Kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik — xavfsiz va samarali o‘quv jarayoni garovi.
Kuz va qish mavsumlari tabiatdagi keskin o‘zgarishlar, sovuq havo, shamol va yog‘ingarchilik bilan xarakterlanadi. Bu esa ta’lim muassasalarida ham talabalar, ham o‘qituvchilar uchun qulay va xavfsiz sharoit yaratishni talab qiladi. Shu bois kuz-qish mavsumiga o‘z vaqtida va puxta tayyorgarlik ko‘rish har bir oliy ta’lim muassasasining asosiy vazifalaridan biri hisoblanadi.
Ushbu jarayon doirasida universitetning asosiy va yangi o‘quv inshootlari, talabalar turar joylari to‘liq ko‘rikdan o‘tkazildi. Kommunikatsiya tizimlari, elektr ta’minoti hamda isitish uskunalari tekshirilib, mavjud kamchiliklar bartaraf etildi.
Tekshiruv ishlari Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda uning Jizzax viloyat boshqarmasi mutasaddilari ishtirokida amalga oshirildi. Bu esa tayyorgarlik jarayonining nazorat ostida va belgilangan talablar asosida olib borilayotganidan dalolat beradi.
Kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik nafaqat texnik jihatdan muhim, balki ta’lim jarayonining uzluksizligi va samaradorligini ta’minlash uchun ham katta ahamiyatga ega. Universitet rahbariyatining bu boradagi tashabbuslari talabalar va xodimlar uchun qulay, xavfsiz va issiq sharoit yaratishga xizmat qiladi.

Подготовка к осенне-зимнему сезону — залог безопасного и эффективного учебного процесса.
В Джизакском государственном педагогическом университете осуществлены процессы подготовки к осенне-зимнему сезону 2025/2026 учебного года.
Осенний и зимний периоды характеризуются резкими изменениями в природе, холодным воздухом, ветром и осадками. Это требует создания в образовательных учреждениях комфортных и безопасных условий как для студентов, так и для преподавателей. Поэтому своевременная и тщательная подготовка к осенне-зимнему сезону является одной из основных задач каждого высшего учебного заведения.
В рамках данного процесса был проведен полный осмотр основных и новых учебных корпусов университета, а также студенческих общежитий. Были проверены системы коммуникаций, электроснабжения и отопительное оборудование, выявленные недостатки устранены.
Проверочные работы были проведены с участием ответственных лиц Министерства высшего образования, науки и инноваций, а также его Джизакского областного управления. Это свидетельствует о том, что процесс подготовки осуществляется под контролем и в соответствии с установленными требованиями.
Подготовка к осенне-зимнему сезону важна не только с технической точки зрения, но и имеет большое значение для обеспечения непрерывности и эффективности образовательного процесса. Инициативы руководства университета в этом направлении служат созданию комфортных, безопасных и теплых условий для студентов и сотрудников.