Jzzax davlat pedagogika universitetining 22 nafar professor-o‘qituvchilari Malayziyaning Utara universitetida 11–25-may kunlari tashkil etilgan xalqaro malaka oshirish kurslarida ishtirok etib, zamonaviy pedagogik yondashuvlar bo‘yicha o‘z bilim va kasbiy tajribalarini yanada boyitib qaytdilar.
Dasturlar xorijlik professor-o‘qituvchilar ishtirokida yuqori ilmiy va amaliy saviyada tashkil etildi.
Malaka oshirish jarayonida ishtirokchilar uchun zamonaviy ta’limning dolzarb yo‘nalishlari bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlari olib borildi. Jumladan, o‘qitish va o‘rganishga ilmiy yondashuv (SoTL), sun’iy intellekt (AI), Padlet platformasi va interaktiv ta’lim texnologiyalari, muammo asosida o‘qitish (PBL), oliy ta’limda baholash tizimi, o‘qituvchilik yetakchiligi va rivojlanishi, kelajakka tayyor o‘quv dasturlari hamda raqamli ta’limni o‘zgartiruvchi yondashuvlar kabi mavzular qamrab olindi.
Mazkur xalqaro dastur davomida Malayziyaning tajribali professor-o‘qituvchilari tomonidan olib borilgan mashg‘ulotlar ishtirokchilarga ilg‘or pedagogik tajribalarni o‘zlashtirish, zamonaviy ta’lim tendensiyalarini chuqur anglash hamda ularni amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha muhim imkoniyat yaratdi.

Профессорско-преподавательский состав ДжГПУ прошёл повышение квалификации в Малайзии
22 профессора-преподавателя Джизакского государственного педагогического университета вернулись, обогатив свои знания и профессиональный опыт в области современных педагогических подходов, по итогам участия в международных курсах повышения квалификации, организованных с 11 по 25 мая в Университете Утара Малайзии.
Программы были организованы на высоком научном и практическом уровне с участием зарубежных профессоров и преподавателей.
В рамках курсов повышения квалификации для участников были организованы учебные занятия по актуальным направлениям современного образования. В частности, были охвачены такие темы, как научный подход к преподаванию и обучению (SoTL), искусственный интеллект (ИИ), платформа Padlet и интерактивные образовательные технологии, проблемно-ориентированное обучение (PBL), система оценивания в высшем образовании, лидерство и профессиональное развитие преподавателя, а также учебные программы, ориентированные на будущее, и подходы, трансформирующие цифровое образование.
Занятия, проведенные в рамках данной международной программы опытными профессорами и преподавателями из Малайзии, предоставили участникам ценную возможность для освоения передового педагогического опыта, глубокого понимания современных образовательных тенденций и их внедрения в практику.