JDPUda ijodiy imtihonlar qanday o’tkazildi.
2024/2025-o‘quv yili qabulida kasbiy (ijodiy) imtihoni mavjud bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga ro‘yxatdan o‘tgan abituriyentlar uchun imtihonlar respublika bo‘yicha  53 ta oliy ta’lim muassasasida o‘tkazildi. Jizzax davlat pedagogika universitetida ham kasbiy (ijodiy) imtihonlar o’tkazildi. Abituriyentlar tasviriy san’at hamda musiqa yo‘nalishi bo‘yicha kasbiy (ijodiy) imtihonlarni topshirishga kelishgan.
-Bugun ertalabdan Jizzax davlat pedagogika universitetida kasbiy (ijodiy) imtihonlar boshlandi. Ta’kidlash joiz bu yil universitetga kasbiy(ijodiy) imtihon topshirish uchun 1966 nafar abituriyentlar hujjatlarini taqdim etishgan. universitetda abituriyentlarning imtihon topshirishlari va ota-onalar uchun ham barcha sharoitlar yaratilgan. hujjat taqdim etgan abituriyentlar orasida nogironligi mavjud abituriyentlarimiz ham bor. So‘zlashishda va nutqida nuqsoni bor yoshlarimizga surdo tarjimonlar orqali barcha ma’lumotlarni yetkazishga harakat qildik-deydi qabul komissiyasi mas’ul kotibi S.Nazarqosimov
Oliygohda imtihon jarayonlarini adolatli va shaffof o‘tkazilishini ta’minlash maqsadida barcha xonalarga kuzatuv kameralari o‘rnatilgan. Abituriyentlarning ota-onalari va ularning yaqinlari ham jarayonlarni onlayn kuzatib borishmoqda.
G‘allaorol tumanidan keldik. Nevaramga dalda bo‘lish uchun birga keldim,-deydi Soraxon Toshpo‘latova. Qarshiliklarimizga qaramay nevaram tasviriy san’at yo‘nalishini tanladi. Shu yo‘nalish bo‘yicha tahsil oldi. Barcha ota-onalar qator men ham nevaramga omad tilayman. Biz kuzatuvchilarga yaxshi sharoit yaratilgan. Salqin xonalarda o‘tirib, monitorlarda imtihon jarayonlarini kuzatib turibmiz.
Bugun erta tongdan shasht va ishtiyoq, hayajon bilan imtihonga tashrif buyurgan abituriyentlarni JDPU qabul komissiyasi a’zolari hamda universitet rahbariyati kutib oldi. Bugun ota-onalari do‘st-yorlari, yaqinlari davrasida imtihon oldi hayajonlari bilan ko‘zlari porlab turgan yoshlar uchun imtihon ilk katta hayotga tashlangan qadamdir.

Creative exams have started at JSPU
In the 2024/2025 academic year, the exams will be held in 53 higher education institutions across the country for applicants who are registered for undergraduate courses with a professional (creative) exam.
Professional (creative) exams have started today at Jizzakh State Pedagogical University. Applicants have come to take professional (creative) exams in the field of fine arts and music.
-Professional (creative) exams started this morning at Jizzakh State Pedagogical University. It should be noted that 1,966 applicants submitted their documents to the university this year to pass the professional (creative) exam. The university has created all conditions for applicants to take exams and for parents. Among the applicants who submitted documents, there are also applicants with disabilities. We tried to convey all the information to our young people with speech and language impairment through sign language interpreters, says S. Nazarqasimov, the responsible secretary of the admissions commission.
CCTV cameras have been installed in all rooms in order to ensure fair and transparent conduct of examination processes in the university. Parents of applicants and their relatives are also following the processes online.
We came from Gallaorol district. I came together to encourage my grandson, says Sorakhan Toshpolatova. Despite our objections, my grandson chose the field of visual arts. He studied in this direction. Like all parents, I wish my grandson good luck. Good conditions have been created for us observers. We are sitting in cool rooms and watching the exam process on the monitors.
The members of the JSPU admission commission and the university management welcomed the applicants who attended the exam early in the morning with enthusiasm and excitement. Today, the exam is the first step towards a big life for young people, whose eyes are shining with excitement before the exam in the company of their parents, friends and relatives.