Davlat rahbari tomonidan ta’lim tizimini modernizatsiya qilish orqali  oliy ta’lim muassasalari o‘quv faoliyati samaradorligini xalqaro talablar darajasiga moslashtirish uchun katta imkoniyatlar yaratilmoqda. Ta’lim dasturlarini xalqarolashtirish orqali milliy mehnat bozoridagi o‘ziga xos raqobat sifatini ta’minlash hamda xalqaro mehnat bozor uchun ham raqobatbardosh kadrlarni tayyorlash har bir oliy ta’lim muassasasining strategik vazifasiga aylanishi lozim.
Pedagogika oliy ta’lim muassasalarining ta’lim siyosatidagi hamda ta’lim eksportidagi roli bu pedagogika sohasi bo‘yicha tayyorlanayotgan kadrlar sifati xalqaro ta’lim dasturlarini  o‘zlashtirganlik darajasi bilan belgilaniladi. Pedagogika oliy ta’lim muassasalarida xalqaro darajada pedagoglarni tayyorlash orqaligina haqiqiy ta’lim eksportidagi rolini ko‘rsatishi mumkin.
Ustuvor vazifalardan kelib chiqqan holda universitetda hamda Prezident maktablari tajribasi asosida talabalarda xalqaro ta’lim dasturlari bo‘yicha ko‘nikmalarlarini shakllantirishga harakat qilinmoqda. Bugungi kunda universitet bitiruvchi kurs talabalardan 13 nafarning malakaviy amaliyotlari Prezident maktabida tashkil qilinmoqda hamda bu talabalar Prezident maktablariga zaxira kadr sifatida tayyorlanmoqda. Prezident maktabi tajribasida bu talabalar xalqaro STEAM fanlarini o‘zlashtirmoqda. Hozirgi vaqtga kelib 4 nafar talaba amaliyot natijasida Prezident maktabiga ishga qabul qilindi.
Prezident maktablari talablari asosida o‘qituvchilar tayyorlash bilan bir qatorda oliy ta’lim muassasalarida ham xalqaro dasturlar asosida o‘qitadigan pedagoglarni tayyorlash muhim vazifadir. Yaqin 5-yillikda pedagogika oliy ta’lim muassasalarida ilmiy darajali pedagoglardan ko‘ra xalqaro ta’lim dasturlarida dars mashg‘ulotlarini olib boradigan pedagoglarning qiymati, nufuzi oshib boradi.
Mazkur ustuvor vazifalarni anglagan holda joriy yilning 24-apreli kuni magistratura 1 kurs bosqich talabalariga Jizzax shahridagi Prezident maktabi, Master STEAM xususiy maktab mas’ullari bilan birgalikda xalqaro toifadagi pedagoglarni tayyorlashga qaratilgan seminar tashkil qilindi. Seminarda xalqaro ta’lim dasturlarini o‘zlashtirish, xorijiy tillarni o‘zlashtirish ko‘nikmalari oshirish, xalqaro ta’limdagi imkoniyatlar va istiqboldagi vazifalar muhokama qilindi.

A practical seminar was organized for master’s students aimed at implementing international educational programs and international pedagogical activities.
The training of personnel based on international educational programs in higher educational institutions of pedagogical sciences is the top priority..
By modernizing the education system, the Head of State is creating great opportunities to bring the efficiency of higher education institutions into line with international requirements. Ensuring the quality of competition in the national labor market through the internationalization of educational programs and training competitive personnel for the international labor market should become a strategic task of each higher education institution.
The role of higher educational institutions of pedagogical education in educational policy and in the export of education is determined by the quality of personnel trained in this field of pedagogy and the level of mastery of international educational programs. Only by training teachers at an international level in higher educational institutions of pedagogical education can a real role in the export of education be demonstrated.
Based on the priority tasks, efforts are being made to develop students’ skills in international educational programs at the university and based on the experience of the Presidential Schools. Today, 13 university graduates are undergoing internships at the Presidential School, and these students are being trained as reserve personnel for the Presidential Schools. These students are mastering international STEAM subjects through the experience of the Presidential School. To date, 4 students have been hired at the Presidential School as a result of their internships.
In addition to training teachers based on the requirements of presidential schools, it is also an important task to train educators who will teach in higher education institutions based on international programs. In the next 5 years, the value and prestige of educators who conduct classes in international educational programs will increase compared to educators with academic degrees in higher education institutions.
Understanding these priorities, on April 24 of this year, a seminar was organized for first-year master’s students, together with the heads of the Presidential School and the Master STEAM private school in Jizzakh, aimed at training international-class teachers. The seminar discussed the development of international educational programs, improving foreign language skills, opportunities and future tasks in international education.