JDPUda Ota-onalar forumi bo‘lib o‘tdi.
Ota-onalar, talabalar va o‘qituvchilarni birlashtirish, ta’lim dargohi bilan aloqalarni mustahkamlash, «Ota-onalar kongressi» faoliyatini ommalashtirish, yoshlarning vatanparvarlik ongini oshirish, qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan forumga 500 ga yaqin ota-onalar taklif etildi.
Forum ota-onalarni kutib olish marosimi bilan boshlandi. Taklif etilgan mehmonlar universitet tyutorlari va volontyor talabalar yordamida oliygoh tarixi va bugungi o‘tkazilayotgan tadbir dasturi bilan tanishtirildilar.
Forumda avvalida ota-onalarga universitet bo‘ylab ekskursiya uyushtirildi va yaratilgan shart-sharoitlar tanishtirilib, talabalarga beriladigan imtiyozlar, ularning bo‘sh vaqtlarini samarali o‘tkazish uchun tashkil etilgan to‘garaklar va boshqa shu kabi masalalar haqida to‘liq ma’lumotlar berildi. Forum ishtirokchilari dastavval universitet sport maydonchalarida yaratilgan sharoitlar bilan tanishishdi.
Shundan so‘ng mehmonlar o‘quv va ilmiy laboratoriyalari, Steam park, kutubxona zallari va yangi tashkil etilgan «Professorlar bog‘i» bilan ham tanishishdi.
Forum ishtirokchilariga yangi tashkil etilgan «Professorlar bog‘i» haqida ham ma’lumotlar berildi. Mehmonlar bog‘da tashkil etilgan turli ko‘rgazmalar tasviriy san’at namunalari, folklor jamoalar chiqishlaridan ham bahramand bo‘lishdi.
Shundan so‘ng universitetning madaniyat saroyida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi. Tadbir universitet Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Nazarqosimovning kirish so‘zi boshlandi.
prorektor o‘z so‘zida bugun universitetda talabalar uchun barcha sharoitlar muhayyo etilganini va ushbu yaratilgan sharoitlar, qulayliklardan oqilona, foydalanish hamda muhim jihat-ota-onalar bilan hamkorlik aloqalarini mustahkamlash orqali ta’lim-tarbiyasiga hamjihatlik bilan nazorat qilish zarurligi xususida alohida ta’kidlab o‘tdi.
Ota-onalar bilan dildan suhbat davomida ularni qiziqtirgan barcha savollariga javob berildi. tadbirda namunali talablarining ota-onalariga tashakkurnomalar berildi. O‘z navbatida bunday e’tibordan mamnun ota-onalar o‘z dil izhorlarni bayon etishdi.
Shuningdek, forum doirasida talabalar tomonidan tayyorlangan mavzuga doir sahna ko‘rinishlari mahorat bilan namoyish etildi, kuy-qo‘shiqlar ijro etildi. O‘z o‘rnida ota-onalar ham farzandlari uchun munosib sharoitlar va g‘amxo‘rlik uchun tashakkur izhor etishdi.

В Джизакском государственном педагогическом университете состоялся родительский форум
На форум, направленный на объединение родителей, студентов и преподавателей, укрепление связей с образовательным учреждением, популяризацию деятельности «Конгресса родителей», повышение патриотического сознания молодежи, были приглашены около 500 родителей.
Форум начался с церемонии встречи родителей. Приглашенные гости с помощью тьюторов и студентов-волонтеров университета были ознакомлены с историей вуза и программой сегодняшнего мероприятия.
В начале форума для родителей была организована экскурсия по университету и представлены созданные условия, предоставлены подробные сведения о льготах, предоставляемых студентам, кружках, организованных для эффективного проведения их свободного времени и других подобных вопросах. Участники форума ознакомились с условиями, созданными на спортивных площадках университета.
После этого гости ознакомились с учебными и научными лабораториями, Steam-парком, библиотечными залами и вновь созданным «Парком профессоров».
Участники форума также были проинформированы о вновь созданном «Парке профессоров». Гости также насладились организованными в парке различными выставками образцов изобразительного искусства, выступлениями фольклорных коллективов.
После этого во Дворце культуры университета было организовано духовно-просветительское мероприятие. На мероприятии с вступительным словом выступил первый проректор по делам молодежи, духовно-просветительской работе университета С.Назаркасымов.
В своем выступлении проректор особо подчеркнул, что сегодня в университете созданы все условия для студентов и необходимо разумно использовать созданные условия и удобства, а также осуществлять солидарный контроль за их обучением и воспитанием путем укрепления партнерских отношений с родителями.
В ходе искренней беседы с родителями были даны ответы на все интересующие их вопросы, на мероприятии родителям были даны благодарственные письма. В свою очередь, родители, довольные таким вниманием, выразили свою благодарность.
Также в рамках форума были мастерски представлены сценические представления по теме, подготовленные студентами, исполнены песни и мелодии. В свою очередь, родители также поблагодарили за достойные условия и заботу о своих детях.