Pedagogika va psixologiya fakulteti Maktab menejmenti yo‘nalishi talabalari ishtirokida Korrupsiyaga qarshi ta’lim va yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish global resursi (GRACE) dasturi doirasida ishlab chiqilgan metodik tavsiyalar asosida talaba yoshlar o‘rtasida seminar-trening tashkil qilindi.
Seminar trening davomida talabalarga korrupsiya tushunchasi, turlari, javobgarlik masalalari, ichki tartib qoidalarni, fan sillabuslari, dasturlarini bilmasligi natijasida ham ayrim akademik korrupsiyaning kelib chiqishi, korrupsion holatlarning sodir etishiga olib kelishi, prezidentimizning 2025-yil 5-martdagi tanqidiy-tahliliy ma’ruzasi tushuntirildi. Shuningdek, “Tarbiya” fani doirasida talaba va o‘quvchilarga halollik, birovni haqiga xiyonat qilmaslik kabi ezgu g‘oyalarni sodda tilda tushuntirildi, » Korrupsiyaga oid huquqbuzarlik haqida xabar bergan yoki korrupsiyaga qarshi kurashishga boshqa tarzda ko‘maklashgan shaxslarni rag‘batlantirish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida»gi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori bo‘yicha tushunchalar berildi.

Семинар-тренинг был организован на основе методических рекомендаций, разработанных в рамках программы Глобального ресурса антикоррупционного образования и расширения прав и возможностей молодежи (GRACE).
С участием студентов направления «Школьный менеджмент» факультета педагогики и психологии был организован семинар-тренинг среди студенческой молодежи на основе методических рекомендаций, разработанных в рамках программы Глобального ресурса по противодействию коррупции и расширению возможностей молодежи (GRACE).
В ходе семинара-тренинга студентам было разъяснено, что понятие коррупции, ее виды, вопросы ответственности, правила внутреннего распорядка, некоторые академические коррупции возникают из-за незнания научных планов и программ, что приводит к коррупционным ситуациям, и критико-аналитический доклад нашего президента от 5 марта 2025 года. Также в рамках предмета «Воспитание» студентам и учащимся на простом языке были разъяснены такие благородные идеи, как честность, не предавать чужие права, даны разъяснения по Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении Положения о порядке поощрения лиц, сообщающих о коррупционных правонарушениях или иным образом способствующих борьбе с коррупцией».