JDPUda “Xotira muqaddas-xotira sharaf” mavzuida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida 9-may Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan o‘tkazilgan tadbir Harbiy orkestrning chiqishi bilan boshlandi. Shundan so‘ng ekranda tadbir munosabati bilan tayyorllangan videoroli knamoyish etildi. Inson – hayotning gultoji. Uning qadri, hurmati har doim e’zozga loyiqdir. Xalqimizga xos xislatlar haqida gapirganda, albatta, qadr-qimmat, mehr-oqibat kabi fazilatlar tilga olinadi. Xotira shunday ruhiy-ma’naviy qudratki, u insonning insonligini anglatuvchi, uni o‘tmish va istiqbol bilan bog‘lab turuvchi buyuk qadriyatdir. U olamdan o‘tgan ajdodlarni eslashgina emas, balki yillar davomida sadoqat bilan mehnat qilgan ustozlar xotirasini hurmatlash hamdir. Universitet media-markazi tomnidan tayyorlangan videolavhada ana shu ta’riflarga loyiq  universitetda ko‘p yillar faoliyat yuritgan marhum ustozlar va faxriylar hayoti namoyish etildi.
“Inson xotira bilan tirik, qadr bilan ulug‘. O‘tganlarni, ularning xayrli ishlarini, jasoratini yodga olmoq, e’zozlamoq xalqimizga xos ezgu fazilatlardandir. Ushbu kun mustaqil O‘zbekistonda asrlar davomida kahramona, o‘lkamizni himoya kilgan, uning erkinligi, mustaqilligi va xalqining tinchligi uchun kurashgan vatandoshlar xotirasiga bag‘ishlangan. Xotira va qadrlash tushunchasi chuqur ma’noga egadir. Ushbu kunda fashizmga qarshi kurashishlarda qatnashgan, o‘z Vatanini himoya qilishda jonini fido kilgan, shuningdek To‘maris, Shiroq, Spitamen, Jaloliddin Manguberdi, Nadjmiddin Kubro, kabi kahramonlar va asrlar davomida xalq orzu qilgan erkinlik uchun kurashgan Qodiriy, Behbudiy, Munavvar-qori, Cho‘lpon, Avloniy, Fitrat, Usmon Nosir kabi milliy kahramonlarimizni ruhini shod etib eslash ham farz ham karzdir. Insoniyat ikkinchi jahon urushida katnashgan, bu ayovsiz jangu jadalda kahramonlarcha halok bo‘lganlar xotirasini aslo unutmaydi. Bugungi tadbir ham ana shunday insonlar yana bir bor tilga olindi. Xotirlandi. Talabalarimiz tomonidan tayyorlangan sahna ko‘rinishlari barchani ta’sirlantirdi deb o‘ylayman”- deydi universitet rektori Sh.Sharipov
Xabaringiz bor 9 may-Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan  universitetda xotira turnirlari o‘tkazldi. Tadbirda Universitetda uzoq yillar faoliyat olib borgan taniqli jamoat faoli, shoira Sharofat Botirova xotirasiga bag‘ishlangan sport musobaqalarida g‘olib bo‘lgan jamoalar taqdirlandi. Tadbirda marhum shioraning farzandlari ham ishtirok etib, tdbir tashkilotchilariga o‘z minnatdorchiliklarini bildirishdi.
O‘ziga xos tarzda bo‘lib o‘tgan tadbirda Musiqiy madaniyat  fakulteti talaba teatr studiyasi tomonidan tayyorlangan “Xotira –muqaddas, Xotira-mangu” spektakli, harbiy vatanparvarlik chiqishlar, ikkinchi jaxon urushi aks etgan ta’sirli sahnaviy ko‘rinishlar, Vatan, onani ulug‘luvchi kuy-qo‘shiqlar tomoshabinlarda chuqur taassurot qoldirdi.
Xotirani asrash, xotirani ehtiyot qilish – bu bizning o‘zimiz va avlodlar oldidagi axloqiy burchimizdir. Xotira – bizning boyligimiz. Kechagi kun saboqlarini, xalqimiz kelajagi yo‘lida tinimsiz mehnat qilgan insonlarni xotirlash bugungi kunimizni qadrlashga o‘rgatadi. Xotira bu – tarix. U kechagi o‘tmishni, ajdodlar o‘gitini, milliy merosimizni anglatib turuvchi – muqaddas kitob zarvaraqlaridek hayotimizni yoritib turadi. Shu bois, inson o‘z xotira boyliklarini qadrlaydi. Jizzax davlat pedagogikau nviersitetida bo‘lib o‘tgan tadbir ana shu ezgu hoyani o‘zida mujassamlashtirgan tadbir bo‘ldi desak xato qilmagan bo‘lamiz.

В ДжГПУ прошло духовно-просветительское мероприятие на тему «Память священна – память вечна»
Мероприятие, проведенное в Джизакском государственном педагогическом университете в связи с Днем памяти и благодарности 9 Мая, началось с выступления Военного оркестра. После этого на экране был показан подготовленный к мероприятию видеоролик. Человек — венец жизни. Его ценность, уважение всегда достойны почёта. Когда говорим о качествах нашего народа, конечно же, упоминаются такие качества, как достоинство и доброта. Память – это такая нравственно-духовная сила, что она является великой ценностью, знаменующей гуманность человека и связывающей его с прошлым и будущим. Это не только память о предках, которые ушли из жизни, но и почтить память наставников, которые верно трудились годами. В видеоролике, подготовленном медиацентром университета показана жизнь покойных преподавателей и ветеранов, проработавших в университете долгие годы, достойных этих описаний.
«Человек жив памятью, большой ценностью. Помнить и чтить прошлое, свои добрые дела, мужество – одно из благородных качеств нашего народа. Этот день посвящен памяти соотечественников, веками боровшихся за свободу, независимость и мир народа в независимом Узбекистане. Понятие памяти и признательности имеет глубокий смысл. В этот день такие герои, как Тумарис, Широк, Спитамен, Джалалуддин Мангуберди, Наджмиддин Кубро, участвовавшие в борьбе с фашизмом и отдавшие свои жизни в защиту своей Родины, и сражавшиеся за ту свободу, о которой веками мечтал народ, Кадири , Бехбуди, Мунаввар Кори, Чулпон, Авлони, Фитрат, Усман Насир, наши национальные герои, долг и обязанность помнить о них с радостью. Человечество никогда не забудет память об участниках Великой Отечественной войны, героически погибших в этой жестокой битве. О таких людях в очередной раз говорилось на сегодняшнем мероприятии. Вспоминались. Думаю, всех впечатлили номера, подготовленные нашими студентами, — сказал ректор университета Ш. Шарипов.
Как известно, в честь 9 мая — День памяти и почести в университете прошли памятные турниры. На мероприятии были награждены команды-победители спортивных соревнований, посвященных памяти известного общественного деятеля, поэтессы Шарофат Ботировой, много лет проработавшей в университете.  Также на мероприятии приняли участие дети покойной поэтессы и выразили благодарность организаторам мероприятия.
На уникальном мероприятии выступили спектакль «Память священна – память вечна», подготовленный студенческой театральной студией факультета музыки и культуры, военно-патриотические номера, яркие постановочные номера, изображающие Вторую мировую войну, Родину, песни, восхваляющие мать. глубокое впечатление на зрителей.
Сохранение памяти, беречь память – наш моральный долг перед собой и перед поколениями. Память — наше богатство. Воспоминание уроков вчерашнего дня, людей, неустанно трудившихся во имя будущего нашего народа, учит нас ценить сегодняшний день. Память — это история. Он освещает нашу жизнь, как лепестки священной книги, символизируя вчерашнее прошлое, наследие предков, наше национальное достояние. Поэтому человек ценит богатство своей памяти. Не будет ошибкой сказать, что мероприятие, проведенное в Джизакском государственном педагогическом университете, стало событием, воплощающим эту благородную идею.