Paxtaga chiqmaganim uchun maktabdan chetlatishgan…
Jizzax davlat pedagogika universitetida  “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi konstitutsiyaviy qonuni loyihasi hamda joriy yil 30 aprel kuni bo‘lib o‘tadigan referendum targ‘ibotiga bag‘ishlangan qator tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Navbatdagi tadbir “So‘loqli” MFYda joylashgan Tarix fakultetida bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekistonning yangi Konstitutsiyasi loyihasi talabalarga ham keng imkoniyatlar eshigini ochmoqda. Ijtimoiy normalar, tartib-qoidalar ta’lim sohasida ham o‘z aksini topishi uchun moddalarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi. Yaqqol misol sifatida yoshlarning oliy o‘quv yurtlarida davlat hisobidan grant asosida o‘qish huquqi Bosh qonunda belgilanayotganini ko‘rsatish mumkin. Bu bilan iqtidorli yoshlarning davlat hisobidan oliy ta’lim olishi qat’iy kafolatlanmoqda. Yoshlarga berilayotgan bunday imkoniyatlardan to‘lqinlangan talabalar tengdoshlarini faollika chorlashdi. Jussasi nozik, ham o‘qishda ham jamoat ishlarida faol Yelena Navro‘zova  rus millatiga mansub bo‘lsada o‘zbek tilida juda ravon gapiradi. Jizzax davlat pedagogika universitetinng Tarix fakultetida “Konstitutsiya mening taqdirimda” shiori ostida o‘tkazilgan navbatdagi targ‘ibot tadbirida u ham o‘z fikrlarini bildirdi.
– aynan 2017 yildan boshlab xayotimda juda katta o‘zgarishlar yuz berdi. Juda oddiy oilada voyaga yetdim. Onam ukamni dunyoga keltirganlarida, yolg‘iz qoldilar. Boquvchimiz yo‘q, men ukamga qarashga majbur bo‘lganim bois paxta terimiga chiqaolmadim. Maktab direktori bir necha marotaba uyimizga kelib  “agar qizingizni paxta terimiga chiqarmasangiz, uni maktbdan haydaymiz” dedi. Imkonimiz yo‘qligi bois paxta terimiga chiqaolmadim. Paxta terimi tugaganida dasrga bordim, afsuski ( ko‘zda yosh bilan) sinfdoshlarim bilan birga o‘qish menga nasib qilmadi. Mening qo‘llarimga hujjatlarimni tutqazishdi, darsga kirgizishmadi. Men maktabdan haydalgan edim.  Qanchalik harakat qilmay, maktabga qayta olmadim. Ko‘nglimdagi orzular armonga aylandi. Orzularim hech qachon amalga oshmasa kerak deb o‘ylardim. 2017 yilda O‘zbekistonda bo‘lgan o‘zgarishlar tufayli men maktabning 9 sinfini o‘zimdan 17 yosh kichik o‘quvchilar bilan o‘qib bitirdim. Pedagogika kolejjiga o‘qishga kirdim. Uni muvaffaqiyatli bitirib oliy o‘quv yurti talabasi bo‘lish baxtiga musharraf bo‘ldim. Shu o‘tgan 6 yil davomida xayotimda misli ko‘rilmagan o‘zgarishlar yuz berdi. Avval Navoiy nomidagi nomdor stependiyasi, so‘ngra O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat stependiyasi sohibiga aylandim. Orzularim ro‘yobini ko‘rayotganimdan behad mamnunman. Shu yerdagi barcha talabalarni 30 aprel  kuni bo‘lib o‘tadigan umumxalq referendumida faol qatnashishga chorlab qolaman,-deydi Yelena Navro‘zova
Tadbirda shuningdek depututlar, iqtidorli talabalar va mahalla faollari ham so‘z olishdi. Ular tomonidan yangilanayotgan Bosh qomusimizga kiritilayotgan o‘zgartishlarning mazmun-mohiyati, sohaga doir muhim jihatlar xususida ma’lumotlar berildi.  Ayniqsa, yoshlar, ularning bilim olishi, ishga joylashishi, salomatligi, o‘z salohiyatlarini yuzaga chiqarishi bilan bog‘liq normalar haqida tushuntirishlar berildi. Shuningdek, tadbirda joriy yilning 30 aprel kuni o‘tkaziladigan umumxalq referendumi, ana shu jarayonga tayyorgarlik xususida ham so‘z yuritildi. Tadbir ishtirokchilari, talaba yoshlar o‘tkaziladigan referendumda faol qatnashishlarini ta’kidlab, mamlakatimiz fuqarolari haq-huquq va manfaatlari himoyasini mustahkamlashga, yurtimiz taraqqiyoti, porloq kelajagini ta’minlashga xizmat qiluvchi yangilangan konstitutsiyani ma’qullab ovoz berishlarini aytishdi.

Меня исключили из школы за то, что я не ходила на хлопок…
В Джизакском государственном педагогическом университете проводится ряд мероприятий, посвященных продвижению проекта конституционного закона Республики Узбекистан «О Конституции Республики Узбекистан» и проведению референдума 30 апреля текущего года.
Очередное мероприятие состоялось на факультете Истории, расположенном в МСГ «Сулокли».
Проект новой Конституции Узбекистана открывает перед студентами широкие возможности. В статьи внесены изменения и дополнения с целью отражения социальных норм и процедур в сфере образования. В качестве наглядного примера можно показать, что право молодежи обучаться в высших учебных заведениях на основе гранта за счет государства определено в Главном законе. При этом строго гарантируется получение талантливой молодежью высшего образования за счет государства. Воодушевленные такими возможностями, предоставленными молодежи, студенты призвали своих сверстников к активности. Елена Наврузова, обладающая тонким характером, активно занимающаяся общественной и научной деятельностью, по национальности русская и очень свободно говорит по-узбекски. Свое мнение он высказал и на очередной пропагандистской акции, проведенной на историческом факультете Джизакского государственного педагогического университета под лозунгом «Конституция в моей судьбе».
— с 2017 года в моей жизни произошло много изменений. Я выросла в очень простой семье. Когда моя мать родила моего брата, они были одни. У нас не было кормильца, я должна была заботиться о брате, поэтому я не могла выйти на сбор хлопка. Директор школы несколько раз приходил к нам домой и говорил: «Если вы не отпустите свою дочь на сбор хлопка, мы выгоним ее из школы». Я не могла собирать хлопок, потому что у нас не было возможности. Я пошла на занятия, когда сбор хлопка был закончен, к сожалению (со слезами на глазах) мне не посчастливилось заниматься с одноклассниками. Они отдали мои документы и не пустили меня в класс. Меня исключили из школы. Как бы я ни старалась, я не смогла вернуться в школу. Мечты в моем сердце превратились в мечты. Я думала, что мои мечты никогда не сбудутся. В связи с изменениями в Узбекистане в 2017 году я закончила 9 класс школы с учениками на 17 лет моложе меня. Я поступила в педагогический техникум. Мне посчастливилось успешно его окончить и стать студенткой высшего учебного заведения. За последние 6 лет в моей жизни произошли беспрецедентные изменения. Сначала я стала обладателем именной стипендии имени Навои, а затем и государственной стипендии Президента Республики Узбекистан. Я очень рада, что мои мечты сбываются. Призываю всех присутствующих здесь студентов принять активное участие во всенародном референдуме, который состоится 30 апреля, — говорит Елена Наврузова.
На мероприятии также выступили депутаты, одаренные студенты и активисты махалли. Они предоставили информацию о содержании и сути изменений, вносимых в наш обновленный Общий словарь, а также о важных аспектах данной области. Особенно, были даны разъяснения о нормах, касающихся молодежи, ее образования, занятости, здоровья и реализации ее потенциала. На мероприятии также обсуждался общенациональный референдум, который должен состояться 30 апреля текущего года, а также подготовка к этому процессу. Участники мероприятия подчеркнули, что студенты и молодежь примут активное участие в референдуме, и заявили, что проголосуют за обновленную конституцию, которая служит усилению защиты прав и интересов граждан нашей страны, обеспечить развитие и светлое будущее нашей страны.