Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Otabek Mahkamov Jizzaxda bo‘ldi.
Vazir o‘rinbosari Jizzax davlat pedagogika universitetining ilmiy-innovatsion faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Vazir o‘rinbosari dastlab universitetning bosh binosida tashkil etilgan Steam park ilmiy-tadqiqot laboratoriyasida  amalga oshirilayotgan va bajarilishi ko‘zda tutilgan amaliy va innovatsion loyihalar bilan yaqindan tanishdi.
Shundan so‘ng vazir o‘rinbosari “Tabiiy fanlar ” fakultetida bo‘lib,  o‘quv va ilmiy laboratoriyalarning zamonaviy asbob-uskunalari bilan jihozlanganlik holati va bu laboratoriyalar negizida amalga oshirish ko‘zda tutilgan bir qancha  loyihalarga oid ma’lumotlar  «In vitro» laboratoriyasida  o‘simlik yetishtirishning usullari  bilan tanishdi.  Vazir o‘rinbosari O. Mahkamov  ilmiy-tadqiqot laboratoriyasi kelajakda o‘z-o‘zini moliyalashtirish masalasi, laboratoriya ishlarining xalq xo‘jaligi sohalari bilan chambarchas bog‘liqligini ta’minlash, laboratoriya tadqiqot ishlariga bakalavriat yo‘nalishida tahsil olayotgan faol yoshlarni jalb etish va mutaxassislarning xorijda tajriba orttirishlari yuzasidan taklif va tavsiyalarini berdi.
Tashrif so‘ngida Vazir o‘rinbosari Otabek Mahkamov ishtirokida magistr hamda doktorantlar bilan uchrashuv tashkil etildi.

Заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Отабек Махкамов посетил Джизак
Заместитель министра ознакомился с научно-инновационной деятельностью Джизакского государственного педагогического университета.
Заместитель министра прежде всего ознакомился с практическими и инновационными проектами, реализуемыми и планируемыми к реализации в научно-исследовательской лаборатории «Steam park», созданной в главном корпусе вуза.
После этого замминистра посетил факультет «Естественных наук» и обсудил состояние современного оснащения учебных и научных лабораторий, а также информацию о нескольких проектах, которые планируется реализовать на базе этих лабораторий «In Vitro», ознакомился с методы выращивания растений в лаборатории. Заместитель министра О.Махкамов высказал предложения и рекомендации по вопросу самофинансирования научно-исследовательской лаборатории в будущем, обеспечению тесной связи лабораторной работы с областями народного хозяйства, привлечению к лабораторным исследованиям активной молодежи, обучающейся на бакалавриате, приобретению опыта специалистов за рубежом.
В конце визита была организована встреча с магистрантами и докторантами при участии заместителя министра Отабека Махкамова.