Rektor va yoshlar muloqoti: Mahalla yoshlari nima deydi?
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan mamlakatimizda yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning puxta bilim olishi, kasb-hunar o‘rganishiga ko‘maklashish, muammolarini hal etish masalalariga alohida e’tibor qaratilib, bu borada keng-ko‘lamli amaliy ishlar olib borilmoqda.
Jizzax davlat pedagogika universiteti tomonidan mahallalar yoshlari qo‘llab-quvvatlanayotganligi, ularning muammolarini hal etishga koʻmaklashilayotganligi ana shu yo‘nalishdagi ishlarga bir misoldir. Xususan, Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori, professor Shavkat Sharipov “Bobur” mahallasida istiqomat qilayotgan 29 nafar yigit-qizlar biriktirilgan bo‘lib universitet rektori tez-tez ular bilan uchrashib, muloqotlar o‘tkazadi. Navbatdagi ana shunday uchrashuvlardan biri universitetdagi “Professorlar bog‘i”da bo‘lib o‘tdi. Universitet rektori o‘ziga biriktirilgan yordamga muhtoj alohida e’tibor talab etuvchi 4 nafar yoshlar bilan samimiy suhbatlashdi.
Muloqot jarayonida yoshlarning bandligini ta’minlash, kasb-hunarga yo‘naltirish, mahallalardagi ma’naviy muhitni yanada sog‘lomlashtirish, yoshlarni qiynayotgan muammolarni o‘rganish va ijobiy hal etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda Sardor Majidovga haydovchilik guvohnomasi kerakligini, Nozima Eshmirzayeva Oliy ta’lim muassasalari bakalavriatiga qabul jarayonlarida maslahat olishi kerakligini, Diana Axmedovaning onasi farzandida hech qanday muammo yo‘qligini, oilaviy sharoitida ma’lum muammolar borligini va mutaxassisligi bo‘yicha ish bilan ta’minlashda amaliy yordam kerakligini, Mamlakat Axmedova esa bugungi kunda o‘zini-o‘zi band qilganligini va hech ehtiyoji yo‘qligini hamda universitet rektori Sh.Sharipovdan minnatdor ekanligini aytib o‘tdi.
Suhbat so‘ngiga qadar yoshlarning muammolari ijobiy yakun topdi. Jumladan, Sardor Majidovga haydovchilik guvohnomasini olishda universitet qoshida tashkil etilgan “Vatanparvar” kurslarida bepul qatnashishi uchun imkoniyat yaratildi. Diana Axmedovaning onasiga mutaxassisligidan kelib chiqib Fizika va texnologik ta’lim fakultetida ish bilan ta’minlash bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatildi. Nozima Eshmirzayevaga Oliy ta’lim muassasalari bakalavriatiga qabul jarayonlarida turli maslahatlar berildi. Shundan so‘ng universitet rektori professor Sh.Sharipov uchrashuvga taklif etilgan yoshlariga esdalik sovg‘alarini taqdim etdi. Universitet rektori biriktirilgan yoshlar bilan har oyda bir marta uchrashuv o‘tkazishga kelishib oldi va ularning muammolarini hal qilishda  imkoniyat darajasida yordam berishga va’da berdi.

Dialogue between the rector and the youth: What do the youth of the neighborhood say?
On the initiative of the head of our state, special attention is paid to the issues of supporting young people, helping them to get a thorough education, vocational training, solving their problems, and extensive practical work is being carried out in this regard.
The fact that Jizzakh State Pedagogical University supports the youth of the neighborhoods and helps them to solve their problems is an example of the work in this direction. In particular, the rector of the Jizzakh State Pedagogical University, professor Shavkat Sharipov, is attached to 29 young men and women who live in the “Babur” neighborhood, and the rector of the university often meets and communicates with them. One of the next such meetings was held in the “Professors’ Park” at the university. The rector of the university had a sincere conversation with 4 young people in need of special attention.
During the dialogue, special attention was paid to the issues of ensuring the employment of young people, directing them to professions, improving the moral environment in the neighborhoods, studying the problems that torment young people and solving them positively.
During the meeting, it was said that Sardar Majidov needs a driver’s license, Nozima Eshmirzayeva needs to get advice on the process of admission to bachelor’s degrees in higher education institutions, that Diana Akhmedova’s mother has no problems with her child, that there are certain problems in her family situation, and that it is practical to provide employment in her specialty. Mamlakat Akhmedova said that today she is busy and has no needs, and that she is grateful to the rector of the university Sh. Sharipov.
By the end of the conversation, the problems of young people had a positive end. In particular, Sardar Majidov was given the opportunity to take part in “Vatanparvar” courses organized by the university for free in order to obtain a driver’s license. Diana Akhmedova’s mother was given practical help in securing a job at the Faculty of Physics and Technological Education based on her specialization. Various advices were given to Nozima Eshmirzayeva in the process of admission to higher education institutions. After that, the rector of the university, Professor Sh. Sharipov, presented souvenirs to the young people invited to the meeting. The rector of the university agreed to hold a meeting with the attached youth once a month and promised to help them solve their problems as much as possible.
– “I am very interested in driving a car,” says Sardor Majidov. – The Rector of Jizzakh State Pedagogical University gave me the opportunity to study for free at the “Vatanparvar” driving training courses organized under the university. I will definitely use this opportunity. Most importantly, I am very happy with the attention paid to the youth in our country.