Narxi qancha mehrni ayting…
Bilasizmi, dunyoda eng arzon narsa nima? Bu-mehr va e’tibor. Xo‘sh, eng qimmat narsachi, u nima? Ishonish qiyin, lekin, u ham mehr va e’tibor. Mehr va e’tibor hammaga kerak, menga, sizga unga… Kimdir dadasi olib bergan qimmatbaho sovg‘ani mehr va e’tibor sifatida qabul qilsa, kimlardir uni ko‘klarga ko‘tarib maqtaganingizni mehr deb tushunadi.
Oramizda shunday manzillar borki, bir og‘iz shirin so‘z ham ular uchun mador, beqiyos mehr va e’tibordir.
Hikoyamiz qaxramoni Karomat Murtozoeva endigina 6 yoshni qarshiladi. Sh.Rashidov tumani “Yuksalish” MFY da istiqomat qiluvchi Karomatning chap qo‘l panjasi yo‘q¸ u tug‘ma nuqson bilan dunyoga kelgan.  Qizaloq rasm chizishni juda yaxshi ko‘radi, yaqinlarining ta’kidlashicha yoshiga nisbatan ancha zukoo qiz. Ulg‘aysa shifokor bo‘lishini katta-yu, kichikni birdek davolashini to‘lqinlanib aytadi… bugun Karomatning kichik orzularidan biri ushaldi. Uni yo‘qlab borgan Jizzax davlat pedagogika universiteti Magistratura bo‘limi jamoasi,  unga o‘quvchilar uchun maxsus dars tayyorlashga mo‘ljallangan (javon,stol, stul) jamlanmani va kitoblar to‘plamini tuhfa etishdi.
-O‘zim Jizzax dalvat pedagogika universitetining Magistratura bo‘liminin ikkinchi kurs magistr talabasiman. Maktabda boshlang‘ich sinflarga dars beraman. 4 nafar farzandim bor. Karomat ikkinchi qizim. Qizim juda ziyrak qiz, garchi atrofdagilar unga imkoniyati cheklangan deb qarashsa-da. Men qizalog‘imning imkoniyatlari cheklanmagan deb hisoblayman. U rasm chizishni juda yaxshi ko‘radi, ingliz tilini o‘rganishga astoyidil kirishgan. Kelasi yil 1 sinfga boradi. Hozirdan darsxonasi bo‘lishini orzu qiladi. Orzulari o‘zi kabi sof va beg‘ubor qizimning ilk orzulari ushalganidan va bunga bosh qo‘shgan JDPU ning Magistratura bo‘limi hamda  810-21 guruh magistr talabalariga tashakkurimni aytaman. Bugungi tashrif men va qizim uchun unutilmas voqeaga aylandi,-deydi Kamola Rahimova
Karomat bilan xayrlashish chog‘ida kutilmagan voqea bo‘ldi. Mittigina qizaloq  duoga qo‘l ochib o‘ziga, yaqinlariga sog‘lik-omonlik tiladi.  Yana kelishimizni, albatta a’lo baholarga o‘qishini, bizni kutishini qayta-qayta ta’kidladi. Yaxshilikning cheki-chegarasi yo‘q. Mehrga, muruvvatga mushtoq ko‘ngillarni ziyorat etish ham – bir yaxshilik. Bu ham e’tibor. Azizlar, keling imkoniyati cheklanganlarning, cheklanmagan imkoniyatlariga yo‘l beraylik. Atrofimizdagi insonlarga yanada  mehrli bo‘laylik.

Сколько стоит любовь…
Вы знаете, что самое дешевое в мире? Это любовь и внимание. Так что же самое дорогое? В это сложно поверить, но это тоже любовь и внимание. Все нуждаются в любви и внимании, я, ты, он… Если кто-то принимает дорогой подарок, принесенный отцом, как любовь и внимание, кто-то понимает, что вы хвалите его, вознося в небо как любовь.
Есть такие места и люди, для которых даже одно ласковое слово – это подарок, ни с чем не сравнимая любовь и внимание.
Героине нашего рассказа Каромат Муртозоевой только что исполнилось 6 лет. У Каромат, проживающей ССГ «Юксалиш» Ш.Рашидовского района, нет кисти левой руки, она родилась с врожденным дефектом. Девочка очень любит рисовать, близкие говорят, что она очень умна для своего возраста. Она взволнованно говорит, что станет врачом, когда вырастет, и будет одинаково лечить детей и взрослых… сегодня сбылась одна из маленьких желаний Каромат. Её посетил коллектив магистратуры Джизакского государственного педагогического университета, который подарил ей набор (шкаф, стол, стул) и коллекцию книг, предназначенных для подготовки специальных уроков для школьников.
— Я учусь на втором курсе магистратуры Джизакского Педагогического Университета. Я преподаю начальных классах в школе. У меня четверо детей. Каромат моя вторая дочь. Моя дочь очень умная девочка, хотя окружающие видят в ней ребенка с ограниченными возможностями, я считаю, что возможности моей дочери не ограничены. Ей очень нравится рисовать, и она усердно начала изучать английский язык. В следующем году она пойдет в 1 класс. Уже сейчас она мечтает иметь свой комнату. Хочу поблагодарить магистратуру ДжГПУ и магистрантов группы 810-21 за то, что сбылись первые мечты моей дочери, чьи мечты так же чисты и невинны, как и она сама. Сегодняшний визит стал незабываемым событием для меня и моей дочери, — говорит Камола Рахимова.
Во время прощания с Каромат произошло неожиданное. Маленькая девочка раскрыла руки, чтобы помолиться о здоровье и безопасности для себя и своих близких. Он неоднократно подчеркивал, что мы приедем еще, что он обязательно будет учиться на отлично, и что он будет ждать нас. Добро не знает границ. Также хорошо посещать сердца, жаждущие доброты. Это тоже внимание. Возлюбленные, давайте уступим безграничным возможностям ограниченное. Давайте будем добрее к окружающим нас людям.