Jizzax davlat pedagogika universitetida navbatdagi yangi binoning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Universitetining-axborot-resurs markazi qaytadan ta’mirlanib foydalanishga topshirildi. Bugun markazning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
-Axborot resurs markazining yangitdan ta’mirlanib ochilishi talabalar va kitobxonlar uchun ayni muddao bo‘ldi, – deydi universitet rektori Sh.Sharipov —Nasib bo‘lsa, axborot resurs markazi ko‘plab kitobxonlarni, ilmiy tadqiqotchilarni jalb qiladi va albatta qilingan mehnatlar natijasini olamiz.
Ochilish marosimida viloyat hokimligi mas’ullari, viloyat huquq tartibot idoralari vakillari, tashkilotlar rahbarlari , talaba yoshlar va faxriy ustozlar ishtirok etishdi.
Yangi axborot resurs markazi universitet uchun bayramga tuhfa bo‘ldi.
-Bu yil universitetimiz uchun omadli bo‘ldi, oliygohimiz 50-yillik tantanalarini nishonladi, – deydi universitet ARM rahbari R. Ishnazarova – Axborot resurs markazimizning eski binosi 250 o‘ringa mo‘ljallangan edi. Bugungi markazimiz umumiy hisobda 500 nafar kitobxon o‘quvchilar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, bu yerda yangi elektron o‘quv zallari kitobxonlar xizmatiga tayyor 3-qavatda qurib foydalanishga topshirilgan avtomatlashtirilgan o‘quv zali talabalar va mustaqil foydalanuvchilar xizmat qiladi. Ushbu yangi avtomatlashtirilgan o‘quv zali 30 ming adabiyotlar va 40 mingdan ziyod kitoblarning elektron versiyalari bilan ta’minlangan.
ARMda «Universitet tarixi» muzeyi ochildi.
Yangi va barcha sharoitlarga ega markazda axborot-kommunikatsiya vositalarining so‘nggi yutuqlari mujassamlashtirilgan. Unda mutolaa zallari, muhokama va kompyuter xonalari, media-studiyalar, zakovat va kibersport xonasi, ma’lumot almashish imkonini beruvchi video tarmoq, tezkor wi-fi tarmog‘i mavjud. Mazkur markaz 180 ming kitob fondiga ega bo‘lib, bir vaqtning o‘zida 500 nafarga yaqin kitobxonga xizmat ko‘rsata oladi.
Axborot markazida «Universitet tarixi» muzeyining ochilishi 50-yillik tantanalarini nishonlayotgan ta’lim muassasasi va barcha tashrif buyuruvchilar uchun tuhfa desak mubolag‘a qilmagan bo‘lamiz. Muzeyda universitet 50-yillik tarix mujassam. Tarixiy qo‘lyozmalar, universitet qurilishi bilan bog‘liq hujjatlar va boshqa eksponatlar tashrif buyuruvchilarda katta qiziqish uyg‘otishi shubhasiz.
Jizzax davlat pedagogika universiteti Axborot-resurs markazi rekonstruksiya qilish bo‘yicha loyiha smeta hujjatlari  “GOLD PROJECT SERVICE” MChJ tomonidan  tayyorlangan. Loyihaning umumiy qiymati 7,28 mlrd ni tashkil qiladi.  Yangi ta’mirdan chiqqan ushbu Axborot resurs markazi  mamlakatimizda kutubxonachilikning so‘nggi yutuqlari asosida bunyod etilgan an’anaviy, virtual hamda elektron kutubxona xizmatlarini ko‘rsatish orqali talabalar va professor-o‘qituvchilarga xizmat ko‘rsatuvchi ma’rifat markaziga aylanadi. Mazkur ta’mirlash ishlarini bajarish uchun universitetning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan 7285,0 mln so‘m miqdorida mablag‘lar ajratilgan

The opening ceremony of another new building was held at Jizzakh State Pedagogical University.
The university’s information resource center has been renovated and put into operation. The center’s opening ceremony was held today.
-The newly renovated and reopened Information Resource Center is a great opportunity for students and readers, says the university’s rector Sh. Sharipov. “I believe the Information Resource Center will attract many readers and researchers, and we will definitely get the results of our hard work.”
The opening ceremony was attended by officials of the regional administration, representatives of regional law enforcement agencies, heads of organizations, students, and honorary teachers.
The new information resource center was a festive gift for the university.
– This year was a lucky one for our university, our university celebrated its 50th anniversary, – says R. Ishnazarova, head of the university’s Information Resource Center – The old building of our Information Resource Center was designed for 250 seats. Today’s center is designed for a total of 500 readers, where new electronic reading rooms are ready for readers. An automated reading room, built on the 3rd floor and put into operation, serves students and independent users. This new automated reading room is equipped with 30 thousand publications and electronic versions of more than 40 thousand books.
The “University History” museum was opened at the Information Resource Center.
The new and fully equipped center incorporates the latest advances in information and communication technologies. It has reading rooms, discussion and computer rooms, media studios, an intelligence and cybersports room, a video network for information exchange, and a high-speed Wi-Fi network. This center has a collection of 180,000 books and can serve about 500 readers at a time.
It would not be an exaggeration to say that the opening of the “University History” museum in the information center is a gift for the educational institution celebrating its 50th anniversary and for all visitors. The museum embodies the 50th anniversary of the university. Historical manuscripts, documents related to the construction of the university, and other exhibits will undoubtedly arouse great interest among visitors.
The project estimate documents for the reconstruction of the Information Resource Center of Jizzakh State Pedagogical University were prepared by “GOLD PROJECT SERVICE” LLC. The total cost of the project is 7.28 billion. This newly renovated Information Resource Center will become an educational center serving students and faculty members by providing traditional, virtual and electronic library services based on the latest achievements of librarianship in our country. 7285.0 million soums were allocated from the university’s extrabudgetary funds for the implementation of these renovation works.