Mamlakatimizda keksa avlodni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga juda katta e’tibor qaratilmoqda. Ularni sog‘lomlashtirish ishlarini samarali tashkil etish va bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish, ijtimoiy hayotdagi faolliklarini oshirish uchun keyingi yillarda ko‘plab chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 11 mart kuni imzolangan «Keksa avlod vakillarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash hamda ularning ijtimoiy faolligini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori bu boradagi navbatdagi muhim qadam bo‘ldi. Avvalroq barcha mahallalarda ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini saqlashda keksa avlod vakillari va huquqni muhofaza qilish organlari nafaqadagi xodimlarining boy hayotiy tajribasidan unumli foydalanish maqsadida «Keksalar maslahati» guruhlari tashkil etilgan edi. Shundan kelib chiqib bugungi kunda Tashkil etilgan «Keksalar maslahati» guruhlari a’zolari va faol nuroniylar hududdagi ta’lim muassasalariga biriktirildi. Ularning vazifalari o‘zlariga biriktirilgan muassasalaridagi talaba va o‘quvchilar talabalar davomati, tarbiyasi og‘ir bo‘lgan talabalar bilan suhbatlar o‘tkazib borish, boy hayotiy tajribalari asosida yoshlarga tushuntirish ishlarini olib borish beliglangan.
Jizzax davlat pedagogika universiteti rahbariyati, volontyor talabalar hamkorligida oliygohga biriktirilgan faxriylar Mamatqul Bekmurodov hamda Qosim Abdusamadovlar xonadonida bo‘lishdi. Bugungi kunda keksalik gashtini surayotgan nuroniylarning holidan xabar olish va ularni talaba yoshlar bilan suhbatga taklif etish maqsadida amalga oshirilgan tashrif faxriy otaxonlarning ko‘nglini ko‘tardi.

The message was received from the members of the “Advice to the Elderly” group.
In our country, great attention is paid to social support of the elderly generation. In recent years, many measures have been taken to effectively organize their health activities, to spend their free time meaningfully, and to increase their activity in social life.
The decision of the head of state on March 11 of this year “On comprehensive support of the elderly and additional measures to increase their social activity” was the next important step in this regard. Previously, in order to effectively use the rich life experience of the representatives of the older generation and retired employees of law enforcement agencies to maintain the stability of the social and spiritual environment in all neighborhoods, “Counseling for the Elderly” groups were established. Based on this, the members of the “Counseling for the Elderly” groups and active intellectuals were attached to educational institutions in the region. Their tasks are to monitor the attendance of students and pupils in the institutions assigned to them, to conduct interviews with students with difficult upbringing, to conduct explanatory work for young people based on their rich life experiences.
The management of Jizzakh State Pedagogical University, in cooperation with volunteer students, visited the house of veterans attached to the university Mamatkul Bekmurodov and Kasim Abdusamadov. The visit, which was carried out in order to find out about the status of the luminaries who are now approaching old age and to invite them to a conversation with the students, raised the spirits of the veterans.