JDPUda ijodiy imtihonlar qanday o’tkazildi.
2024/2025-o‘quv yili qabulida kasbiy (ijodiy) imtihoni mavjud bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga ro‘yxatdan o‘tgan abituriyentlar uchun imtihonlar respublika bo‘yicha  53 ta oliy ta’lim muassasasida o‘tkazildi. Jizzax davlat pedagogika universitetida ham kasbiy (ijodiy) imtihonlar o’tkazildi. Abituriyentlar tasviriy san’at hamda musiqa yo‘nalishi bo‘yicha kasbiy (ijodiy) imtihonlarni topshirishga kelishgan.
-Bugun ertalabdan Jizzax davlat pedagogika universitetida kasbiy (ijodiy) imtihonlar boshlandi. Ta’kidlash joiz bu yil universitetga kasbiy(ijodiy) imtihon topshirish uchun 1966 nafar abituriyentlar hujjatlarini taqdim etishgan. universitetda abituriyentlarning imtihon topshirishlari va ota-onalar uchun ham barcha sharoitlar yaratilgan. hujjat taqdim etgan abituriyentlar orasida nogironligi mavjud abituriyentlarimiz ham bor. So‘zlashishda va nutqida nuqsoni bor yoshlarimizga surdo tarjimonlar orqali barcha ma’lumotlarni yetkazishga harakat qildik-deydi qabul komissiyasi mas’ul kotibi S.Nazarqosimov
Oliygohda imtihon jarayonlarini adolatli va shaffof o‘tkazilishini ta’minlash maqsadida barcha xonalarga kuzatuv kameralari o‘rnatilgan. Abituriyentlarning ota-onalari va ularning yaqinlari ham jarayonlarni onlayn kuzatib borishmoqda.
G‘allaorol tumanidan keldik. Nevaramga dalda bo‘lish uchun birga keldim,-deydi Soraxon Toshpo‘latova. Qarshiliklarimizga qaramay nevaram tasviriy san’at yo‘nalishini tanladi. Shu yo‘nalish bo‘yicha tahsil oldi. Barcha ota-onalar qator men ham nevaramga omad tilayman. Biz kuzatuvchilarga yaxshi sharoit yaratilgan. Salqin xonalarda o‘tirib, monitorlarda imtihon jarayonlarini kuzatib turibmiz.
Bugun erta tongdan shasht va ishtiyoq, hayajon bilan imtihonga tashrif buyurgan abituriyentlarni JDPU qabul komissiyasi a’zolari hamda universitet rahbariyati kutib oldi. Bugun ota-onalari do‘st-yorlari, yaqinlari davrasida imtihon oldi hayajonlari bilan ko‘zlari porlab turgan yoshlar uchun imtihon ilk katta hayotga tashlangan qadamdir.

В ДжГПУ начались творческие экзамены
На приеме за 2024/2025 учебный год для абитуриентов зарегистрированных в образовательных направлениях бакалавриата с профессиональным (творческим) экзаменом для поступления пройдут в 53 высших учебных заведениях по республике.С сегодняшнего дня в Джизакском государственном педагогическом университете начались профессиональные (творческие) экзамены. Абитуриенты пришли сдавать профессиональные (творческие) экзамены в области изобразительного искусства и музыки.
— Сегодня с утра в Джизакском государственном педагогическом университете начались профессиональные (творческие) экзамены. Следует отметить, что в этом году для сдачи профессионального (творческого) экзамена в университет подали документы 1966 абитуриентов. В университете созданы все условия для сдачи экзаменов абитуриентам и родителям. Среди заявителей, подавших документы, есть и заявители с ограниченными возможностями. Нашим молодым людям с нарушениями речи и языка всю информацию мы постарались передать через сурдопереводчиков, — рассказывает ответственный секретарь приемной комиссии С.Назаркасимов.
В целях обеспечения справедливого и прозрачного проведения экзаменационного процесса в университете во всех помещениях установлены камеры наблюдения. Родители абитуриентов и их родственники также следят за процессами онлайн.
— «Мы приехали из Галляаральского района. Я приехала вместе, чтобы поддержать внучку, — говорит Сорахан Тошпулатова. Несмотря на наши возражения, моя внучка выбрала сферу изобразительного искусства. Она училась в этом направлении. Вместе со всеми родителями я желаю своей внучке удачи. Мы сидим в прохладных комнатах и ​​наблюдаем за процессом экзамена».
Сегодня с раннего утра абитуриентов пришедших на экзамен с воодушевлением и желанием, волнением встретили члены приемной комиссии ДжГПУ и руководство университета. Сегодня для молодых людей, чьи глаза светятся предэкзаменационным волнением в кругу своих родителей, друзей и родственников экзамен является первым большим шагом в жизни.