Jizzax davlat pedagogika universitetida navbatdagi yangi binoning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Universitetining-axborot-resurs markazi qaytadan ta’mirlanib foydalanishga topshirildi. Bugun markazning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
-Axborot resurs markazining yangitdan ta’mirlanib ochilishi talabalar va kitobxonlar uchun ayni muddao bo‘ldi, – deydi universitet rektori Sh.Sharipov —Nasib bo‘lsa, axborot resurs markazi ko‘plab kitobxonlarni, ilmiy tadqiqotchilarni jalb qiladi va albatta qilingan mehnatlar natijasini olamiz.
Ochilish marosimida viloyat hokimligi mas’ullari, viloyat huquq tartibot idoralari vakillari, tashkilotlar rahbarlari , talaba yoshlar va faxriy ustozlar ishtirok etishdi.
Yangi axborot resurs markazi universitet uchun bayramga tuhfa bo‘ldi.
-Bu yil universitetimiz uchun omadli bo‘ldi, oliygohimiz 50-yillik tantanalarini nishonladi, – deydi universitet ARM rahbari R. Ishnazarova – Axborot resurs markazimizning eski binosi 250 o‘ringa mo‘ljallangan edi. Bugungi markazimiz umumiy hisobda 500 nafar kitobxon o‘quvchilar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, bu yerda yangi elektron o‘quv zallari kitobxonlar xizmatiga tayyor 3-qavatda qurib foydalanishga topshirilgan avtomatlashtirilgan o‘quv zali talabalar va mustaqil foydalanuvchilar xizmat qiladi. Ushbu yangi avtomatlashtirilgan o‘quv zali 30 ming adabiyotlar va 40 mingdan ziyod kitoblarning elektron versiyalari bilan ta’minlangan.
ARMda «Universitet tarixi» muzeyi ochildi.
Yangi va barcha sharoitlarga ega markazda axborot-kommunikatsiya vositalarining so‘nggi yutuqlari mujassamlashtirilgan. Unda mutolaa zallari, muhokama va kompyuter xonalari, media-studiyalar, zakovat va kibersport xonasi, ma’lumot almashish imkonini beruvchi video tarmoq, tezkor wi-fi tarmog‘i mavjud. Mazkur markaz 180 ming kitob fondiga ega bo‘lib, bir vaqtning o‘zida 500 nafarga yaqin kitobxonga xizmat ko‘rsata oladi.
Axborot markazida «Universitet tarixi» muzeyining ochilishi 50-yillik tantanalarini nishonlayotgan ta’lim muassasasi va barcha tashrif buyuruvchilar uchun tuhfa desak mubolag‘a qilmagan bo‘lamiz. Muzeyda universitet 50-yillik tarix mujassam. Tarixiy qo‘lyozmalar, universitet qurilishi bilan bog‘liq hujjatlar va boshqa eksponatlar tashrif buyuruvchilarda katta qiziqish uyg‘otishi shubhasiz.
Jizzax davlat pedagogika universiteti Axborot-resurs markazi rekonstruksiya qilish bo‘yicha loyiha smeta hujjatlari  “GOLD PROJECT SERVICE” MChJ tomonidan  tayyorlangan. Loyihaning umumiy qiymati 7,28 mlrd ni tashkil qiladi.  Yangi ta’mirdan chiqqan ushbu Axborot resurs markazi  mamlakatimizda kutubxonachilikning so‘nggi yutuqlari asosida bunyod etilgan an’anaviy, virtual hamda elektron kutubxona xizmatlarini ko‘rsatish orqali talabalar va professor-o‘qituvchilarga xizmat ko‘rsatuvchi ma’rifat markaziga aylanadi. Mazkur ta’mirlash ishlarini bajarish uchun universitetning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan 7285,0 mln so‘m miqdorida mablag‘lar ajratilgan

В Джизакском государственном педагогическом университете состоялась церемония открытия очередного нового здания
Центр информационных ресурсов университета был отремонтирован и сдан в эксплуатацию. Сегодня состоялась церемония открытия центра.
— Реконструкция и открытие центра информационных ресурсов стало прекрасной возможностью для студентов и читателей, — сказал ректор университета Ш. Шарипов, — Если удастся, информационно-ресурсный центр привлечет много читателей, научных исследователей, и мы обязательно получим результаты проделанной работы.
В церемонии открытия приняли участие ответственные лица областного хокимията, представители правоохранительных органов области, руководители организаций, студенты и почетные преподаватели.
Новый центр информационных ресурсов стал подарком университету к празднику.
— Этот год был удачным для нашего университета, он отметил 50-летие, — говорит руководитель ЦИР университета Р.Ишназарова, — старое здание нашего центра информационных ресурсов было рассчитано на 250 мест. Сегодня наш центр рассчитан в общей сложности на 500 читателей, где к обслуживанию читателей готовы новые электронные учебные классы, построен и сдан в эксплуатацию автоматизированный учебный зал на 3-м этаже, обслуживающий студентов и самостоятельных пользователей. Этот новый автоматизированный учебный зал оснащен 30 000 экземпляров литературы и электронными версиями более 40 000 книг.
В ЦИР открылся музей «История университета».
В новом и оснащенном всеми условиями центре воплощены последние достижения информационно-коммуникационных средств. В нем есть читальные залы, комнаты для обсуждения и компьютеров, медиастудии, кабинет интеллекта и киберспорта, видеосеть, позволяющая обмениваться информацией, быстрая сеть wi-fi. Центр располагает 180 тысячами книжных фондов и одновременно может обслуживать около 500 читателей.
Не будет преувеличением сказать, что открытие музея «История университета» в Информационном центре – это подарок для учебного заведения, отмечающего свое 50-летие, и для всех посетителей. В музее воплощена 50-летняя история университета. Исторические рукописи, документы, связанные со строительством университета, и другие экспонаты, несомненно, вызовут большой интерес у посетителей.
Проектно-сметную документацию реконструкции Центра информационных ресурсов Джизакского государственного педагогического университета подготовило ООО «GOLD PROJECT SERVICE». Общая стоимость проекта составляет 7,28 миллиарда долларов. Этот недавно отремонтированный Информационно-ресурсный центр станет образовательным центром, обслуживающим студентов и преподавателей, предоставляя традиционные, виртуальные и электронные библиотечные услуги, основанные на последних достижениях библиотечного дела в нашей стране. На проведение данных ремонтных работ из внебюджетных фондов университета выделены средства в размере 7 285,0 млн сумов.