O‘zbek tili va adabiyoti magistratura mutaxassisligi
O’zbek tili va adabiyoti mutaxassislik ta’lim oluvchi bir semester davomida 30 kreditni, bir o’quv yili bo’yicha 60 kreditni to’plashi zarur. O’qish muddati 2 yil bo’lib, talaba dastur yakunlangangunga qadar 120 kredit to’lashi kerak.
70110701 – 0‘zbek tili va adabiyoti magistratura mutaxassisligi bo‘yicha magistlar tayyorlovchi barcha oliy ta’lim tashkilotlari uchun talablar majmuini ifodalaydi.
• 70110701 – O‘zbek tili va adabiyoti – ta’lim sohasidagi mutaxasislik bo‘lib, barcha ta’limi muassasalarida mutaxassislikka oid fanlami o‘qitish, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va tarmoq ilmiy tadqiqot institutlari, markazlari, ilmiy ishlab chiqarish birlashmalarida ilmiy tadqiqot faoliyatini yuritish, turli mulkchilik shaklidagi korxonalarida, nodavlat va notijorat tashkilotlarida, markaziy va mahalliy davlat boshqaruvi organlarida, kasbiy ko‘nikmaga, mutasaddilik qobiliyatiga yo‘naltirilgan inson faoliyatining vositalari, usullari, metodlari va uslublarining majmuasini qamrab oladi.
• pedagogik;
70110701 – O‘zbek tili va adabiyoti magistratura mutaxassisligi bo‘yicha Milliy malaka ramkasining 7-malaka darajasi hamda magistr kasbiy faoliyatlarining sohalari, obyektlari va turlariga muvofiq magistratura bitiruvchisi quyidagi kasbiy vazifalami bajarishga qodir bo‘lishi lozim:
ilmiy, amaliy tadqiqotlami o‘tkazish, tajriba natijalarini tahlil qilish va ular asosida ilmiy asoslangan xulosalar chiqarish, ilmiy yangiliklami kashf etish;
oliy ta’lim, qayta tayyorlash va malaka oshirish, professional ta’lim muassasalarida mutaxassisligi bo‘yicha pedagogik va o‘quv-uslubiy faoliyat yuritish;
o‘quv jarayonini va ilmiy faoliyatni tashkil qilish, zamonaviy axborot va pedagogik texnologiyalardan, o‘qitishning texnik vositalaridan foydalanib o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish;
elektron (e-leaming), mobil (m-leaming), masofaviy axborot texnologiya va o‘quv- metodik majmualami mukammal o‘zlashtirish;
pedagogik va ilmiy mahorati hamda malakasini muntazam oshirib borish; kasbiy faoliyat sohasining ixtisosligiga mos yangi ilmiy natijalar, ilmiy adabiyotlar yoki ilmiy-tadqiqot loyihalarini o‘rganish.
ilmiy-pedagogik tizimlari sohasida chuqur nazariy va amaliy bilimlardan foydalanish qobiliyatiga ega bo‘lishi;
ilmiy-pedagogik tizimlari sohasida zamonaviy axborot texnologiyalari yordamida mustaqil ravishda yangi bilim va amaliy ko‘nikmalami mustaqil ravishda egallash va ulardan amaliy faoliyatda foydalanish qobiliyatiga ega bo‘lishi;
yangi g‘oyalami yaratish va ilmiy-pedagogik-tadqiqot ishlarini mustaqil olib borish qobiliyatiga hamda ilmiy jamoada ishlash ko‘nikmalariga ega bo‘lish;
faoliyatning ilmiy, ilmiy-pedagogik va ijtimoiy sohalarida faol ishtirok etish qobiliyatiga ega bo‘lish;
fikrlash madaniyatini egallagan bo‘lishi, og‘zaki va yozma nutqini argumentlangan holda aniq bayon qilish qobiliyatiga ega bo‘lishi;
egallangan tajribani tanqidiy ko‘rib chiqish qobiliyati, zarur bo‘lganda o‘z kasbiy faoliyatining turi va xarakterini o‘zgartirishi;
bugungi zamonaviy axborot texnologiyalari davrida jamiyatning rivojlanishidagi axborot texnologiyalarining mohiyati va ahamiyatini tushunish, bu jarayonda vujudga keladigan xavf va tahdidlami anglash, informatsion xavfsizlikning asosiy talablariga, jumladan, davlat sirini himoya qilish talablariga, rioya qilish qobiliyatiga ega bo‘lishi;
internet tarmog‘idan axborotlami olish, saqlash, qayta ishlashning asosiy metodlari, usullari va vositalariga ega bo‘lishi, axborotni boshqarish vositasi sifatida kompyuter bilan ishlash ko‘nikmalariga ega bo‘lishi;
Mutaxasislik bo‘yicha malaka amaliyot nazariy bilimlami mustahkamlash va amaliy jarayonlari bilan uyg‘unlashtirish, tegishli amaliy ko‘nikma va malakalar, tadqiqotchilik kompetentsiyalarini shakllantirish maqsadida o‘quv jarayonidan ajralgan holda 4 hafta amalga oshiriladi.Magistrlik dissertatsiyasini tayyorlash ITI va IPI natijalari asosida qo‘lga kiritilgan ilmiy natijalarni umumlashtitish maqsadida o‘quv jarayonidan ajralgan holda 10 hafta amalga oshiriladi.

Степень магистра по узбекскому языку и литературе
По направлению «Узбекский язык и литература» магистрант должен набрать 30 кредитов за семестр и 60 кредитов за учебный год. Продолжительность обучения составляет 2 года, за которые студент должен накопить 120 кредитов до завершения программы.
70110701 — Узбекский язык и литература представляет собой совокупность требований для всех образовательных организаций, готовящих магистров по этой специальности.
• 70110701 — Узбекский язык и литература — это специальность в области образования, включающая преподавание дисциплин, связанных со специальностью, во всех образовательных учреждениях, проведение научных исследований в Академии наук Республики Узбекистан, отраслевых научно-исследовательских институтах, центрах, научно-производственных объединениях, а также в предприятиях различных форм собственности, негосударственных и некоммерческих организациях, центральных и местных органах государственного управления, охватывающая совокупность средств, методов и подходов человеческой деятельности, направленных на профессиональные навыки и управленческие способности.
• Духовно-просветительская деятельность;
• Организационно-управленческая деятельность;
• Педагогическая деятельность;
70110701 — По специальности «Узбекский язык и литература», в соответствии с 7-м уровнем Национальной рамки квалификаций, а также сферами, объектами и видами профессиональной деятельности, выпускник магистратуры должен быть способен выполнять следующие профессиональные задачи:
Проведение научных и практических исследований, анализ результатов экспериментов и формулирование научно обоснованных выводов, открытие научных новшеств;
Подготовка и редактирование научных статей, докладов, брошюр, учебной литературы, разработка научных обзоров по темам проводимых исследований, составление рефератов и библиографий;
Разработка научных проектов по темам, соответствующим специальности, создание концептуальных и теоретических моделей решаемых научных проблем и задач;
Ведение педагогической и учебно-методической деятельности по своей специальности в высших учебных заведениях, учреждениях переподготовки и повышения квалификации, профессионального образования;
Организация учебного процесса и научной деятельности, проведение учебных занятий с использованием современных информационных и педагогических технологий и технических средств обучения;
Тщательное освоение электронных (e-learning), мобильных (m-learning), дистанционных информационных технологий и учебно-методических комплексов;
Регулярное повышение педагогического и научного мастерства и квалификации; изучение новых научных результатов, научной литературы или научно-исследовательских проектов, соответствующих специальности профессиональной деятельности.
Способность использовать глубокие теоретические и практические знания в области научно-педагогических систем;
Способность самостоятельно осваивать новые знания и практические навыки в области научно-педагогических систем с использованием современных информационных технологий и применять их в практической деятельности;
Способность генерировать новые идеи, самостоятельно проводить научно-педагогические исследования и обладать навыками работы в научном коллективе;
Способность активно участвовать в научной, научно-педагогической и социальной сферах деятельности;
Владение культурой мышления, способностью аргументированно и четко выражать устную и письменную речь;
Способность критически анализировать приобретенный опыт, при необходимости изменять тип и характер своей профессиональной деятельности;
Понимание сущности и значения информационных технологий в развитии общества в эпоху современных информационных технологий, осознание возникающих рисков и угроз, способность соблюдать основные требования информационной безопасности, включая требования защиты государственной тайны;
Владение основными методами, способами и средствами получения, хранения и обработки информации из интернета, навыками работы с компьютером как средством управления информацией;
Квалификационная практика по специальности проводится в течение 4 недель отдельно от учебного процесса с целью закрепления теоретических знаний и их интеграции с практическими процессами, формирования соответствующих практических навыков и квалификаций, а также исследовательских компетенций. Подготовка магистерской диссертации проводится в течение 10 недель отдельно от учебного процесса с целью обобщения научных результатов, полученных на основе исследований ИТИ и ИПИ.