“TA’LIMDA FILOLOGIYANI RIVOJLANTIRISHNING GLOBAL MASALALARI”
Konferentsiyalar tashkil etish ilmiy tadqiqotlarimizning ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Farmoyishi asosida Abdulla Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universiteti Boshlvng‘ich ta’lim nazariyasi va amaliyoti kafedrasining tashabbusi bilan 2023 yil 12 iyun kuni “Ta’limda filologiyani rivojlantirishning global masalalari” mavzusida III xalqaro xalqaro konferentsiya o‘tkazildi.
Ushbu xalqaro ilmiy-amaliy konferentsiya aynan filologiyani rivojlantirish masalalariga bag‘ishlanganligi bilan ahamiyatlidir. Konferentsiyani tashkil etish uchun tashkiliy qo‘mita shakllantirildi va tashkiliy qo‘mitaga taqdim etilgan maqolalar tahrir etilib, to‘rtta sho’baga ajratilib o‘rganib chiqildi. Ushbu konferentsiyaga respublikamizning barcha viloyatlaridagi oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari tomonidan, shuningdek, Hindiston, Rossiya, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Tojikiston Respublikalari va boshqa chet el mutaxassislari tomonidan maqolalar taqdim etilgan bo‘lib, tilshunosligining nazariy va amaliy muammolari, adabiyotshunoslikni takomillashtirishning dolzarb masalalari, badiiy nutq va uslub, tarjimashunoslik masalalari, globallashuv sharoitida ona tili va adabiyotni o‘qitish muammolari kabi yirik masalalarni ijobiy hal etishning nazariy jihatlarini ko‘rsatib berishi shubhasizdir.

“GLOBAL ISSUES OF THE DEVELOPMENT OF PHILOLOGY IN EDUCATION”
Organization of conferences is one of the priority areas of our scientific research. On June 12, 2023, the III international international conference on the topic “Global issues of the development of philology in education” was held on the initiative of the Department of Theory and Practice of Elementary Education of Jizzakh State Pedagogical University named after Abdulla Qadiri based on the Order of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, at the initiative of the Department of Theory and Practice.
This international scientific and practical conference is significant because it is dedicated to the issues of philology development. An organizing committee was formed to organize the conference, and the articles presented to the organizing committee were edited, divided into four branches and studied.
Articles were presented at this conference by professors and teachers of higher education institutions in all regions of our republic, as well as by experts from India, Russia, Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Tajikistan and other foreign countries. Theoretical and practical problems of linguistics, current issues of improvement of literary studies, artistic speech and style, issues of translation studies, problems of teaching mother tongue and literature in the context of globalization will show the theoretical aspects of positive solutions at the conference.