Fasllarning yosh kelinchagi,
Milliy qadriyatlarimizni o‘zida aks ettirgan Navro‘zi olam yurtimizning har bir go‘shasida o‘ziga xos tarzda tantanali nishonlanmoqda. Ana shunday tantanovor ruhda tashkil etilgan bayram sayli Jizzax davlat pedagogika universitetida  ham ko‘tarinki kayfiyatda o‘tkazildi.
Dastavval Universitet  hovlisida Navro‘z bayrami dasturxoni yozilib bahoriy taomlar  bilan bezatildi. Unda shu oliygohda faoliyat ko‘rsatgan bugungi kunda nafaqadagi  faxriylar ustozlar mehmon bo‘ldilar.  Bahoriy taom sumalak barcha mehmonlarga tortiq qilindi.
Shundan so‘ng mehmonlar asosiy tantanalar bo‘lib o‘tayotgan universitetning o‘yingohiga tashrif buyurishdi.  Universitetning barcha fakultetlari tomonidan tayyorlangan ko‘rgazmali chiqishlar, milliy taomlar bilan bezatilgan dasturxon hamda folklor jamoalarining kuy qo‘shiqlari, kelin salomlar-u, milliy xalq o‘yinlari barchaga birdek manzur bo‘ldi.
Har bir fakultet jamoasi tomonidan tayyorlangan bir-biriga o‘xshamas badiiy dasturlar mehmonlar olqishiga sazovor bo‘ldi. Ayniqsa Tarix fakulteti iqtidorli talabalari tomonidan tayyorlangan Amir Temur hamda sulton Boyazid o‘rtasidagi suhbat aks ettirligan sahnaviy ko‘rinish yig‘ilganlar e’tirofiga sazovor bo‘ldi. Bayram dasturi davomida universitet talabalari o‘rtasida “Ko‘k terak”, yigitlar o‘rtasida sportning tosh ko‘tarish, arqon tortish va “Eng yaxshi Navro‘z dasturxoni” kabi musobaqa va tanlovlar o‘tkazildi.
Bayram dasturini universitet rektori Sh.Sharipov ochib berib, barchani Navro‘z bayrami bilan chin dildan tabrikladi hamda kelgusidagi o‘qish va ishlarda omadlar tiladi.Shundan so‘ng tadbirining badiiy qismi boshlandi.
Sahnada universitet badiiy jamoasi talaba yoshlar tomonidan Navro‘zni ulug‘lovchi kuy-qo‘shiqlar yangradi, yallalar aytildi. E.Lutfullaev nomidagi talabalar maqom ansambli tomonidan ijro etilgan qo‘shiqlar yig‘ilganlar ko‘ngligi zavq olib kirdi. Talaba teatr studiyasi jamoasining bayramona chiqishlari esa tadbirga ko‘tarinkilik bag‘ishladi. Shu kuni barcha yayradi, qo‘shiqlar raqslarga ulandi. Bir so‘z bilan aytganda Navro‘z bayramga kelganlar dildan yayradi.

Молодая среди времен года,
Навруз, отражающий наши национальные ценности, торжественно отмечается во всех уголках нашей страны. Торжество, организованное в столь праздничном духе, в приподнятом настроении прошло и в Джизакском государственном педагогическом университете.
Сначала во дворе университета был накрыт и украшен весенними яствами праздничный стол Навруза. Сегодня в гостях были пенсионеры-ветераны-преподаватели, работавшие в этом вузе. Всем гостям был подан весенний сумаляк.
После этого гости посетили стадион университета, где состоялись основные торжества. Всех порадовали показательные выступления, подготовленные всеми факультетами университета, стол, украшенный национальными блюдами, народные песни, свадебные поздравления, национальные народные игры.
Уникальные художественные программы, подготовленные каждым коллективом факультета, вызвали аплодисменты гостей. Особое признание зрителей получила сцена беседы Амира Темура и Султана Баязида, подготовленная талантливыми студентами исторического факультета. В рамках праздничной программы среди юношей были проведены конкурсы и состязания, такие как «Кук терак» среди студентов вуза, подъем камней, перетягивание каната и «Лучший стол Навруза».
Открыл праздничную программу ректор университета Ш.Шарипов, который сердечно поздравил всех с Наврузом и пожелал удачи в дальнейшей учебе и работе, после чего началась художественная часть мероприятия.
На сцене творческий коллектив университета исполнил песни и припевы в честь Навруза. Песни в исполнении студенческого ансамбля имени Э. Лутфуллаева вызвали восторг у публики. Яркости мероприятию добавили праздничные выступления коллектива студенческой театральной студии. В этот день всем было весело, пели и танцевали. Одним словом, люди, пришедшие на праздник Навруз, были в восторге.