“Oʻzbek mumtoz qoʻshiqchiligida ijrochilik uslublari” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti Musiqa madaniyati fakulteti, Musiqa ta’limi kafedrasi hamkorligida tashkil etilgan mahorat darsida  Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan madaniyat xodimi, shoir – Nuriddin Aminjonov , Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan artist, bastakor  – Ahmadjon Dadayev, Oʻzbekiston xalq hofizi – Isroil Vahobov, Jizzax viloyat namunali maqom ansambli, Eson Lutfullayev nomidagi Jizzax davlat padagogika universiteti talabalar maqom ansambli jamoalari va talabalar ishtirok etishdi.
Universitetning madaniyat saroyida bo‘lib o‘tgan  mahorat darsida taniqli kompozitor va bastakorlar hamda maqom ustalari tomonidan o‘zbek mumtoz qo‘shiqchiligi, maqom san’ati xususida talaba  yoshlarga keng va atroflicha tushunchalar berish bilan bir qatorda jonli ijroda maqomlardan kuylab ham berishdi.
Mahorat darsi davomida yurtimiz musiqa san’ati hayotidagi yangiliklar, kompozitorlar ijodi, o‘zbek mumtoz qo‘shiqchiligi haqida  ma’lumotlar berildi. Shuningdek, ustoz san’atkor bilan muloqotda yoshlar milliy musiqachiligimiz borasida fikr mulohazalarini bildirdi, o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javoblar oldi. Mazkur tadbir yoshlarning mavzu doirasidagi bilim va tushunchalarini boyitish bilan birga, ijodiy va intellektual salohiyatini yuksaltirishga xizmat qildi.

A master class was held on the topic “Performance styles in Uzbek classical singing”.
Honored culture stuff, poet – Nuriddin Aminjonov, Honored Artist, Composer of Uzbekistan – Akhmadjon Dadayev, People’s Hoofiz of Uzbekistan – Isroil Vahobov, Jizzakh Region Exemplary Status Ensemble, Jizzakh State Pedagogical University named after Eson Lutfullayev, Jizzakh State Pedagogical University teams and students participated in a master class organized in cooperation with the Department of Music Education, Faculty of Music Culture of Jizzakh State Pedagogical University.
Well-known composers and makom masters gave the students a wide and detailed understanding of Uzbek classical singing and the art of makom, as well as singing from makoms in a live performance in the skill class held in the Palace of Culture of the University.
During the master class, information was given about the news in the life of the musical art of our country, the work of composers, and Uzbek classical singing. Also, during the conversation with the master artist, the youth expressed their opinions about our national musicianship and received detailed answers to the questions they were interested in. This event served to enhance the creative and intellectual potential of young people, along with enriching their knowledge and understanding of the subject.