Zominda “Xorijiy tillarni o‘qitish sifatini oshirish va o‘quvchilarni kasbga yo‘naltirish” mavzusiga bag‘ishlangan o‘quv-seminari bo‘lib o‘tdi.
Prezidentimizning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasida Yangi O‘zbekiston uchun eng katta investitsiya bo‘lgan ta’limni qo‘llab-quvvatlashga qaratilishi ta’kidlandi. Bundan ko‘rinib turibdiki  maktablarda ta’lim sifati hamda jamiyatda o‘qituvchi kasbining nufuzini oshirish, muallimlarning sharoitlarini yaxshilash 2023 yildagi eng asosiy vazifalardan biri bo‘ladi.Yoshlarning kamida ikkta chet tilini bilishi umummilliy Murojaatnoma darajasida qo‘yildi. Bolalarimiz maktabdan ona tili va chet tillarni puxta o‘zlashtirib, kompyuterda ishlashni o‘rganib chiqishidan tashqari, ularning kasb-hunarlarga, san’at va madaniyatga qiziqishini yanada kuchaytirishimiz lozimligi ochiq oydin ta’kidlandi.
20 yanvar kuni davlat rahbari ishtirokida maktablarda xorijiy tillar va kasb o‘rgatish tizimini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilishda  ham xorijiy tillarni o‘qitish sifatini oshirish va o‘quvchilarni kasbga yo‘naltirish masalalari muhokama qilindi.Bugun  rivojlanish sari yuz tutayotgan mamlakatimiz yoshlari uchun xorij tillarini bilish dolzarb ahamiyat kasb etadi. Xo‘sh, ta’lim tizimida xususan chet tillarini bilish, kasb-hunar o‘rganish borasida qanday kamchiliklar bor? Maktablarda 1-sinfdan 11 sinfgacha chet tillari qay darajada o‘rgatilmoqda, bu talabga javob beradimi? 11 yil maktabda o‘qigan bola chet tilini nega mukammal bilmaydi? Ushbu muammolarni bartaraf etish va maktab o‘quvchisini kasb-hunarga yo‘naltirishda  nimalarga e’tibor qaratish lozim?  Jizzax viloyat xalq ta’limi boshqarmasi va Jizzax Davlat pedagogika universiteti hamkorlikida tashkil etilgan o‘quv seminari ana shu dolzarb mavzuga bag‘ishlandi. Zomin, Zarbdor va Yangiobod tumanlaridagi maktab direktorlari, tuman xalq ta’limi bo‘limi rahbarlari hamda universitet professor-o‘qituvchilari ishtirokida bo‘lib o‘tgan o‘quv seminari dastlab  Zomin tuman xalq ta’limi bo‘limiga qarashli    “Kelajak kasblari” markazi faoliyati bilan tanishishdan boshlandi.
“Davlatimiz rahbari ushbu yig‘lishda  sohadagi mavjud muammolarni hal etish bo‘yicha tanqidiy fikrlarni bildrirar ekan,  sharoit va mutaxassislar yo‘qligi sababli yoshlarni kasblarga qiziqtirish muhiti shakllanmaganligini, maktab bitiruvchilarining 50 foizi mehnat bozoriga hech qanday kasbga ega bo‘lmasdan kirib kelayotganini achinish bilan ta’kidladi. Bu ko‘rsatkichlar, albatta, tashvishlanarli.  Shu bois ham Maktablarda kasb-hunar ustaxonalari tashkil etish, ularni jihozlash va zarur ashyolar bilan ta’minlash vazifasi qo‘yildi.
Maktablar qoshida tashkil etiladigan Monomarkaz faoliyati o‘quvchi yoshlarni kasb-hunar, xorijiy til kurslari, raqamli texnologiyalarga o‘qitish, yo‘naltirilgani bilan ahamiyatlidir. Uni rivojlantirish uchun nimalarga e’tibor qilish kerak? Tan olish kerak, ilgari kasb-hunar kollejlari faqat diplom beradi, deya tanqid qilinardi. Bu kinoyali ibora zamirida haqiqat uchqunlari ham yo‘q emas. Aslida bunday ta’lim maskanlarida bilim, amaliy ko‘nikma, har qanday yangilikni qabul qila olish va moslashish qobiliyatlari shakllantirilishi lozim edi. Ming afsuski jarayon sinf xonasidan tashqariga chiqmadi. Yoshlar faqat nazariy bilim bilan cheklanib qo‘ya qoldi… Maktablarda o‘quvchilarni kasb-hunar o‘rgatish o‘z sohasi bo‘yicha bevosita jarayonning o‘zida ishtirok etib, ko‘nikma hosil qilish esa tamomila boshqa masala. Bugungi o‘quv seminarida ana shu  savollarga javob topishga harakat qildik. Takliflar tinglandi. Savollarga javoblar berildi. O‘ylaymanki davlatimi rahbari istagan ezgu niyat bizning harakatimiz bilan amalga oshadi”,-deydi universitet rektori Sh. Sharipov
Ta’kidlash joiz, 2023-2024-o‘quv yilidan boshlab har bir tuman (shahar)da bittadan maktabda ikkinchi xorijiy tilni o‘qitish yo‘lga qo‘yiladi, Maktab o‘quvchilarini zamonaviy kasblarga o‘rgatish bo‘yicha rejalashtirilgan tajriba-sinov maktablari Do‘stlik Zomin tumanlari va Jizzax shaxridagi 10 ta maktablarda amalga oshiriladi.
O‘quv seminarida so‘zga chiqanlar Yoshlarni zamonaviy kasb-hunar o‘rganishlaridagi mavjud muammolar va ularning yechimi haqida o‘z fikr mulohazalarini bildirishdi.

В Заамине прошел учебный семинар на тему «Повышение качества обучения иностранным языкам и ориентирование студентов на профессию»
В Обращении Президента к Олий Мажлису и народу Узбекистана было подчеркнуто, что необходимо поддерживать образование, являющееся самой большой инвестицией Нового Узбекистана. Из этого следует, что одной из главных задач 2023 года будет повышение качества образования в школах и престижа профессии учителя в обществе, улучшение условий труда учителей. Знание молодежью не менее двух иностранных языков ставилось на уровне национального обращения. Помимо того, что наши дети со школы изучают родной и иностранные языки и учатся работать на компьютере, было четко подчеркнуто, что мы должны еще больше укреплять их интерес к профессиям, искусству и культуре.
20 января с участием главы государства на расширенном совещании, посвященном развитию системы иностранных языков и профессионального обучения в школах обсуждались вопросы повышения качества обучения иностранным языкам и ориентации учащихся на профессию. Сегодня для молодежи нашей развивающейся страны знание иностранных языков приобретает актуальное значение. Итак, в чем недостатки системы образования, особенно в плане владения иностранными языками и профессиональной подготовки? В какой степени иностранные языки преподаются в школах с 1 по 11 класс, соответствует ли это требованиям? Почему ребенок, проучившийся в школе 11 лет, не знает в совершенстве иностранный язык? На что следует обратить внимание, чтобы устранить эти проблемы и сориентировать школьника в профессии? Этой актуальной теме был посвящен учебный семинар, организованный совместно с Джизакским областным управлением народного образования и Джизакским государственным педагогическим университетом. Учебный семинар прошел с участием директоров школ Зааминского, Зарбдарского и Янгиабадского районов, начальников отдела народного образования района, профессорско-преподавательского состава университета начался со знакомства с деятельностью центра «Келажак касблари», при отделе народного образования Зааминского района.
“На данном совещании глава нашего государства высказал критические взгляды на решение существующих проблем в сфере, выразив сожаление, что из-за отсутствия условий и специалистов не сформирована среда для привлечения молодежи к профессиям, что на 50 процентов выпускников школ выходят на рынок труда, не имея никакой профессии. Эти показатели, безусловно, настораживают. Поэтому была поставлена ​​задача организовать в школах профмастерские, оснастить их и обеспечить необходимыми материалами.
Деятельность Моноцентра, организованного при школах, знаменательна тем, что обучает и ориентирует юных школьников на профессии, курсы иностранных языков, цифровые технологии. На что следует обратить внимание, чтобы его развить? Необходимо признать, что в прошлом профессиональные колледжи подвергались критике только за выдачу дипломов. В этом саркастическом выражении есть доля правды. На самом деле, в таких учебных заведениях должны формироваться знания, практические навыки, способность к восприятию любых нововведений и адаптивность. К сожалению, процесс не пошел дальше классной комнаты. Молодежь ограничивается только теоретическими знаниями… Профессиональная подготовка учащихся в школах предполагает непосредственное участие в процессе своей области, формирование навыков совсем другая проблема. На сегодняшнем учебном семинаре мы попытались найти ответы на эти вопросы. Были даны ответы на вопросы. Я думаю, что благородный замысел руководителя нашей страны будет реализован нашими действиями”, — говорит ректор университета Ш.Шарипов.
Следует отметить, что с начиная 2023-2024 учебного года в каждом районе (городе) будет начато преподавание второго иностранного языка в одной школе, запланированные пилотные школы по обучению школьников современным профессиям будут реализованы в 10 школах Дустликского, Зоминского районов и города Джизак.
Выступившие на учебном семинаре высказали свое мнение о существующих проблемах в современном профессиональном обучении молодежи и пути их решения.