Tadbirda universitet rektori Yuldashev Maksudjan Abdullaevich so‘zga chiqib, xorijlik mutaxassislarga samarali hamkorlik va qo‘llab-quvvatlov uchun minnatdorlik bildirdi. Shuningdek, mamlakatimizda yoshlarga yaratilayotgan imkoniyatlar va davlat siyosati darajasidagi e’tiborni alohida ta’kidladi. Rektor 2025–2026 o‘quv yilida nufuzli davlat stipendiyalari g‘olibi bo‘lgan 13 nafar talabani samimiy tabriklab, ularning yutuqlari universitet nufuzini yanada yuksaltirishini qayd etdi. Jumladan, talabalar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti stipendiyasi hamda boshqa davlat stipendiyalariga sazovor bo‘ldi.
Shuningdek, Buxoro shahrida o‘tkazilgan xalqaro fan olimpiadalarida universitet talabalari kimyo va matematika yo‘nalishlari bo‘yicha munosib ishtirok etib, medallarni qo‘lga kiritdi.
Tantanali marosim avvalida xorijlik mehmonlar maxsus sertifikatlar bilan taqdirlandi. Keyin esa davlat stipendiyalari g‘oliblari va xalqaro olimpiadalarda yuqori natija ko‘rsatgan talabalarga faxriy yorliq hamda esdalik sovg‘alari topshirildi.
Tadbir yakunida universitet badiiy jamoalari ijrosida madaniy dastur namoyish etildi. Marosim ko‘tarinki ruh va samimiy muhitda yakunlandi.

An award ceremony was held under the slogan “Talented Students – Builders of the Future.”
A ceremony was held at Jizzakh State Pedagogical University to honor foreign experts and talented students within the framework of the international conference.
At the event, the university Rector, Maksudjan Abdullaevich Yuldashev, delivered a speech expressing gratitude to the foreign specialists for their effective cooperation and support. He also particularly emphasized the opportunities being created for young people in our country and the attention provided at the level of state policy. The Rector warmly congratulated the 13 students who were winners of prestigious state scholarships for the 2025–2026 academic year, noting that their achievements will further enhance the university’s prestige. Specifically, the students were awarded the scholarship of the President of the Republic of Uzbekistan and other state scholarships.
Furthermore, university students performed commendably and won medals in the fields of chemistry and mathematics at the international science olympiads held in Bukhara.
At the beginning of the ceremonial event, the foreign guests were awarded special certificates. Subsequently, honorary certificates and memorable gifts were presented to the winners of state scholarships and the students who achieved high results in the international olympiads.
At the end of the event, a cultural program was presented by the university’s artistic groups. The ceremony concluded in a festive and cordial atmosphere.