JDPUda «Ma’rifatli ayol-farovon jamiyat tayanchi» mavzusida konferensiya o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi huzuridagi “Ayol ma’rifati” nomli ilmiy-ijodiy soha vakillaridan iborat Jamoatchilik kengashi tomonidan tashkillashtirilgan “Ma’rifatli ayol-farovon jamiyat tayanchi” mavzusidagi ilmiy-amaliy konferensiyada viloyatimizdagi barcha OTMlardan olima, ijodkor xotin-qizlar ishtirok etishdi.
ZOOM platformasi orqali ulanib o‘tkazilgan anjumanda yurtimizda xotin-qizlarning ilm olish­lari uchun yaratilgan imkoniyatlar, islom dinida ayollarning ilmli bo‘lishining ahamiyati hamda oilalardagi ma’naviy-axloqiy mu­hitni mus­­tahkamlash xususida so‘z yuritildi.
Mamlakatimizda xotin-qizlarni ilmiy faoliyatga keng jalb etish, ularning dasturiy ishlanmalari, innovatsion g‘oya­larini qo‘llab-quvvatlash borasida salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda. Bugun ham xotin-qizlarimiz farzand tarbiya­sida, turli sohalarda, mahallalarda fidoyilik ko‘rsatmoqda. So‘nggi yillarda xotin-qizlarning huquqiy mav­qeini yuksaltirish, oila ins­titutini himoya qilishga qaratilgan ko‘plab qonunlar, Pre­zident farmon va qarorlari qabul qilindi hamda ular amaliy jihatdan hayotga tatbiq etilmoqda.Tadbirda so‘z olganlar ana shu masalalarga alohida to‘xtalishdi. Tadbir so‘ngida faol ishtirokchilar taqdirlandi.

В ДжГПУ состоялась конференция на тему «Просвещенная женщина — опора процветающего общества».
В научно-практической конференции «Просвещенная женщина — опора процветающего общества,» организованной Общественным советом, состоящим из представителей научно-творческой сферы «Женское просвещение» при Комитете семьи и женщин Республики Узбекистан, приняли участие ученые, творческие женщины из всех вузов области.
На конференции, прошедшей через платформу ZOOM, говорилось о возможностях, созданных в нашей стране для получения женщинами знаний, важности образования женщин в исламской религии, а также укреплении духовно-нравственной среды в семьях.
В нашей стране проводится масштабная работа по широкому привлечению женщин к научной деятельности, поддержке их программных разработок и инновационных идей. И сегодня наши женщины проявляют самоотверженность в воспитании детей, в различных сферах деятельности и в махаллях. В последние годы было принято множество законов, указов и постановлений Президента, направленных на повышение правового статуса женщин и защиту института семьи, которые активно внедряются в жизнь. Выступавшие на мероприятии особо остановились на этих вопросах. В завершение мероприятия были награждены активные участники.