Jizzax davlat pedagogika universitetida kasbiy rivojlanish seminari bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Fizika-matematika fanlari nomzodi, Bilim va malaka hamda baholash agentligi huzuridagi Ilmiy-o‘quv-amaliy markazi boshlig‘i o‘rinbosari, Barotov Akmal Abdumajitovich “Pedagogik o‘lchov vositalari va ularni yaratish shartlari” mavzusida ma’ruza qildi.
Ma’ruzada quyidagi masalalar yoritildi:
• Pedagogik o‘lchov vositalari va ularning asosiy funksiyalari: hisobga olish, nazoratli- tuzatish, o‘rgatish, tarbiyaviy va attestasion funksiyalar;
• Testlarning tasnifi va test topshiriqlarining qiyinlik darajasi;
• Pedagogik o‘lchov vositalarini yaratish ketma-ketligi va algoritmi;
• Testga qo‘yiladigan talablar va ta’lim maqsadlarida Bloоm taksonomiyasining qo‘llanilishi;
• Pedagogik o‘lchov vositalaridagi mumkin bo‘lgan xatoliklar.
Pedagogik o‘lchov vositasi (test varianti) – bu ta’lim oluvchilarning tayyorgarlik darajasini tizimli va asosli baholash uchun yaratilgan, turli qiyinchilik darajasidagi va o‘ziga xos shakldagi topshiriqlar tizimi ekanligi ta’kidlandi.
Seminar ishtirokchilari uchun amaliy misollar va tavsiyalar berilib, pedagogik faoliyat sifatini oshirishga qaratilgan muhim bilimlar taqdim etildi.

A professional development seminar was held at Jizzakh State Pedagogical University.
A seminar was organized at the Culture Palace of Jizzakh State Pedagogical University as part of the continuous professional development day. The event included useful scientific and practical information for educators.
At the seminar, Candidate of Physical and Mathematical Sciences, Deputy Head of the Scientific-Educational-Practical Center under the Agency for Knowledge, Skills, and Assessment, Barotov Akmal Abdumajitovich, gave a lecture on the topic “Pedagogical Measurement Tools and the Conditions for Their Creation.”
The lecture covered the following topics:
• Pedagogical measurement tools and their main functions: accounting, control-correction, teaching, educational, and attestation functions;
• Classification of tests and the difficulty level of test tasks;
• The sequence and algorithm for creating pedagogical measurement tools;
• Requirements for tests and the application of Bloom’s Taxonomy in educational goals;
• Possible errors in pedagogical measurement tools.
It was emphasized that a pedagogical measurement tool (test version) is a system of tasks with varying difficulty levels and specific formats, created for the systematic and valid assessment of learners’ preparedness levels.
Practical examples and recommendations were given to the seminar participants, providing important knowledge aimed at improving the quality of pedagogical activities.