“Ma’rifat ulashib” karvoni JDPUda
JDPU Jizzax viloyatining ma’naviy va ma’rifiy qiyofasini belgilaydigan dargoh bo‘lishi kerak-deydi shoir va tarjimon Asror Mo‘min
«Ma’rifat ulashib» loyihasi doirasida universitetga O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi a’zolari Asror Mo‘min, Shodi Otamurod va Mehri Abdurahmonovlar tashrif buyurishdi.
“Ma’rifat ulashib” loyiha doirasida respublikamizning barcha OTMlarida shoir va adiblar uchrashuvlari davra suhbatlari bo‘lib o‘tmoqda. Loyiha doirasida taklif etilgan adiblar guruhi dastlab universitet rektori qabulida bo‘lishdi. Samimiy suhbat tarzida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda universitet rektori mehmonlarga ayni kunlarda 50 yillik tantanalarga tayyorgarlik ishlari va talaba yoshlarga xususan adabiyotga. Ijodga oshno bo‘lgan iqtidorli talabalarga yaratilgan sharoitlar  tashkil etilganiga 3 yil to‘lgan “Izlanish “klubi faoliyati haqida hikoya qildi. Shundan so‘ng mehmonlar universitet Professorlar bog‘i”da tashkil etilgan badiiy-musiqiy kechaning mehmoni bo‘lishdi.
– Bugun juda bir katta anjumanning A.Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universitetida respublikamiz bo‘ylab davom etayotgan “Ma’rifat ulashib” loyihasining ishtirokchisimiz. Uchrashuvlarning debochasi aynan Jizzax davlat pedagogika universitetida bo‘lib o‘tishi bejiz emas. Chunki Jizzax viloyatiga ma’rifatni, ma’naviyatni aynan shu universitetning bitiruvchilari bo‘lajak  pedagoglar tarqatadi. Uchrashuvga “izlanish” klubining adabiyotga,  ijodga she’riyatga, tarjimaga. publitsistikaga qiziquvchi ijodkor talaba yoshlarning yig‘ilgani nur ustiga a’lo nur bo‘ldi. Nega deganingizda mana shu davrada aytilgan fikrlar, ezgu hoyalar zanjir kabi  yoshlar ustozlar orqali butun viloyatga yetib boradi.-deydi shoir va tarjimon Asror Mo‘min.
“Professorlar bog‘i”da ya’ni ochiq osmon ostida “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida  tashkil etilgan  uchrashuv ishtirokchilar uchun betakror va unutilmas bir kecha bo‘ldi. Unda mehmonlar o‘z ijodlaridan namunalar o‘qib berish bilan bir qatorda bugung iuchrashuvlarning asl mohiyati biz orzu qilayotgan Yangi O‘zbekistonning ma’naviy qiyofasi yaqqol aks etadigan, xalqimiz intilayotgan va el-yurtimiz baxtiyor yashaydigan ma’rifatli jamiyatni qurish  va ushbu ulug‘ niyatni amalga oshirish ekanligin   ta’kidlashdi.
-Ayni paytda oliygohimizda ilmiy, ijodiy va kitobxonlik muhiti hukm surib turibdi. Bugun respublikamizni bir qancha taniqli shoir va yozuvchilari universitetimizga tashrif buyurib o‘zlarining ijodi va ulug‘ shoirlarimizning namunalaridan o‘qib berishi. Bugungi uchrashuv ilmiy, ijodiy va publitsistik yo‘nalishlarda talabalarni  ma’naviy tomondan o‘stirishga  xizmat qilyapti desam xato qilmagan bo‘laman .- deydi Hilola Tilabova “Izlanish” klubi a’zosi, talaba
Yoshlar o‘rtasida ma’naviy-ma’rifiy ishlarning ta’sirchanligini oshirish, amalga oshirilayotgan siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, ma’naviy-ma’rifiy islohotlarning mazmun-mohiyatini jamoatchilik o‘rtasida keng targ‘ib etish orqali aholi va yoshlarning intellektual salohiyati, ong-u tafakkuri va dunyoqarashini yuksaltirish, vatanparvarlik, xalqqa muhabbat va sadoqat tuyg‘usi bilan yashaydigan barkamol avlodni tarbiyalashga qaratilgan “Ma’rifat ulashib” loyihasi  doirasida hafta davomida universitetga biriktirilgan umumta’lim maktablarda va talabalar turar joylarida turli uchrashuv va davra suhbatlari tashkil etiladi.

Караван “Ma’rifat ulashib” в ДжГПУ
ДжГПУ должен стать центром, определяющим духовно-просветительский облик Джизакской области, — считает поэт и переводчик Асрор Мумин.
В рамках проекта «Ma’rifat ulashib» университет посетили члены Союза писателей Узбекистана Асрор Мумин, Шоди Атамурод и Мехри Абдурахмонова. В рамках проекта “Ma’rifat ulashib” во всех вузах нашей республики проводятся встречи поэтов и писателей, круглые столы. Группу писателей, приглашенную в рамках проекта, первоначально принял ректор университета. В ходе встречи, прошедшей в форме душевной беседы, ректор вуза рассказал гостям о подготовке к празднованию 50-летия, о деятельности клуба «Изланиш», которому исполнилось 3 года с момента его создания, условиях, созданных для студентов, особенно для талантливых студентов, знакомых с литературой и творчеством. После этого гости были гостями художественно-музыкального вечера, организованного в «Профессорском саду» университета.
— Сегодня мы являемся участниками проекта «Ma’rifat ulashib», который реализуется по всей республике, в то числе и в Джизакском государственном педагогическом университете имени А.Кадыри. Неслучайно прелюдия встреч состоится в Джизакском государственном педагогическом университете. Поскольку именно выпускники этого университета – будущие педагоги – несут просвещение и духовность в Джизакской области. Собрание творческих студентов, интересующихся литературой, творчеством, поэзией, переводом и журналистикой клуба «Поиск» стало еще одним прекрасным поводом. Так как, мысли и благородные идеи, высказанные в этом кругу, цепочкой доходят до всего региона через молодежь и учителей, — говорит поэт и переводчик Асрар Мумин.
Встреча, организованная в рамках проекта «Ma’rifat ulashib» в «Профессорском саду» под открытым небом, стала для участников уникальной и незабываемой встречей. Наряду с тем, что гости читали образцы своих творческих работ подчеркнули, что настоящая суть сегодняшних встреч заключается в построении просвещенного общества, в котором четко отражается духовный образ Нового Узбекистана, о котором мы мечтаем, к которому стремится наш народ и счастливо живет наша страна, и воплотить в жизнь это великое намерение.
— На данный момент в нашем университете преобладает научная, творческая и читательская среда. Сегодня ряд известных поэтов и писателей нашей республики посещают наш университет и читают свои произведения и образцы наших великих поэтов, и не ошибусь, если скажу, что сегодняшняя встреча служит духовному развитию студентов в научном, творческом и журналистском направлениях, — говорит Хилола Тилабова, член клуба «Изланиш». Путем повышения эффективности духовно-просветительской работы среди студентов, широкой пропаганды сути политических, экономических, социальных, духовных и образовательных реформ среди общественности в рамках проекта «Ma’rifat ulashib», направленного на повышение интеллектуального потенциала, сознания и мировоззрения населения и молодежи, воспитание зрелого поколения, живущего чувством патриотизма, любви и преданности народу, в течение недели в общеобразовательных школах при университете и в студенческих общежитиях организуются различные встречи и круглые столы.