Rektor va yoshlar muloqoti: Mahalla yoshlari nima deydi?
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan mamlakatimizda yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning puxta bilim olishi, kasb-hunar o‘rganishiga ko‘maklashish, muammolarini hal etish masalalariga alohida e’tibor qaratilib, bu borada keng-ko‘lamli amaliy ishlar olib borilmoqda.
Jizzax davlat pedagogika universiteti tomonidan mahallalar yoshlari qo‘llab-quvvatlanayotganligi, ularning muammolarini hal etishga koʻmaklashilayotganligi ana shu yo‘nalishdagi ishlarga bir misoldir. Xususan, Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori, professor Shavkat Sharipov “Bobur” mahallasida istiqomat qilayotgan 29 nafar yigit-qizlar biriktirilgan bo‘lib universitet rektori tez-tez ular bilan uchrashib, muloqotlar o‘tkazadi. Navbatdagi ana shunday uchrashuvlardan biri universitetdagi “Professorlar bog‘i”da bo‘lib o‘tdi. Universitet rektori o‘ziga biriktirilgan yordamga muhtoj alohida e’tibor talab etuvchi 4 nafar yoshlar bilan samimiy suhbatlashdi.
Muloqot jarayonida yoshlarning bandligini ta’minlash, kasb-hunarga yo‘naltirish, mahallalardagi ma’naviy muhitni yanada sog‘lomlashtirish, yoshlarni qiynayotgan muammolarni o‘rganish va ijobiy hal etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda Sardor Majidovga haydovchilik guvohnomasi kerakligini, Nozima Eshmirzayeva Oliy ta’lim muassasalari bakalavriatiga qabul jarayonlarida maslahat olishi kerakligini, Diana Axmedovaning onasi farzandida hech qanday muammo yo‘qligini, oilaviy sharoitida ma’lum muammolar borligini va mutaxassisligi bo‘yicha ish bilan ta’minlashda amaliy yordam kerakligini, Mamlakat Axmedova esa bugungi kunda o‘zini-o‘zi band qilganligini va hech ehtiyoji yo‘qligini hamda universitet rektori Sh.Sharipovdan minnatdor ekanligini aytib o‘tdi.
Suhbat so‘ngiga qadar yoshlarning muammolari ijobiy yakun topdi. Jumladan, Sardor Majidovga haydovchilik guvohnomasini olishda universitet qoshida tashkil etilgan “Vatanparvar” kurslarida bepul qatnashishi uchun imkoniyat yaratildi. Diana Axmedovaning onasiga mutaxassisligidan kelib chiqib Fizika va texnologik ta’lim fakultetida ish bilan ta’minlash bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatildi. Nozima Eshmirzayevaga Oliy ta’lim muassasalari bakalavriatiga qabul jarayonlarida turli maslahatlar berildi. Shundan so‘ng universitet rektori professor Sh.Sharipov uchrashuvga taklif etilgan yoshlariga esdalik sovg‘alarini taqdim etdi. Universitet rektori biriktirilgan yoshlar bilan har oyda bir marta uchrashuv o‘tkazishga kelishib oldi va ularning muammolarini hal qilishda  imkoniyat darajasida yordam berishga va’da berdi.

Диалог ректора и молодежи: Что говорит молодежь махалли?
По инициативе главы нашего государства особое внимание уделяется вопросам поддержки молодежи, помощи ей в получении полноценного образования, профессиональной подготовки, решении их проблем, в этом направлении проводится обширная практическая работа.
Поддерживание молодежи махаллей, оказание помощи при решении их проблем Джизакским государственным педагогическим университетом является примером работ в этом направлении. В частности, ректор Джизакского государственного педагогического университета, профессор Шавкат Шарипов прикреплен к 29 юношам и девушкам, проживающим в махалле «Бабур», и ректор вуза часто встречается и общается с ними. Одна из следующих таких встреч прошла в «Профессорском парке» университета. Ректор университета провел искреннюю беседу с четырьмя молодыми людьми, которые нуждаются в помощи и требуют особого внимания.
В ходе диалога особое внимание было уделено вопросам обеспечения занятости молодежи и профориентации улучшения моральной среды в микрорайонах, изучения проблем, которые мучают молодежь, и их положительного решения.
На встрече Сардор Маджидов сообщил, что ему необходимы водительские права, что Нозима Эшмирзаева должна получить консультацию по поступлению на бакалавриат в вузы, мать Дианы Ахмедовой заявила, что с ее ребенком проблем нет, есть определенные проблемы в ее семейном положении и что ей нужна практическая помощь в трудоустройстве по специальности, а Мамлакат Ахмедова сообщила, что сегодня она занята и не имеет нужд и что они благодарны ректору университета Ш. Шарипову.
По итогам беседы проблемы молодежи решены положительно. В частности, Сардору Маджидову была предоставлена ​​возможность бесплатно принять участие в организованных университетом курсах «Ватанпарвар» для получения водительских прав. Матери Дианы Ахмедовой по своей специальности была оказана практическая помощь в сфере трудоустройства на факультете физико-технического образования. Нозиме Эшмирзаевой были предоставлены различные консультации по вопросам поступления на бакалавриат в высшие учебные заведения. После этого ректор университета профессор Ш.Шарипов вручил приглашенным на встречу молодым людям памятные подарки. Ректор вуза согласился раз в месяц проводить встречи с прикрепленной молодежью и пообещал максимально помочь им в решении их проблем.
— Мне очень интересно водить машину, — говорит Сардор Маджидов. — Ректор Джизакского государственного педагогического университета предоставил мне возможность бесплатно обучаться на курсах вождения «Ватанпарвар», организованных университетом. Я обязательно воспользуюсь этой возможностью. Самое главное, я очень доволен тем вниманием, которое уделяется молодежи в нашей стране.