Jizzax davlat pedagogika universiteti xorijiy hamkorlikni mustahkamlash masalasi bo‘yicha ko‘plab xorijiy mamlakatlarning nufuzli universitetlar bilan faoliyatni y`olga qo`ygan. Oliygoh ayni kungacha juda ko‘plab  xorijiy OTM lar bilan mustahkam aloqalarni o‘rnatishga erishdi.
Bugun universitetga Turkiyaning EMI instituti (Dilkur akademiyasi) raisi Himmet Karadal tashrif buyurdi. Professor Himmet Karadal universitet rektori Sh.S.Sharipov bilan uchrashuv chog`ida tashrifidan ko`zlangan maqsadlarga to`xtalib o`tdi. Tashrifdan maqsad o`zaro hamkorlikni yo`lga qo`yish orqali kelgusida universitetlar o`rtasida o`zaro EMI Kongressi Xalqaro EMI tadbirlorlik va ijtimoiy fanlar kongressini o`tkazish, Turkiyada PhD va Magistratura talabalari uchun amaliyot darslari tashkillashtirish, Turkiyada akademiklari uchun tadqiqot usullari va nashriyot bo’yisha ta’lim dasturlarida ishtirok etish, Onlayn va offlayn professional sertifikat dasturlarida o`zaro ishtirok etish
Tomonlar o‘zaro hamkorlikning kelgusidagi rejalarini muhokama qilishdi. O‘zaro muloqot jarayonida ikki yurt oliy o‘quv yurtlarii o‘rtasida talaba va professor-o‘qituvchilar almashuvi, Turkiya universitetlari tajribali professor-o‘qituvchilarning ma’ruzalarini, darslarini tashkil etish, qo‘shma ta’lim dasturlari, ilmiy izlanishlar olib borayotgan yosh olimlarning hamkorlikda ilmiy-tadqiqot olib borishlari borasida bir qator takliflar o‘rtaga tashlandi. Uchrashuv so‘ngida ikki davlat Oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarish, shu bilan birga, taklif va mulohazlarni o‘rganib har bir yo‘nalish bilan alohida hamkorlik tashkil etishga kelishib olindi.
Ushrashuvdan so`ng professor Himmet Karadal Xorijiy tillar fakultetiga tashrif buyurdi. Fakultetda yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishdi va fakultet professor-o`qituvchilari bilan uchrashdi.

Turkish professor visited JSPU.
Jizzakh State Pedagogical University has launched activities with prestigious universities of many foreign countries on the issue of strengthening foreign cooperation. To date, Oliygoh has managed to establish strong relations with many foreign HEIs.
Today, the chairman of Turkish EMI Institute (Dilkur Academy) Himmet Karadal visited the university. During the meeting with the rector of the university Sh.S. Sharipov, Professor Himmet Karadal spoke about the goals of his visit. Purposes of visit were by establishing mutual cooperation, holding mutual EMI Congress International EMI Entrepreneurship and Social Sciences Congress between universities in the future, organizing the practice classes for PhD and Master’s students in Turkey, participatimg in research methods and publishing educational programs for academics in Turkey, mutual participation in online and offline professional certificate programs.
The parties discussed the future plans of mutual cooperation. In the process of mutual dialogue, suggestions were made about the exchange of students and professors between the higher educational institutions of the two countries. A number of proposals were made regarding the organization of lectures and classes of experienced professors and teachers of Turkish universities, joint educational programs, and the cooperation of young scientists conducting scientific research. At the end of the meeting, it was agreed to raise the cooperation between the higher education institutions of the two countries to a new level, at the same time, to organize a separate cooperation with each direction after studying the suggestions and comments.
After the meeting, Professor Himmet Karadal visited the Faculty of Foreign Languages. He got acquainted with the conditions created in the faculty and met with the professors and teachers of the faculty.