“Talaba yoshlar o‘rtasida jinoyatchilikning oldini olish” mazusida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi.
Bugun talabalarning ta’lim olishlari uchun barcha shart-sharoitlar yaratilayotganiga qaramay ayrim talaba yoshlar tomonidan bir qancha huquqbuzarliklar va jinoyatlar sodir etilmoqda, bularning barchasi joylarda targ‘ibot ishlarining yetarli darajada olib borilmayotgani, huquqiy savodxonlikning pastligi,  yoshlarimizning huquqbuzarlik va jinoyatchilikning asl mohiyatini tushunmasliklari oqibatidadir. Joriy yilda universitet talabalari tomonidan 7 ta huquqbuzarlik, o‘g‘rilik, aldov yo‘li bilan o‘zgalar mulkini o‘zlashtirish, mayda bezorilik holatlari sodir etildi. Bu albatta universitet jamoasi uchun noxush holatdir.
Ochiq muloqotda so‘zga chiqqanlar mana shu ma’lumotlarni taqdim qilish bilan bir qatorda, talabalar tomonidan sodir etiladigan turli huquqbuzarlik va jinoyatlarga belgilanadigan jazo turlari haqida, shuningdek, jinoyat va huquqbuzarlik sodir etgan talabalar o‘qishdan chetlatilishi mumkinligi haqida to‘xtalishdi Shuningdek tadbir davomida piyodalar harakati, avtomobillardan foydalanishda ehtiyot bo‘lish, yo‘l harakati qoidalariga amal qilish haqida ham fikr mulohazalar bildirildi.
Tadbir so‘nggida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga soha mutaxassislari tomonidan aniq va lo‘nda javoblar olishdi.Universitetning  Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi tomonidan tashkillashtirilgan tadbirda huquq tartibot idoralar vakillari, tyutorlar va talaba yoshlar ishtirok etishdi.

An open dialogue was held on the topic “Prevention of crime among students”.
Despite the fact that all the conditions are being created for the education of students, a number of violations and crimes are committed by some young students, all this is the result of the lack of local propaganda, low legal literacy, and the fact that our young people do not understand the true nature of offenses and crimes.This year, students of the university committed 7 crimes, theft, misappropriation of other people’s property, petty hooliganism. This is definitely an unpleasant situation for the university team.
In addition to presenting this information, the speakers at the open dialogue discussed the types of punishments for various offenses and crimes committed by students, as well as the possible expulsion of students who commit crimes and offenses. Also during the event comments were also made about pedestrian traffic, caution when using cars, and compliance with traffic rules.
At the end of the event, the students received clear and concise answers to their questions from experts in the field. Representatives of law enforcement agencies, tutors and students took part in the event organized by the department of work with youth, spirituality and enlightenment of the university.