Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Otabek Mahkamov Jizzaxda bo‘ldi.
Vazir o‘rinbosari Jizzax davlat pedagogika universitetining ilmiy-innovatsion faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Vazir o‘rinbosari dastlab universitetning bosh binosida tashkil etilgan Steam park ilmiy-tadqiqot laboratoriyasida  amalga oshirilayotgan va bajarilishi ko‘zda tutilgan amaliy va innovatsion loyihalar bilan yaqindan tanishdi.
Shundan so‘ng vazir o‘rinbosari “Tabiiy fanlar ” fakultetida bo‘lib,  o‘quv va ilmiy laboratoriyalarning zamonaviy asbob-uskunalari bilan jihozlanganlik holati va bu laboratoriyalar negizida amalga oshirish ko‘zda tutilgan bir qancha  loyihalarga oid ma’lumotlar  «In vitro» laboratoriyasida  o‘simlik yetishtirishning usullari  bilan tanishdi.  Vazir o‘rinbosari O. Mahkamov  ilmiy-tadqiqot laboratoriyasi kelajakda o‘z-o‘zini moliyalashtirish masalasi, laboratoriya ishlarining xalq xo‘jaligi sohalari bilan chambarchas bog‘liqligini ta’minlash, laboratoriya tadqiqot ishlariga bakalavriat yo‘nalishida tahsil olayotgan faol yoshlarni jalb etish va mutaxassislarning xorijda tajriba orttirishlari yuzasidan taklif va tavsiyalarini berdi.
Tashrif so‘ngida Vazir o‘rinbosari Otabek Mahkamov ishtirokida magistr hamda doktorantlar bilan uchrashuv tashkil etildi.

Otabek Mahkamov, deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation, visited Jizzakh.
The Deputy Minister got acquainted with the scientific and innovative activities of Jizzakh State Pedagogical University.
The deputy minister first got acquainted with the practical and innovative projects implemented and planned to be implemented in the Steam park research laboratory established in the main building of the university.
After that, the deputy minister visited the faculty of “Natural Sciences” and discussed the state of modern equipment of educational and scientific laboratories and information on several projects planned to be implemented on the basis of these laboratories, and he got acquainted with the methods of plant cultivation in the laboratory “In Vitro”. Deputy Minister O. Mahkamov gave suggestions and recommendations on the issue of future self-financing of the research laboratory, ensuring the close connection of laboratory work with the spheres of the national economy, attracting active young people studying under the bachelor’s degree to laboratory research work and gaining experience of international specialists.
At the end of the visit, a meeting with master’s and doctoral students was organized with the participation of Deputy Minister Otabek Mahkamov.