Yaxshi tinglovchi va suhbatdosh, o‘z sohasida kuchli bilim va tajriba egasi, sizga chin dildan yordam berishga tayyor, o‘ziga ishonchi yuqori inson haqida bilib oling!
Har qanday katta muvaffaqiyat ilk qadamdan boshlanadi. Ilk qadamning to‘g‘riligi, rejalarning mukammalligi ustoz mahorati bilan bog‘liq. Ustoz o‘z tajribasidan kelib chiqib maslahat beradi. Uning tajbirasi esa xatolarga asoslangan holatda shakillangan bo‘ladi. Aniqrog‘i, bunday kishilarni biz zamon tili bilan aytganda “mentorlar” deb ham atashimiz mumkin. Xo‘sh mentor o‘zi kim? Ular pedagogik ta’limda qanday vazifalarni amalga oshiradi?
Bu haqida universitet rektorining “Iqtidorli talabalar bilan individual ishlash tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi buyrug‘ida ma’lumot berib o‘tiladi. Respublika oliy ta’lim muassasalaridan birinchilardan bo‘lib Jizzax davlat pedagogika universitetida 2023-2024-o‘quv yilidan boshlab o‘qishga qabul qilingan birinchi bosqich talabalari uchun “mentor instituti” joriy etildi.
Mentorlar o‘zlariga biriktirilgan talabalar bilan birgalikda respublika va xalqaro fan olimpiadalari, intellektual o‘yinlar hamda turli tanlovlar, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat stipendiyalariga tayyorlanish, ilmiy, ijodiy, fan to‘garaklarida ishtirok etish, startap loyihalar bilan ishlash, respublika va xalqaro konferensiyalarda ishtirok etish, IT sohasi hamda zamonaviy kasblarni o‘rganishga birgalikda tayyorgarlik ko‘rishadi.
Talaba oliy ta’lim muassasasiga o‘qishga qabul qilingach, o‘zining keyingi faoliyatini tashkil etishi, kelajakda erishishni maqsad qilgan yutuqlari uchun nimalarni o‘zlashtirishi lozimligi, kimlar bilan faoliyat olib borishi, tajribali “yo‘l ko‘rsatuvchi”ga ehtiyoj sezadi. Mentorlar ayni shu vaziyatda, savollarga javob beradigan insondir. Ular talaba bilan individual tarzda ishlaydilar.
Endilikda har bir fakultetlarda hafatada bir kun “mentorlik kuni” sifatida tashkil etiladi. Ushbu kunda mentor o‘ziga biriktirilgan talabasi bilan ilmiy-ijodiy faoliyat, rejalari va maqasdlar bo‘yicha ishlarni belgilab oladi. Iqtidorli yoshlarning metorlar bilan ishlashida doimiy ravishda iqtidorli talabalarning ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi yaqindan yordam beradi.
Albatta, ta’limda zamonaviy metodlardan, xorijning ilg‘or tajribalaridan foydalanish o‘quv sifatini yanada oshishiga, yoshlarni erkin fikrli etib shakillanishiga xizmat qiladi.

Find out about a good listener and communicator with deep knowledge and experience in his field, a confident person who is ready to help you!
Any great success starts with the first step. The correctness of the first step and the perfection of plans are associated with the skill of the teacher. The mentor gives advice based on his experience. His experience is based on mistakes. More precisely, such people can be called “mentors” in modern language. So who is a mentor? What tasks do they perform in teacher education?
Information about this is contained in the order of the university rector “On further improvement of the system of individual work with gifted students.” Jizzakh State Pedagogical University, one of the first higher educational institutions of the republic, introduced a “mentor institute” for freshmen entering the 2023-2024 academic year.
Together with the students assigned to them, mentors participate in republican and international scientific Olympiads, intellectual games and various competitions, prepare to receive state scholarships named after the President of the Republic of Uzbekistan, participate in scientific, creative, scientific circles, and work with startups. Engage in projects, the republic and participate in international conferences, together prepare to study the IT sphere and modern professions.
When a student enters a university, he needs an experienced “guide” to organize his future activities, what he needs to master for his future achievements, and with whom he works. Mentors are people who answer questions in a given situation. They work with the student individually.
Now one day a week is organized as a “mentor day” in each department. On this day, the mentor and the student assigned to him determine the work on scientific and creative activities, plans and goals. The Department of Organization of Research Activities of Gifted Students actively supports the work of talented youth with mentors.
Of course, the use of modern methods and the best foreign experience in education will improve the quality of education and free-thinking of young people.