Yevroosiyo xalqlari madaniy merosi: zamonaviy tadqiqotlar, muammo va o‘rganish usullari.
Keyingi yillarda Yevroosiyo xalqlari madaniy merosi, davlatchiligi, qadimgi shahar madaniyati, hamda o‘troq dehqon va ko‘chmanchi chorvadorlar qadimiyati masalalarini arxeologiya, etnografiya, tarixshunoslik va manbashunoslik yondoshuvlari asosida o‘rganishga katta ahamiyat berilmoqda.
Jizzax Davlat pedagogika universiteti professor – o‘qituvchilarining dunyodagi yetakchi ilmiy tadqiqot va ta’lim markazlaridan biri bo‘lgan Rossiya Federatsiyasining Novosibirsk davlat universiteti huzuridagi Gumanitar instituti olimlari bilan amalga oshirayotgan ta’lim sohasi, malakali kadrlar yetishtirish masalalari va ilmiy tadqiqotlar borasidagi  hamkorlik aloqalari ham ana shular jumlasidandir. Ushbu xalqaro konferensiyada ko‘tarilgan masalalarning Novosibirsk davlat universiteti va Jizzax davlat pedagogika universiteti olimlari birgalikda amalga oshirayotgan “Shimoliy va Markaziy Osiyo mamlakatlari tarixi” ilmiy  loyihasi doirasida tashkil etilganligi ham mavzuning naqadar dolzarb ahamiyatga ega ekanligini bildiradi.
Tarixchi olimlarimiz tomonidan tashkil etilgan va bugun an’anaviy ko‘rinish kasb etayotgan ushbu xalqaro konferensiyada nafaqat respublikamizda balki, horijda ham mashhur bo‘lgan akademiklar, professorlar, o‘z sohasining bilimdoni, yetakchi tarixchi olimlar va iste’dodli yosh mutaxassislar o‘z maqolalari bilan ishtirok etishdi Ushbu ilmiy-amaliy konferensiya materiallari to‘plamidan joy olgan tarix, arxeologiya, etnologiya, manbashunoslik va tarixshunoslik masalalariga bag‘ishlangan maqolalar va ularda yoritilgan ilmiy fikrlar bugungi kunda nafaqat O‘zbekiston balki butun Markaziy Osiyo mintaqasi tarixi uchun nihoyatda ahamiyatli jesak xato qilmagan bo‘lamiz. Rus va o‘zbek tillarida  bo‘lib o‘tgan anjumanda Novosibirsk davlat universitetidan tashrif buyurgan olimlar ham o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi.  Konferensiya tushdan so‘ng o‘zi ishini Tarxini o‘rganishda arxeologiya, etnografiya, manbashunoslik masalalari, O‘troq dehqon va ko‘chmanchi chorvadorlar madaniyati, Yevroosiyo xalqlari tarixining zamonaviy tadqiqotlarda yoritilishi, muammo va o‘rganish usullari mavzularidaga sho‘balarga bo‘lingan holda davom ettirdi.

Cultural heritage of Eurasian peoples: modern studies, problems and methods of study.
In recent years, great importance has been attached to the study of the cultural heritage of Eurasian peoples, statehood, ancient urban culture, and the antiquity of settled farmers and nomadic herders based on the approaches of archeology, ethnography, historiography and source studies.
Jizzakh State Pedagogical University professors and teachers, one of the world’s leading scientific research and educational centers, and the scientists of the Humanitarian Institute of the Novosibirsk State University of the Russian Federation in the field of education, issues of training qualified personnel and scientific research. this is one of them. The fact that the issues raised at this international conference were organized within the framework of the scientific project “History of North and Central Asian Countries” jointly implemented by scientists of Novosibirsk State University and Jizzakh State Pedagogical University shows how urgent the topic is.
Academicians, professors, experts in their field, leading historical scientists and talented young specialists, who are famous not only in our republic, but also abroad, will present their participated with their articles. The articles devoted to the issues of history, archeology, ethnology, source studies and historiography contained in the collection of materials of this scientific-practical conference and the scientific ideas covered in them today are extremely important for the history of not only Uzbekistan but the entire Central Asian region. we will not make a mistake. Visiting scientists from Novosibirsk State University also participated in the conference held in Russian and Uzbek languages. In the afternoon, the conference will be devoted to the topics of archeology, ethnography, source studies in the study of history, the culture of sedentary farmers and nomadic herders, the coverage of the history of Eurasian peoples in modern studies, problems and methods of study. he continued in disbelief.
It should be noted that the issues raised at this conference serve to form a mature, morally mature generation, including the historical research conducted in our republic.