Fasllarning yosh kelinchagi,
Milliy qadriyatlarimizni o‘zida aks ettirgan Navro‘zi olam yurtimizning har bir go‘shasida o‘ziga xos tarzda tantanali nishonlanmoqda. Ana shunday tantanovor ruhda tashkil etilgan bayram sayli Jizzax davlat pedagogika universitetida  ham ko‘tarinki kayfiyatda o‘tkazildi.
Dastavval Universitet  hovlisida Navro‘z bayrami dasturxoni yozilib bahoriy taomlar  bilan bezatildi. Unda shu oliygohda faoliyat ko‘rsatgan bugungi kunda nafaqadagi  faxriylar ustozlar mehmon bo‘ldilar.  Bahoriy taom sumalak barcha mehmonlarga tortiq qilindi.
Shundan so‘ng mehmonlar asosiy tantanalar bo‘lib o‘tayotgan universitetning o‘yingohiga tashrif buyurishdi.  Universitetning barcha fakultetlari tomonidan tayyorlangan ko‘rgazmali chiqishlar, milliy taomlar bilan bezatilgan dasturxon hamda folklor jamoalarining kuy qo‘shiqlari, kelin salomlar-u, milliy xalq o‘yinlari barchaga birdek manzur bo‘ldi.
Har bir fakultet jamoasi tomonidan tayyorlangan bir-biriga o‘xshamas badiiy dasturlar mehmonlar olqishiga sazovor bo‘ldi. Ayniqsa Tarix fakulteti iqtidorli talabalari tomonidan tayyorlangan Amir Temur hamda sulton Boyazid o‘rtasidagi suhbat aks ettirligan sahnaviy ko‘rinish yig‘ilganlar e’tirofiga sazovor bo‘ldi. Bayram dasturi davomida universitet talabalari o‘rtasida “Ko‘k terak”, yigitlar o‘rtasida sportning tosh ko‘tarish, arqon tortish va “Eng yaxshi Navro‘z dasturxoni” kabi musobaqa va tanlovlar o‘tkazildi.
Bayram dasturini universitet rektori Sh.Sharipov ochib berib, barchani Navro‘z bayrami bilan chin dildan tabrikladi hamda kelgusidagi o‘qish va ishlarda omadlar tiladi.Shundan so‘ng tadbirining badiiy qismi boshlandi.
Sahnada universitet badiiy jamoasi talaba yoshlar tomonidan Navro‘zni ulug‘lovchi kuy-qo‘shiqlar yangradi, yallalar aytildi. E.Lutfullaev nomidagi talabalar maqom ansambli tomonidan ijro etilgan qo‘shiqlar yig‘ilganlar ko‘ngligi zavq olib kirdi. Talaba teatr studiyasi jamoasining bayramona chiqishlari esa tadbirga ko‘tarinkilik bag‘ishladi. Shu kuni barcha yayradi, qo‘shiqlar raqslarga ulandi. Bir so‘z bilan aytganda Navro‘z bayramga kelganlar dildan yayradi.

The young bride of the seasons,
Navruz, which reflects our national values, is solemnly celebrated in every corner of our country. The celebration organized in such a solemn spirit was also held in Jizzakh State Pedagogical University in an upbeat mood.
First, the Navruz holiday table was decorated with spring dishes in the courtyard of the University. Today retired veteran teachers who worked at this university were guests. Spring food sumak was served to all guests.
After that, the guests visited the playground of the university, where the main ceremonies were held. Demonstrations prepared by all faculties of the university, a table decorated with national dishes, folk songs, bridal greetings, and national folk games were enjoyed by all.
The unique artistic programs prepared by each faculty team won the applause of the guests. Especially, the scene showing the conversation between Amir Temur and Sultan Bayazid, prepared by the talented students of the Faculty of History, was recognized by the audience. During the holiday program, competitions and contests such as “Blue Poplar” among university students, stone lifting, rope pulling and “Best Nowruz table” were held among young men.
Rector of the university Sh. Sharipov opened the festive program and congratulated everyone on Navruz and wished them luck in their future studies and work. After that, the artistic part of the event began.
On the stage, the university’s artistic team sang songs praising Navruz, chanting songs. The songs performed by the student ensemble named after E. Lutfullaev delighted the audience. Festive performances of the student theater studio team added excitement to the event. On this day, everyone dances, sings and dances. In a word, people who come to the Navruz holiday will be delighted.