Universitetda  “Shirokaya Maslennitsa”  bayrami nishonlandi.
Bugun 24 fevral kuni Rus tili va adabiyoti fakulteti jamoasi hamda talabalartashabbusi bilan rus milliy bayrami bo‘lmish “Shirokaya Maslenitsa” bayrami nishonlandi. Tadbirni fakultet dekani E.R.Hasanov ochib berdi va o‘z so‘zida yig‘ilganlarni qutlab, yurtimizdagi osoyishtalik, millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglik bu kabi bayramlarni yuqori saviyada o‘tkazish imkonini berayotganini qayd etdi. Shuningdek, Sharq xalqlarining yaqinlashib kelayotgan milliy bayrami – Navro‘z ayyomini ham ko‘tarinki ruhda tantana qilinishiga ishonch bildirdi.
Shundan so‘ng so‘z olgan rus madaniyati markazi Jizzax viloyati bo‘limi rahbari A.I.Skripkin “Shirokaya maslenitsa” tarixi, uni nishonlash bilan bog‘liq urf-odat va an’analarning mazmun-mohiyati, ahamiyati xususida so‘z yuritdi. Rus milliy kuy-qo‘shiqlari, fakultet talabalarining badiiy chiqishlari saylga o‘zgacha tarovat bag‘ishladi.
Bayramga taklif qilingan rus madaniyati markazi Jizzax viloyati bo‘limi rahbari A.I.Skripkin hamda T.A.Kizenkolar tomonidan rus milliy taomlari bilan bezatilgan dasturxon, rus milliy kiyimlari va maslennitsa bayrami aks ettirilgan devoriy gazetalarga xolisona baholandi.
Ushbu tanlov natijasiga ko‘ra 1-o‘rin 723-22 guruh talabari, 2-o‘rin 721-22 guruh talabalari va 3-o‘rin 720-20 guruh talabalari egallashdi.

“Wide Maslenitsa” holiday was celebrated at the university.
Today, February 24, the Russian national holiday “Shirokaya Maslenitsa” was celebrated by the team of the faculty of Russian language and literature and the initiative of students. The event was opened by the dean of the faculty E.R. Hasanov and in his speech welcomed the gathered and noted that peace, inter-ethnic harmony and religious tolerance in our country allow such holidays to be held at a high level. He also expressed confidence that the upcoming national holiday of the peoples of the East – Nowruz – will be celebrated in a cheerful spirit.
After that, the head of the Jizzakh region branch of the Center of Russian Culture, A.I. Skripkin, spoke about the history of “Shirokaya Maslenitsa”, the essence and importance of customs and traditions related to its celebration. Russian national songs, artistic performances of faculty students gave special freshness to the festival.
A.I. Skripkin and T.A.Kizenkolar, the head of the department of the center of Russian culture of Jizzakh region, invited to the holiday, objectively evaluated the table decorated with Russian national dishes, Russian national clothes and wall newspapers depicting the Maslenitsa holiday.
According to the results of this competition, the students of group 723-22 took the 1st place, the students of group 721-22 took the 2nd place, and the students of group 720-20 took the 3rd place.