Jizzaxda test sinovlari boshlandi: Olimpiya va Paraolimpiya markazi abituriyentlar va ota-onalar bilan gavjum.
Joriy yilning 14-iyul kuni Jizzax Olimpiya va Paraolimpiya sport turlariga tayyorlash markazi hududida abituriyentlar uchun test sinovlari boshlandi. Erta tongdan boshlab markaz hududi sinovga kelgan yoshlar va ularning ota-onalari bilan gavjum bo‘ldi.
Imtihonlarga kechikmasdan yetib kelish uchun soat 7:00 gacha abituriyentlar markazda to‘plandi. Soat 7:30 ga kelib, barcha ishtirokchilar test sinovlari o‘tkaziladigan binolarga kirib o‘tirishdi. Ota-onalar esa ular uchun maxsus tashkil etilgan kutish joylariga joylashtirildi.
Abituriyentlarning sinov jarayonini monitor va mobil qurilmalar orqali kuzatib turgan ota-onalarning hayajonini yumshatish, ruhiy qo‘llab-quvvatlash maqsadida Jizzax davlat pedagogika universiteti Maktabgacha ta’lim fakultetining badiiy jamoasi tomonidan musiqiy dastur tashkil etildi. Chiqishlar ota-onalarda iliq taassurot qoldirdi va ularning kayfiyatini ko‘tardi.
Ushbu jarayonni samarali va tizimli tashkil etish maqsadida Jizzax davlat pedagogika universiteti Boshlang‘ich ta’lim fakulteti professor-o‘qituvchilari va tyutorlari tomonidan kun davomida navbatchilik ishlari yo‘lga qo‘yildi. Ular tomonidan abituriyentlarga yo‘nalish berish, psixologik qo‘llab-quvvatlash va tashkiliy yordam ko‘rsatilib kelinmoqda.
Test sinovlari yuksak saviyada, shaffof va oshkora tarzda tashkil etilishi, har bir abituriyentga teng sharoitlar yaratilishi universitetimiz jamoasi uchun doimiy ustuvor vazifalardan biri hisoblanadi.

В Джизаке стартовали тестовые испытания: Олимпийский и Паралимпийский центр переполнен абитуриентами и их родителями.
14 июля текущего года на территории Джизакского центра подготовки по олимпийским и паралимпийским видам спорта начались тестовые испытания для абитуриентов. С раннего утра территория центра была заполнена молодыми людьми, прибывшими на испытания, и их родителями.
Абитуриенты собрались в центре до 7:00, чтобы успеть на экзамены без опозданий. К 7:30 все участники заняли свои места в зданиях, где проводились тестовые испытания. Родителей разместили в специально организованных для них местах ожидания.
Художественный коллектив факультета дошкольного образования Джизакского государственного педагогического университета организовал музыкальную программу с целью снять напряжение и оказать психологическую поддержку родителям, наблюдающим за процессом тестирования абитуриентов через мониторы и мобильные устройства. Выступления оставили теплое впечатление у родителей и подняли им настроение.
С целью эффективной и системной организации этого процесса профессорско-преподавательским составом и тьюторами факультета начального образования Джизакского государственного педагогического университета было организовано круглосуточное дежурство. Они оказывают абитуриентам профориентационную поддержку, психологическую помощь и организационное содействие.
Организация тестовых испытаний на высоком уровне, прозрачно и открыто, а также создание равных условий для каждого абитуриента является одной из постоянных приоритетных задач коллектива нашего университета.