JDPUda “Ta’limni rivojlantirish strategiyasi: qadriyatlarga asoslangan taraqqiyot” mavzusidagi xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Xalqaro konferensiya mehmonlari JDPUda
Jizzax davlat pedagogika universiteti tashkil etilganligining 50 yilligi munosabati bilan Jizzax davlat pedagogika universitetida 2024 yil 27-28 sentyabr kunlari bo‘lib o‘tadigan “Ta’limni rivojlantirish strategiyasi: qadriyatlarga asoslangan taraqqiyot” mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘z ishini dastlab konferensiyada ishtirok etadigan xorijlik mehmonlarni kutib olish bilan boshladi.
Xalqaro va xorijiy ekspertlar, respublikamizdagi yetakchi oliy ta’lim muassasalari olimlari va ommaviy axborot vositalari vakillari qatnashgan ushbu anjumanni Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori Sh.Sharipov ochib berdi.
Konferensiyada 22 ta davlatdan 100 dan oshiq olimlar ishtirok etishdi. Konferensiyaning yalpi majlisidagi asosiy so‘zlovchilar dunyoning eng top jumladan dunyoda uchinchi o‘rinda turuvchi Buyuk Britaniyaning Oksford , dunyoda to‘qqizinchi o‘rinda turuvchi pedagogikada esa dunyoda birinchilardan deb hisoblangan London Universitet kollejidan, Yangi Zelandiyadagi Oklend, AQSHning Pensilvaniya davlat universitetlaridan olimlar taklif etildi.
Konferensiya: Globallashgan dunyoda qadriyatlarga asoslangan ta’lim paradigmalari, Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida ta’lim maqsadlari –Innovatsiya va tadqiqotga asoslangan oliy pedagogik ta’lim –To‘rtinchi sanoat inqilobining ta’lim jarayonlariga transformatsiyasi –Ta’lim sohasida keng ilmiy yondashuvli va progressiv ilg‘or texnologiyalar –XXI-asrda chet tillarni oʻqitish va amaliy tilshunoslik (FLTAL) kabi dolzarb masalalarga bag‘ishlandi.
Ilmiy tadqiqot ishlari olib borayotgan va shu yo‘nalishga qiziqish bildirgan barcha darajadagi tadqiqotchilar, professor-o‘qituvchilarni birlashtirishga, nazariya va amaliyot o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish hamda tadqiqot natijalarini amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha turli nuqta-i nazarlarni o‘rganishga qaratilgan konferensiyaning taqdirlash marosimida barcha xorijlik olimlarga universitetning 50 yillik tantalari munosabati bilan esdaliksovg‘lari topshirildi.Quvonarlisi shuki, Ozarbayjon davlat pedagogika universiteti prorektori Mohira Huseynova Jizzaх davlat pedagogika universiteti rektori Sh.Sharipovga Ozarbayjon davlat pedagogika universitetining faxriy doktori unvonini tantanali ravishda topshirdi. O‘z navbatida Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori ham Mohira Huseynovaga Jizzax davlat pedagogika universiteti faxriy doktori unvonini topshirdi.
Shuningdek, konferensiya doirasida OAV vakillari, xorijlik va mahalliy olimlar ishtirokida «Jizzax davlat pedagogika universiteti 50 yoshda» mavzusida matbuot anjumani ham bo‘lib o‘tdi. Unda universitetning 50-yillik faoliyati, bugungi kun hamda yaratilgan sharoitlar haqida so‘z bordi. Savol-javoblar asosida o‘tgan matbuot anjumani universitet hududiga qilingan press-tur bilan yakun topdi.
Muhokamalar bahs-munozaralarga boy bo‘lgan konferensiya tushdan so‘ng o‘z ishini sho‘balarga bo‘lingan holda davom ettirdi.
Yakunida, kun tartibida muhokama qilingan masalalar yuzasidan tegishli tavsiyalar ishlab chiqildi va konferensiya materiallarini to‘plam shaklida chop etishga kelishib olindi.

An international conference on “Education Development Strategy: Development Based on Values” was held at JSPU.
Guests of the international conference are at JSPU
In connection with the 50th anniversary of the establishment of the Jizzakh State Pedagogical University, the international conference on the topic “Education Development Strategy: Value-Based Development” will be held at the Jizzakh State Pedagogical University on September 27-28, 2024 started its work by welcoming the foreign guests who will participate in the conference.
Rector of Jizzakh State Pedagogical University Sh. Sharipov opened this conference, which was attended by international and foreign experts, scientists of leading higher education institutions of our republic, and representatives of mass media.
More than 100 scientists from 22 countries participated in the conference. The main speakers at the plenary session of the conference were invited scientists from London University College, which is considered to be the first in the world in pedagogy, which is considered to be the first in the world in pedagogy, which is ranked third in the world, Oxford in Great Britain, which ranks third in the world, Auckland in New Zealand, Pennsylvania state universities in the USA .
The conference was devoted to the following topical issues: – Value-based educational paradigms in a globalized world, – Educational goals in the development strategy of new Uzbekistan, – Higher pedagogical education based on innovation and research, – Transformation of the fourth industrial revolution into educational processes, – Broad scientific approach and progressive advanced technologies in the field of education, – Foreign Language Teaching and Applied Linguistics in the 21st Century (FLTAL).
The purpose of the conference is to unite researchers, professors and teachers of all levels who are conducting scientific research and are interested in this direction, to develop connections between theory and practice, and to study different points of view on the implementation of research results. At the awarding ceremony, all foreign scientists were given souvenirs in connection with the 50th anniversary of the university. It is gratifying that the vice-rector of the Azerbaijan State Pedagogical University Mahira Huseynova solemnly awarded the title of honorary doctor of the Azerbaijan State Pedagogical University to the rector of the Jizzakh State Pedagogical University Sh. Sharipov. In turn, the rector of Jizzakh State Pedagogical University awarded Mahira Huseynova with the title of honorary professor of Jizzakh State Pedagogical University.
The conference, whose discussions were full of controversy, continued its work in the afternoon, divided into branches.
In the end, relevant recommendations were developed on the issues discussed on the agenda and it was agreed to publish the conference materials in the form of a collection.