JDPUda talabalarni turar joy bilan ta’minlash bo‘yicha tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda
Yangi 2026/2027 o‘quv yili oldidan Jizzax davlat pedagogika universitetida talabalar turar joylari, ijara xonadonlari hamda abituriyentlarni joylashtirish bo‘yicha tayyorgarlik ishlari tizimli ravishda olib borilmoqda.
Ayni paytda universitet tasarrufida 5 ta talabalar turar joyi mavjud bo‘lib, ularning umumiy sig‘imi 2 016 o‘rinni tashkil etadi. Shuningdek, yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik doirasida universitetga yaqin hududlardan qariyb 500 ta ijara xonadoni o‘rganilib, ro‘yxatga olindi. Mazkur xonadonlar orqali 3 500 nafargacha talabani ijara asosida joylashtirish imkoniyati yaratilgan.
Abituriyentlar va talabalarni joylashtirish jarayonlarini tezkor muvofiqlashtirish maqsadida universitetda Ma’lumotlar markazi faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Markazda 51 nafar tyutor navbatchiligi tashkil etilgan bo‘lib, yangi o‘quv yilida birinchi kursga tavsiya etilgan abituriyentlarga hujjatlarni rasmiylashtirish va turar joy masalalarida amaliy ko‘mak ko‘rsatish uchun 25 nafarga yaqin tyutor biriktirilishi rejalashtirilgan.
Mazkur tizim orqali talabalar va abituriyentlarni qulay, xavfsiz hamda universitetga yaqin turar joylar bilan ta’minlash, joylashtirish jarayonlarini tizimli va shaffof tashkil etish ko‘zda tutilgan.

JDPU Is Preparing to Provide Students with Accommodation
Ahead of the new 2026/2027 academic year, systematic preparatory work is being carried out at Jizzakh State Pedagogical University regarding student dormitories, rental accommodations, and the placement of applicants.
Currently, the university has 5 student dormitories under its administration, with a total capacity of 2,016 places. Additionally, as part of the preparations for the new academic year, nearly 500 rental accommodations in areas close to the university have been surveyed and registered. Through these accommodations, the possibility of housing up to 3,500 students on a rental basis has been created.
In order to promptly coordinate the placement processes of applicants and students, a Data Center has been established at the university. The center has organized duty shifts for 51 tutors, and it is planned to assign around 25 tutors to provide practical assistance to applicants recommended for the first year in the new academic year regarding document processing and housing matters.
Through this system, it is intended to provide students and applicants with comfortable, safe, and university-close accommodations, and to organize the placement processes in a systematic and transparent manner.
Ahead of the new 2026/2027 academic year, systematic preparatory work is being carried out at Jizzakh State Pedagogical University regarding student dormitories, rental accommodations, and...