JDPUda “Ta’limni rivojlantirish strategiyasi: qadriyatlarga asoslangan taraqqiyot” mavzusidagi xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Xalqaro konferensiya mehmonlari JDPUda
Jizzax davlat pedagogika universiteti tashkil etilganligining 50 yilligi munosabati bilan Jizzax davlat pedagogika universitetida 2024 yil 27-28 sentyabr kunlari bo‘lib o‘tadigan “Ta’limni rivojlantirish strategiyasi: qadriyatlarga asoslangan taraqqiyot” mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘z ishini dastlab konferensiyada ishtirok etadigan xorijlik mehmonlarni kutib olish bilan boshladi.
Xalqaro va xorijiy ekspertlar, respublikamizdagi yetakchi oliy ta’lim muassasalari olimlari va ommaviy axborot vositalari vakillari qatnashgan ushbu anjumanni Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori Sh.Sharipov ochib berdi.
Konferensiyada 22 ta davlatdan 100 dan oshiq olimlar ishtirok etishdi. Konferensiyaning yalpi majlisidagi asosiy so‘zlovchilar dunyoning eng top jumladan dunyoda uchinchi o‘rinda turuvchi Buyuk Britaniyaning Oksford , dunyoda to‘qqizinchi o‘rinda turuvchi pedagogikada esa dunyoda birinchilardan deb hisoblangan London Universitet kollejidan, Yangi Zelandiyadagi Oklend, AQSHning Pensilvaniya davlat universitetlaridan olimlar taklif etildi.
Konferensiya: Globallashgan dunyoda qadriyatlarga asoslangan ta’lim paradigmalari, Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida ta’lim maqsadlari –Innovatsiya va tadqiqotga asoslangan oliy pedagogik ta’lim –To‘rtinchi sanoat inqilobining ta’lim jarayonlariga transformatsiyasi –Ta’lim sohasida keng ilmiy yondashuvli va progressiv ilg‘or texnologiyalar –XXI-asrda chet tillarni oʻqitish va amaliy tilshunoslik (FLTAL) kabi dolzarb masalalarga bag‘ishlandi.
Ilmiy tadqiqot ishlari olib borayotgan va shu yo‘nalishga qiziqish bildirgan barcha darajadagi tadqiqotchilar, professor-o‘qituvchilarni birlashtirishga, nazariya va amaliyot o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish hamda tadqiqot natijalarini amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha turli nuqta-i nazarlarni o‘rganishga qaratilgan konferensiyaning taqdirlash marosimida barcha xorijlik olimlarga universitetning 50 yillik tantalari munosabati bilan esdaliksovg‘lari topshirildi.Quvonarlisi shuki, Ozarbayjon davlat pedagogika universiteti prorektori Mohira Huseynova Jizzaх davlat pedagogika universiteti rektori Sh.Sharipovga Ozarbayjon davlat pedagogika universitetining faxriy doktori unvonini tantanali ravishda topshirdi. O‘z navbatida Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori ham Mohira Huseynovaga Jizzax davlat pedagogika universiteti faxriy doktori unvonini topshirdi.
Shuningdek, konferensiya doirasida OAV vakillari, xorijlik va mahalliy olimlar ishtirokida «Jizzax davlat pedagogika universiteti 50 yoshda» mavzusida matbuot anjumani ham bo‘lib o‘tdi. Unda universitetning 50-yillik faoliyati, bugungi kun hamda yaratilgan sharoitlar haqida so‘z bordi. Savol-javoblar asosida o‘tgan matbuot anjumani universitet hududiga qilingan press-tur bilan yakun topdi.
Muhokamalar bahs-munozaralarga boy bo‘lgan konferensiya tushdan so‘ng o‘z ishini sho‘balarga bo‘lingan holda davom ettirdi.
Yakunida, kun tartibida muhokama qilingan masalalar yuzasidan tegishli tavsiyalar ishlab chiqildi va konferensiya materiallarini to‘plam shaklida chop etishga kelishib olindi.

В ДжГПУ прошла международная конференция «Стратегия развития образования: развитие на основе ценностей».
Гости международной конференции в ДжГПУ
В связи с 50-летием образования Джизакского государственного педагогического университета международная конференция на тему «Стратегия развития образования: развитие на основе ценностей», которая пройдет 27-28 сентября 2024 года в Джизакском государственном педагогическом университете, начала свою работу с приветствия иностранных гостей, которые примут участие в конференции.
Конференцию, в которой приняли участие международные и зарубежные эксперты, ученые ведущих высших учебных заведений республики и представители средств массовой информации, открыл ректор Джизакского государственного педагогического университета Ш.Шарипов.
В конференции приняли участие более 100 ученых из 22 стран. Основными докладчиками на пленарном заседании конференции были приглашенные ученые из Лондонского университетского колледжа, который считается первым в мире по педагогике, который считается первым в мире по педагогике, занимающим третье место в мире. мира, Оксфорд в Великобритании, занимающий третье место в мире, Окленд в Новой Зеландии, университеты штата Пенсильвания в США.
Конференция посвящена таким актуальным вопросам, как: Парадигмы образования, основанные на ценностях в глобализированном мире; Цели образования в Стратегии развития Нового Узбекистана; Высшее педагогическое образование, основанное на инновациях и исследованиях; Трансформация четвертой промышленной революции в образовательные процессы; Широкий научный подход и прогрессивные передовые технологии в сфере образования; Преподавание иностранных языков и прикладная лингвистика в XXI веке (FLTAL).
На церемонии награждения конференции, направленной на объединение исследователей, профессоров и преподавателей всех уровней, ведущих научно-исследовательскую работу и проявивших интерес к этому направлению, развитие связей между теорией и практикой, изучение различных точек зрения по внедрению результатов исследований в практику, всем зарубежным ученым были вручены памятные подарки в связи с 50-летием университета. Отрадно, что проректор Азербайджанского государственного педагогического университета Махира Гусейнова торжественно присвоила звание почетного доктора Азербайджанского государственного педагогического университета ректору Джизакского государственного педагогического университета Ш.Шарипову. В свою очередь ректор Джизакского государственного педагогического университета присвоил Махире Гусейновой звание почетного доктора Джизакского государственного педагогического университета.
Конференция, дискуссии на которой были полны противоречий, продолжила свою работу во второй половине дня, разделившись на секции.
По итогам были разработаны соответствующие рекомендации по обсужденным вопросам повестки дня и достигнута договоренность о публикации материалов конференции в виде сборника.