organizing special 6-month online courses for teaching the Uzbek language to foreigners. The goal is to promote not only the language but also Uzbek culture on a global scale. — “Uzbek culture spreads through the Uzbek language,” emphasized Rector Maqsud Yuldashev.
Incentives Based on Scientific Potential
On this occasion, the rector announced that departments with a scientific potential exceeding 50 percent would be incentivized. It was particularly highlighted that the Methodology of Teaching Uzbek Literature Department ranked first across the university, with its scientific potential level exceeding 74 percent. The team of this department will be incentivized with a 50 percent bonus. This initiative serves to further enhance the quality of education and the effectiveness of scientific activities.
Suggestions and Discussions
During the meeting, the suggestions and comments of the professors and teachers were heard. It was established that suggestions which are appropriate, of practical importance, and serve to enhance the university’s potential would be supported.
Culture of Communication – The Key to Results
At the end of the meeting, the rector specifically emphasized the importance of the culture of communication.— “We can enter the list of top 1000 universities. But if we do not correct our culture of communication, achieving this result will be difficult. Having sincere and simple relationships with students is also a major achievement,” said Maqsudjon Yuldashev.The ideas expressed and the tasks set at the meeting serve to elevate the Faculty of Philology to a new stage and enhance the university’s prestige and effectiveness. The rector’s call, “Let’s revive, awaken, change, and achieve results,” became a motto for action for the entire team.