Jizzaxda ingliz tili o‘qituvchilari uchun ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi.
Jizzax viloyatidagi ingliz tili o‘qituvchilarining malakasini oshirish, ularga zamonaviy metodik yondashuvlar, innovatsion texnologiyalar va 21-asr ko‘nikmalarini dars jarayoniga tatbiq etishda amaliy ko‘nikmalar berish maqsadida Jizzax davlat pedagogika universiteti, AQSH Elchixonasi hamda Amerika Kengashi hamkorligida “Jizzakh Alumni Community” doirasida navbatdagi ilmiy-amaliy anjuman tashkil etildi.
Joriy yilning 28-noyabr kuni Jizzaxda “Future-Ready English Classrooms: Innovation, Technology, and Skills” nomli konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Jizzax viloyati ingliz tili o‘qituvchilari, “Jizzakh Alumni” a’zolari, ingliz tili mutaxassislari, assistent o‘qituvchilar hamda ingliz tili o‘rganuvchilari ishtirok etdi.
Anjuman ingliz tili darslarini innovatsion, zamonaviy va o‘quvchi markaziga yo‘naltirilgan metodikalar asosida rivojlantirish, ta’lim jarayoniga yangi texnologiyalarni tatbiq etish, shuningdek o‘qituvchi va o‘quvchilarda XXI asr kompetensiyalarini shakllantirishni maqsad qilgan.
To‘rt soat davom etgan tadbir davomida taqdimotchilar o‘zlarining ilg‘or tajribalari bilan o‘rtoqlashdi. Ishtirokchilar sun’iy intellekt vositalari, raqamli platformalar va interaktiv ilovalar yordamida darslarni samarali tashkil etish bo‘yicha amaliy tavsiyalar oldilar. Muloqot, tanqidiy fikrlash, hamkorlik va ijodkorlik kabi muhim ko‘nikmalarni o‘quv jarayoniga tatbiq etish usullari esa bevosita mashg‘ulotlar orqali namoyish etildi.
Tadbir mahalliy o‘qituvchilar, xalqaro ekspertlar va yosh liderlar o‘rtasida tajriba almashinuvi va professional hamkorlikni yanada mustahkamladi. Konferensiya natijasida ishtirokchilarda zamonaviy dars metodlari bo‘yicha yangi qarashlar shakllanib, Jizzaxdagi ingliz tili ta’limida yangi imkoniyatlar ochildi.
Anjumandan so‘ng o‘qituvchilar o‘z faoliyatida qo‘llashi mumkin bo‘lgan ko‘plab g‘oyalar, texnologik vositalar va metodik yondashuvlar bilan boyib qaytdilar.

В Джизаке прошла научно-практическая конференция для учителей английского языка.
С целью повышения квалификации учителей английского языка в Джизакской области, предоставления им практических навыков по применению современных методических подходов, инновационных технологий и навыков 21-го века в учебном процессе, Джизакский государственный педагогический университет совместно с Посольством США и Американским Советом организовали очередную научно-практическую конференцию в рамках программы «Jizzakh Alumni Community».
28 ноября текущего года в Джизаке прошла конференция под названием «Future-Ready English Classrooms: Innovation, Technology, and Skills». В мероприятии приняли участие учителя английского языка Джизакской области, члены организации «Jizzakh Alumni,» специалисты по английскому языку, преподаватели-ассистенты, а также изучающие английский язык.
Конференция нацелена на развитие уроков английского языка на основе инновационных, современных и ориентированных на учащихся методик, внедрение новых технологий в образовательный процесс, а также формирование у преподавателей и учеников компетенций XXI века.
В ходе четырёхчасового мероприятия докладчики поделились своим передовым опытом. Участники получили практические рекомендации по эффективной организации уроков с использованием инструментов искусственного интеллекта, цифровых платформ и интерактивных приложений. Способы внедрения в учебный процесс таких важных навыков, как коммуникация, критическое мышление, сотрудничество и креативность, были наглядно продемонстрированы непосредственно во время практических занятий.
Мероприятие способствовало укреплению обмена опытом и профессионального сотрудничества между местными учителями, международными экспертами и молодыми лидерами. В результате конференции у участников сформировались новые взгляды на современные методы преподавания, что открыло новые возможности для обучения английскому языку в Джизаке.
После конференции преподаватели вернулись, обогащенные множеством идей, технологических средств и методических подходов, которые они смогут применить в своей деятельности.